ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Korekta przegrody nosowej - septoplastyka - operacja

Operacyjna korekta przegrody nosa (septoplastyka) ma na celu przywrócenie drożności nosa, poprawę oddychania przez nos, zmniejszenie skłonności do krwawień i częstych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Ponadto zabieg septoplastyki jest pomocny w niwelacji problemów takich jak chrapanie czy bezdech senny. Operacje korekty krzywej przegrody nosa przeprowadzane są po dokładnym badaniu laryngologicznym, co pozwala na określenie realnych efektów możliwych do osiągnięcia podczas zabiegu. 

Operacja przegrody nosa w Krakowie - umów wizytę kwalifikującą do zabiegu

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog


dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog

 

Skrzywienie przegrody nosowej - przyczyny

Przegroda nosowa to struktura zbudowana z tkanki chrzęstno-kostnej dzieląca jamę nosową na prawy i lewy przewód nosowy. Skrzywienie przegrody nosowej to nieprawidłowy stan, w którym górna część wyrostka chrzęstnego przechyla się w lewo lub w prawo.  Najczęściej jest to spowodowane urazem mechanicznym nosa, np. uciskiem nosa dziecka w kanale rodnym podczas porodu. Skrzywiona przegroda nosa może być również powiązana z genetycznymi chorobami tkanki łącznej, takimi jak: zespół Marfana, homocystynuria i zespół Ehlersa-Danlosa. 

Septoplastyka - wskazania do zabiegu

Zabiegi korekty przegrody nosa wykonuje się w przypadku problemów takich jak:

  • przewlekłe uczucie zatkanego nosa, niedrożność nosa bez kataru,
  • nawracające zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych,
  • zaburzenia węchu, 
  • częste krwawienia z nosa,
  • chrapanie,
  • bezdech senny.

Wizyta kwalifikująca do operacji krzywej przegrody nosa

Wizyta kwalifikująca do zabiegu przegrody nosa obejmuje:

  1. wywiad dotyczący objawów związanych z krzywą przegrodą nosową, obecności schorzeń współistniejących, ogólnego stanu zdrowia, wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu (np. skazy krwotocznej),
  2. badanie laryngologiczne jamy nosowej - wziernikowanie nosa, 
  3. analiza ewentualnych dodatkowych badań obrazowych (MRI, TK). 

Septoplastyka - w jakim znieczuleniu wykonuje się zabieg?

Operacje przegrody nosa przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym. Pacjent pozostaje nieświadomy podczas operacji, nie odczuwa bólu związanego z procedurami chirurgicznymi realizowanymi w obrębie nosa. 

Na czym polega zabieg prostowania krzywej przegrody nosowej?

Lekarz laryngolog wprowadza przez nozdrza nosa pacjenta miniaturowe narzędzia, za pomocą których przeprowadza plastykę określonych struktur przegrody nosowej. Konieczne jest wykonanie nacięcia w okolicy przedsionka nosa oraz oddzielenie błony śluzowej od chrząstki. Po uzyskaniu dostępu do chrząstki przegrody nosowej chirurg koryguje jej kształt, a następnie stabilizuje uzyskaną pozycję specjalnymi szwami. W jamie nosowej pozostawiane są opatrunki mające za zadanie ograniczyć krwawienie z nosa (tzw. tamponada nosa).

Rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej

Tamponada nosa utrzymywana jest przez około 1-2 dni po zabiegu, chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej. W okresie pierwszych kilku dni po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, gorących kąpieli, korzystania z sauny, lotów samolotem oraz spożywania gorących pokarmów. Wskazane jest picie chłodnych napojów, na nos można zastosować zimne okłady, które ograniczą obrzęk oraz zapobiegną przedłużonemu krwawieniu z nosa.  W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie miejscowej maści z antybiotykiem lub kropli obkurczających naczynia krwionośne nosa. 

Czy na nosie będą widoczne blizny?

Cięcia wykonywane są od środka jamy nosowej - blizny położone wewnątrz nosa są niewidoczne dla otoczenia. Skóra nosa pozostaje niezmieniona. 

Czy zewnętrzny kształt nosa zmienia się po zabiegu?

Prostowanie przegrody nosowej nie zmienia zewnętrznego wyglądu nosa. W przypadku chęci jednoczesnej korekty kształtu nosa konieczna jest współpraca lekarza laryngologa z chirurgiem plastycznym - konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych procedur chirurgicznych. 

Ile zwolnienia jest potrzebne po zabiegu?

Osoby wykonujące pracę biurową mogą powrócić do pracy zwykle po około 2 tygodniach, kiedy obrzęk operowanych tkanek zmniejsza się i gdy możliwe jest już swobodne oddychanie przez nos. W przypadku pracy fizycznej okres zwolnienia może być dłuższy. W każdym przypadku długość L4 po operacji przegrody nosowej ustalany jest indywidualnie.

Korekta przegrody nosa - septoplastyka w Krakowie - umów wizytę kwalifikującą do zabiegu

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog


dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka