ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

USG jąder (moszny) w Krakowie CENA: 260 zł

USG moszny obejmuje ocenę jąder i najądrzy położonych w worku mosznowym. Podczas badania USG moszny ocenia się również powrózek nasienny zawierający nasieniowody, nerwy i naczynia zaopatrujące jądra. Wskazaniem do wykonania USG jąder jest każda zauważona zmiana w wielkości lub strukturze jąder, a także stany pourazowe moszny. Wiele patologii może prowadzić do rozwoju niepłodności u mężczyzn. Wykonanie USG moszny pozwala ustalić rozpoznanie i rozpocząć ewentualne leczenie.

Umów wizytę u lekarza wykonującego USG jąder (moszny) w naszym szpitalu

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek. med. Witold Smoleński - spec. urolog


lek. med. Witold Smoleński - urolog, Kraków

lek.med. Tomasz Dymowski - urolog


lek.med. Tomasz Dymowski - urolog

 

Wskazania do badania USG jąder

Każdy mężczyzna powinien raz w miesiącu wykonywać samobadanie jąder. Do podejrzanych zmian, które powinny skłonić do wizyty u urologa, należą:

  • wyczuwalny guzek na jądrze,
  • ból jąder,
  • powiększenie jądra,
  • zmiana kształtu jądra.
  • obrzęk moszny.

USG jąder - jak wygląda?

Przed wykonaniem USG jąder lekarz urolog - ultrasonografista przeprowadza wywiad dotyczący początku oraz charakteru ewentualnych dolegliwości bólowych jądra, podbrzusza i ewentualnych trudności w oddawaniu moczu. Następnie lekarz wykonuje badanie palpacyjne moszny, oceniając położenie, kształt jąder oraz sprawdza jądra pod kątem obecności zgrubień i guzków.

Badanie USG jąder odbywa się w pozycji leżącej i/lub stojącej. Lekarz przesuwa po mosznie głowicę USG zwilżoną żelem. Głowica USG emituje fale ultradźwiękowe, które odbijają się od tkanek i powracają w postaci echa generując obraz, który obserwowany jest przez lekarza na ekranie monitora. Badanie USG moszny jest bezpieczne i nie wykazuje żadnego negatywnego wpływu na czynność jąder. W razie konieczności badanie może być poszerzone o USG węzłów chłonnych jamy brzusznej lub USG dróg moczowych.

USG jąder moszny Kraków

USG jąder, moszny - jak się przygotować?

Badanie ulstrasonograficzne jąder nie wy,aga specjalnego przygotowania. Jeżeli wcześniej przechodziłeś zabiegi operacyjne w obrębie moszny lub leczyłeś schorzenia w obrębie jąder, przynieś ze sobą dokuemntację medyczną do okazania lekarzowi wykonującemu badanie. 

Czy trzeba golić mosznę przed badaniem USG?

Ogolenie moszny nie jest konieczne - dla lekarza wykonującego badania jest to obojętne. 

Czy trzeba mieć skierowanie na badanie USG moszny?

W szpitalu Dworska w Krakowie realizujemy badania USG jąder prywatnie. Nie potrzebujesz skierowania, by umówić się na badanie ultrasonograficzne moszny. 

Czy podczas badania USG jąder może nastąpić wzwód? Co wtedy zrobić?

Wzwód podczas badania okolic intymnych jest czymś naturalnym, co nie zawsze pozostaje w zakresie kontroli pacjenta. Wzwód nie przeszkadza w dalszej realizacji badania USG jąder, natomiast jeżeli pacjent nie będzie czuł się komfrotowo, może poprosić lekarza o krótką przerwę w badaniu. 

Jaki lekarz wykonuje USG moszny?

USG moszny wykonywane jest przez lekarza urologa, radiologa lub chirurga ogólnego. 

Co wykrywa USG moszny?

Wodniak jądra

Wodniak stanowi najczęstszą przyczynę obrzęku moszny. Wodniak jest rodzajem torbieli, w której gromadzi się płyn. Wodniak może być wadą wrodzoną lub nabytą. U dorosłych mężczyzn wodniaki jądra powstają najczęściej w wyniku zapalenia jądra lub najądrza oraz wskutek naciekania nowotworu jądra. Wodniaki mogą pojawiać się także po zabiegach pooperacyjnych okolicy krocza lub po urazach moszny. Objawami wodniaka jądra jest jednostronny obrzęk moszny, który zwiększa się w godzinach wieczornych. Jądro nie jest bolesne palpacyjnie, chyba, że dojdzie do powstania wodniaka o bardzo dużych rozmiarach. Wodniak jądra nie utrudnia oddawania moczu.

Skręt jądra

Istotą skrętu jądra jest skręcenie powrózka nasiennego wraz z obrotem jądra. W efekcie dochodzi do zaburzenia przepływu krwi w powrózku nasiennym – jądro ulega niedokrwieniu. Objawami skrętu jądra jest jednostronny ból jądra. Moszna może być zaczerwieniona i bolesna w dotyku. Nieleczony skręt jądra może prowadzić do niepłodności. W niektórych przypadkach ostre niedokrwienie powodujące zawał jądra może wiązać się nawet z koniecznością amputacji jądra.

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego powodują zaburzenie odpływu krwi żylnej z jąder. Przyczyną żylaków powrózka nasiennego są nieprawidłowości w budowie zastawek, które w normalnych warunkach zapobiegają cofaniu się krwi w świetle żyły. Skutkiem nieleczonego schorzenia jest zmniejszenie ruchliwości i liczby plemników (niepłodność). Pierwszy raz wykryte żylaki lewego powrózka nasiennego wymagają dodatkowo oceny w usg lewej nerki celem wykluczenia patologii w jej okolicy. Związane jest to z odpływem krwi z lewego jądra do lewej żyły nerkowej. Dodatkowo większość żylaków tworzy się w lewym powrózku nasiennym, co jest związane powyższą odmianą budowy układu żylnego.

Zapalenie najądrza

Zapalenie najądrza często występuje u młodych aktywnych seksualnie mężczyzn. Przyczyną zapalenia najądrza jest najczęściej zakażenie bakteryjne rozprzestrzeniające się w przebiegu infekcji dróg moczowych. Zapalenie może być ponadto wywołane przez drobnoustroje przenoszone drogą płciową (chlamydie, rzeżączki). Rzadziej zapalenie jądra ma podłoże wirusowe lub grzybicze. Przebieg choroby jest najczęściej ostry – w ciągu kilku dni pojawia się ból jądra, jednostronny obrzęk i tkliwość palpacyjna moszny. Dolegliwości mogą współistnieć lub być poprzedzone objawami zakażenia dróg moczowych (pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz).

Zapalenie jądra

Zapalenie jądra stanowi zwykle powikłanie zapalenia najądrza. Rzadziej dochodzi do zapalenia jąder w przebiegu wirusowego zapalenia ślinianek przyusznych (tzw. świnki). Objawami jest jednostronny obrzęk moszny i ból jądra. Czasem występują objawy ogólnoustrojowe (gorączka, złe samopoczucie) wynikające z towarzyszącego zakażenia dróg moczowych. Nie należy lekceważyć powyższych objawów – nieleczone zapalenie jądra może prowadzić do powstania ropnia moszny, zwłóknienia najądrza, niedrożności nasieniowodu i wtórnej bezpłodności.

Stany pourazowe moszny

Tępy uraz moszny może spowodować uszkodzenie jądra i sąsiadujących struktur. Przebyty uraz może prowadzić do pęknięcia jądra i/lub powstania krwiaka w jądrze. Uszkodzenie powrózka nasiennego skutkuje niedokrwienia lub zawałem jądra. Badanie USG moszny pozwala na ocenę zakresu uszkodzeń i ułatwia decyzję co do podjęcia leczenia.

Rak jądra

Rak jądra może wystąpić w każdym wieku. Typowymi objawami raka jądra jest wyczuwalne zgrubienie lub niebolesny guzek na jądrze. Zmianie może czasem towarzyszyć obrzęk moszny, uczucie rozpierania i dyskomfortu w mosznie. Do wizyty u lekarza skłaniają objawy związane z występowaniem przerzutów: ból podbrzusza czy przewlekły kaszel z krwiopluciem. Czasem w trakcie badania USG jamy brzusznej przypadkowo rozpoznaje się powiększenie zaotrzewnowych węzłów chłonnych jamy brzusznej.

W Szpitalu Dworska w Krakowie badania USG jąder wykonywane są na nowoczesnych aparatach USG 4D, USG 3D General Electric® serii Voluson®.

Opis, wynik badania USG jąder - kiedy go otrzymam?

Wynik badania USG jąder w formie opisu otrzymasz zaraz po wizycie. 

Najczęściej zadawane pytania o USG jąder (moszny):

Jaki lekarz wykonuje badanie USG jąder?

Badanie USG jąder wykonywane jest przez lekarza wykwalifikowanego pod kątem diagnostyki ultrasonograficznej narządów płciowych (urolog, radiolog, chirurg).

Jak się przygotować do badania USG jąder? Jak wygląda USG jąder?

USG nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed badaniem USG lekarz wykonuje badanie palpacyjne moszny. W trakcie badania USG lekarz przesuwa głowicę aparatu USG po worku mosznowym. Na ekranie monitora obserwowany jest obraz jąder i przyległych struktur uzyskany dzięki odbiciu fal ultradźwiękowych. Badanie trwa kilkanaście minut, jest bezbolesne i nie ma negatywnego wpływu na czynność jąder.

Jak rozpoznać raka jąder? Jakie są objawy raka jądra?

Typowym objawem raka jądra jest niebolesny guzek na jądrze. Wstępne rozpoznanie jest możliwe podczas badania USG jąder. Celem potwierdzenia diagnozy określa się poziom markerów nowotworowych. Wykonuje się także USG jamy brzusznej, USG węzłów chłonnych oraz tomografię klatki piersiowej celem uwidocznienia ewentualnych przerzutów.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat USG jąder w Szpitalu Dworska w Krakowie? Zadzwoń: 12 352 25 25

Cena usługi: 260

Cena: 260 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka