ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Laserowe leczenie żylaków | CENA: 3000-5000 zł

Leczenie żylaków laserem polega na zamknięciu chorej żyły przy pomocy światła lasera. Żyła jest wtedy niszczona od środka. Zabieg trwa bardzo krótko, około 20-40 minut i stanowi alternatywę dla tradycyjnego, operacyjnego usuwania żył metodą strippingu. Laser znajduje przede wszystkim zastosowanie w leczeniu prostych, dużych pni żylnych, dlatego za jego pomocą można usunąć np. żyłę odpiszczelową, czy odstrzałkową, natomiast nie znajduje on zastosowania w przypadku żył krętych i płytko położonych pod skórą.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w laserowym leczeniu żylaków w naszym szpitalu

lek.med. Robert Muszyński - Chirurg naczyniowy, Flebolog


lek.med. Robert Muszyński - chirurg naczyniowy, flebolog, Kraków

 

W jaki sposób laser działa na żyły?

Terapię laserową jako metodę leczenia żylaków kończyn dolnych wprowadzono w roku 1999. W metodzie tej wykorzystuje się działanie wysokiej temperatury na krew. Laser, emitując fale o różnej długości doprowadza do zamknięcia światła naczynia. Fale te mogą mieć np. długość 801, 940 i 980 nm i są wtedy absorbowane przez hemoglobinę lub długość 1054 oraz 1320 – wówczas są wchłaniane przez wodę i kolagen. Emisja fal lasera powoduje ablację zdeformowanej żyły. Jest to metoda bezpieczniejsza niż operacje chirurgiczne. W 2001 roku powstała praca na temat terapii laserowej, autorstwa dr Roberta Min i wspólników z Nowego Jorku, która udowadniała, że działanie laserem może zastąpić zabiegi operacyjne, gdyż nie jest obarczone tak dużym ryzykiem powikłań jak klasyczna operacja.

Laserowe leczenie żylaków – jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Każdorazowo przed zabiegiem odbywa się kwalifikacja, która niczym się nie różni od przygotowania do tradycyjnej operacji np. metodą Babckocka. Lekarz na samym początku wykonuje USG Duplex Doppler, które pozwala na precyzyjną wizualizację miejsca utrudnionego przepływu krwi w żyłach. Daje to szansę na dokładną ocenę wydolności żył układu głębokiego. Jeśli bowiem będzie on niewydolny, dyskwalifikuje to pacjenta i nie może być on poddany zabiegowi. Podobnym przeciwskazaniem do rozpoczęcia zabiegu jest niedokrwienie kończyn dolnych. Następnym krokiem jest mapowanie nóg, a więc zaznaczanie markerem chorych żył kwalifikujących się do zabiegu.

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania żylaków?

Laserowe usuwanie żylaków odbywa się w sali operacyjnej, gdzie panują sterylne warunki. Rozpoczyna się ono od wkłucia się w żyłę za pomocą wenflonu i wprowadzenia włókna lasera lub sondy. Wprowadzając światłowód do wnętrza chorej żyły, lekarz cały czas monitoruje przebieg za pomocą aparatu USG. Następnie podaje znieczulenie w postaci preparatu tumestencyjnego, co pozwala przy okazji ograniczyć działanie energii lasera tylko do samej żyły, oszczędzając w ten sposób okoliczne tkanki. Aktywacja sondy uruchamia generowanie energii świetlnej i dostarczenie jej do wnętrza żyły, gdzie zamieniona zostaje ona w energię cieplną. Skutkuje to podgrzaniem ściany naczynia oraz jej zniszczeniem. Dzięki temu żyła może zostać trwale zamknięta.

Jakie są zalety laserowego leczenia żylaków?

Zalety laserowego leczenia żylaków to:
1. Niska inwazyjność metody. Nie naraża ona pacjenta na taką ilość pooperacyjnych powikłań jak klasyczna operacja.
2. Szybsza regeneracja. Mniej wkłuć podczas zabiegu oznacza, że pacjent szybciej dochodzi do siebie. Nie ma też u niego ryzyka blizn.
3. Brak konieczności noszenia odzieży uciskowej przez dłużej niż 7 dni.
4. Bezpieczeństwo metody. Dzięki temu, że do żyły wstrzyknięty zostaje preparat tumescencyjny, który ją obkurcza i odsuwa od okolicznych tkanek i skóry, minimalizuje to ryzyko poparzenia i związanych z tym powikłań.
5. Większa liczba pacjentów kwalifikowanych do tego typu zabiegu. W przypadku klasycznych operacji, część osób jest dyskwalifikowana z powodu schorzeń, na które cierpią. Tak dzieje się np. z pacjentami z problemami kardiologicznymi. Klasyczna operacja, z ogólnym znieczuleniem jest zbyt dużym obciążeniem dla organizmu. W przypadku operacji laserowej, takiego obciążenia nie ma, gdyż znieczulenie jest jedynie miejscowe.
Źródło:
• A.Rusin-Tupikowska, A. Jankowska-Konsur, A. Batycka-Baran, E. Baran, Skleroterapia piankowa, ablacja żył prądem częstotliwości radiowej, wewnątrzżylna terapia laserowa oraz flebektomia ambulatoryjna – postępy w leczeniu żylaków, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2009, tom XXVI, nr 6, s. 522-528. Dostęp online 26 września https://docplayer.pl/33485074-Foam-sclerotherapy-radiofrequency-ablation-endovenous-laser-treatment-and-ambulatory-phlebectomy-advances-in-the-treatment-of-varicose-veins.html
• M. Krefft, Zastosowanie lasera w chirurgicznym leczeniu chorób naczyniowych – aspekt medyczny i ekonomiczny, "Ogólnopolski Przegląd Medyczny” 2012, nr 4, s. 18-21
• Ł. Paluch, Laseroterapia endwaskularna (EVLT) – ocena skuteczności w niewydolności żylnej, Magazyn medyczny CX News” 2017, nr 1/59, s. 13.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)   30 - 40 min
 Badania wymagane do zabiegu Morfologia, INR, APTT
 Znieczulenie Nasiękowe
Pobyt w Szpitalu  Nie jest wymagany
 Okres znacznej dysfunkcji -
Okres ograniczonej dysfunkcji 1 dzień
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta Nie zakłada się szwów, kontrola po 7 dniach
Zmiana opatrunków Plaster na miejsce wkłucia, 1 x dziennie
Przeciwwskazania do zabiegu Zakrzepica żylna
Zaburzenia krzepnięcia
Uogólniona infekcja
Miażdzyca zarostowa tętnic kończyn
Cena usługi: 3000 - 5000

Cena: 3000 - 5000 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka