ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Lekki gips HM CAST

Lekki gips HM CAST – zalety

W szpitalu Dworska w Krakowie zakładamy nowoczesny syntetyczny gips HM CAST, który skutecznie stabilizuje miejsce złamania, a jest dużo bardziej komfortowy w noszeniu niż gips tradycyjny. HM CAST jest przede wszystkim lekki, oddychający, lepiej dopasowany do kształtu kończyny i dobrze tolerowany nawet przez dzieci. Jeżeli rana jest wygojona, w gipsie syntetycznym możesz wziąć prysznic, a nawet pójść na basen bez konieczności dodatkowego zabezpieczenia gipsu – HM CAST szybko wyschnie w ciepłym otoczeniu!

Jeżeli na SOR założono Ci klasyczny ciężki gips na staw skokowy lub nadgarstek i przedramię, koniecznie przeczytaj, dlaczego warto wymienić go na lekki gips HM CAST. 

Umów wizytę teraz - do lekarza zakładajcego lekki gips HM CAST w naszym szpitalu

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda


lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda, Kraków

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda


dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

 

 

Jak wygląda lekki gips HM CAST? 

Unieruchomienie kończyny zapewnia sztywna zewnętrzna konstrukcja idealnie przylegająca do stabilizowanej okolicy ciała. Bezpośrednio przy skórze znajduje się cienka i oddychająca warstwa fizeliny, która zapewnia dodatkowy komfort i ochronę skóry przez podrażnieniami. 

Jak przebiega zakładanie gipsu HM CAST w Nowej Ortopedii? SPRAWDŹ!

Zalety gipsu HM CAST

Lekkość i komfort noszenia nawet u małych dzieci

Gips syntetyczny jest nawet trzy razy lżejszy od tradycyjnej wersji gipsu tej samej okolicy. Przekłada się to na mniejsze obciążenie mięśni barku i szyi (gdy unieruchomiono kończynę górną) oraz na mniejsze obciążenie mięśni zginających biodro (gdy unieruchomiono staw skokowy). Nosząc gips, nie musisz rezygnować z aktywności czy ćwiczeń rozplanowanych przez fizjoterapeutę. Dzięki lekkości, dobremu dopasowaniu i optymalnej stabilizacji rehabilitacja nawet z gipsem na nodze pozostanie komfortowa. 



Lekkość gipsu syntetycznego sprawia, że nawet dzieci zapominają o nim podczas ulubionych aktywności i zabawy. 

Lepsze dopasowanie – mniejsze ryzyko otarć skóry oraz profilaktyka  zaburzeń ukrwienia nogi lub ręki w gipsie

Klasyczny gips często uwiera i jest niewygodny. Skóra pod tradycyjnym gipsem częściej piecze. Wielu pacjentów obawia się, że pod gipsem dochodzi do miejscowych odparzeń i otarć. Czasami palce u stóp zaczynają cierpnąć, co może świadczyć o zaburzeniach ukrwienia lub ucisku gipsu na nerw. Najczęstsza przyczyną tych dolegliwości jest nierównomierna dystrybucja nacisku opatrunku gipsowego na kończynę. 

Powyżej opisane problemy możemy zniwelować gipsem HM CAST. Innowacyjny gips syntetyczny podczas nakładania na nogę lub nadgarstek elastycznie dopasowuje się do kształtu kończyny, zapewniając optymalne dopasowanie. Kończyna otulana jest równomiernie ze wszystkich stron, co redukuje ryzyko miejscowej kumulacji ucisku i bolesnych otarć. 

Przewiewność – łatwiejsze zachowanie higieny pod gipsem

Noszenie klasycznego gipsu może wiązać się z nieprzyjemnymi zapachami –  pot wsiąka w wewnętrzne warstwy gipsu i nie może swobodnie odparować po zewnętrznej stronie opatrunku. Sprzyja to namnażaniu się bakterii i grzybów, co prowadzi do powstania nieprzyjemnej woni i swędzenia skóry. 

Gips syntetyczny HM CAST cechuje dużo lepsza wentylacja – pot może swobodnie parować z powierzchni cienkiej warstwy fizeliny. Skóra jest mniej narażona na kumulację wilgoci oraz maceracje naskórka. Dzięki temu nawet, gdy musisz nosić gips przez 6 tygodni, czujesz się o wiele bardziej „czysto” i komfortowo niż w przypadku noszenia tradycyjnego grubego gipsu. 

Co więcej, nie musisz chronić gipsu HM CAST przed wodą. Możesz swobodnie brać kąpiel, a nawet udać się na rehabilitację w basenie. Po wyjściu z wody udaj się do suchego i ciepłego miejsca – gips sam wyschnie w przeciągu kilkudziesięciu minut. Oczywiście moczenie kontuzjowanej kończyny w wodzie może odbywać się jedynie w wypadku, gdy Twoja skóra jest nieuszkodzona (rany pooperacyjne lub po wypadku są w pełni zagojone). 

 

Hipoalergiczne, bezpieczne dla skóry wrażliwej materiały 

Skład materiałowy gipsu to poliester i spandex zatopiony w żywicy polimerowej. Warstwę ochronną skóry wykonano z hipoalergicznych materiałów: spandexu i poliestru. Dzięki temu skóra pozostająca w kontakcie z gipsem pozostaje zdrowa i bez odczynów alergicznych. 

Przepuszczalność dla promieni rentgenowskich – łatwa kontrola gojenia się złamania

W razie potrzeby kontroli zrostu złamania można bez przeszkód wykonać zdjęcie RTG unieruchomionej kończyny. Gips HM CAST przepuszcza promieniowanie rentgenowskie i nie wpływa negatywnie na czytelność obrazu RTG. Nie ma więc konieczności ściągania gipsu celem kolejnej diagnostyki RTG. 

W jaki sposób ortopeda zakłada gips HM CAST?

Gips zakładany jest zawsze przez lekarza ortopedę, który bezpiecznie kontroluje ustawienie kończyny pacjenta podczas całej procedury. Zakładanie gipsu HM CAST przypomina wygodne nakładanie elastycznej skarpety lub opaski na przedramię, w związku z czym jest to komfortowo odbierane przez pacjentów. 

  1. Dobór odpowiedniego rozmiaru gipsu do okolicy ciała.
  2. Nałożenie na kończynę ochronnej warstwy fizeliny, która będzie miękko otulać skórę i chronić przed otarciami.
  3. Odmierzenie długości gipsu – w miarę potrzeby przycięcie do odpowiedniej długości.
  4. Wywinięcie i lekkie rozciągnięcie elastycznej formy gipsu tak, aby wygodnie móc go założyć na kończynę pacjenta.
  5. Zamoczenie gipsu w wodzie o temperaturze około 20-20 stopni Celsjusza, co powoli aktywuje proces tężenia gipsu.
  6. Zakładanie gipsu na kończynę poprzez jego odwijanie – w kierunku od palców do podudzia lub od palców ręki do przedramienia.
  7. Odwinięcie końców fizeliny na brzegach gipsu, co stanowi skuteczne zabezpieczenie skóry przed otarciami, 
  8. Kontrola poprawnego ustawienia kończyny w gipsie do czasu jego zesztywnienia (kilka minut). 

Cała procedura (zakładanie lekkiego gipsu i jego tężenie) trwa do maksymalnie 10 minut. 

Łatwo zdejmowany gips HM Cast – mniej stresu dla dzieci

Do zdjęcia gipsu HM CAST wystarczy jedynie sekator, za pomocą którego lekarz ortopeda łatwo i szybko rozcina rusztowanie gipsu. Jest to metoda dużo bardziej bezpieczna niż piłowanie gipsu piłą oscylacyjną, której użycie jest konieczne podczas zdejmowania klasycznego gipsu. Komfortowe warunki wyjęcia kończyny z gipsu docenią przede wszystkim dzieci, które nie lubią hałasu i boją się ponownego zranienia złamanej nogi. 

 


 


Umów wizytę teraz - do lekarza zakładajcego lekki gips HM CAST w naszym szpitalu

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda


lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda, Kraków

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda


dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda

 

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka