ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

USG jąder dziecka w Krakowie CENA: 230 zł

USG jąder umożliwia rozpoznanie najczęstszych wad rozwojowych oraz chorób jąder u dzieci. Badanie ultrasonograficzne obejmuje ocenę jąder i najądrzy oraz powrózka nasiennego. W przypadku nieprawidłowej lokalizacji jąder w jamie brzusznej USG pomaga ustalić mechaniczną przyczynę braku zstąpienia jąder do worka mosznowego. USG moszny pozwala ponadto na ustalenie przyczyny bólu jądra u starszych chłopców. Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i pełni bezpieczne dla dziecka, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Zaniedbanie problemu może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i niepłodności w wieku dorosłym.

W Szpitalu Dworska w Krakowie wykonujemy również USG jąder (moszny) u dorosłych.

Umów badanie USG w Szpitalu Dworska w Krakowie - ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

Wskazania do USG moszny (jąder) u dzieci

Wodniak jądra u dziecka

Wodniak jądra u noworodka jest wadą rozwojową. W warunkach fizjologicznych jądra tworzą się nie worku mosznowym, ale w jamie brzusznej i w około 7 miesiącu życia płodowego zstępują do worka mosznowego. Po przemieszczeniu jąder do moszny powinno dojść do zasklepienia drogi, którą pokonały jądra. Jeśli to nie nastąpi dochodzi do gromadzenia się w mosznie płynu pochodzącego z jamy otrzewnej.

Objawami wodniaka jądra jest obecność miękkiego wypełnionego płynem guza, który po podświetleniu latarką jest prześwitujący. Moszna może być jednostronnie lub obustronnie obrzęknięta, a skóra worka mosznowego nadmiernie napięta. Wodniak jądra zmienia swoją objętość w trakcie dnia – największy jest w godzinach wieczornych, a zmniejsza się rano po nocnym spoczynku.

Wodniak jądra u noworodka jest zmianą podlegającą obserwacji – w pierwszym roku życia wodniak powinien się samoistnie wchłonąć. Wodniaka jądra nie wolno uciskać czy nakłuwać, ponieważ można tym doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia jądra lub rozwinięcia się stanu zapalnego. W każdym przypadku obecność miękkiego guza na jądrze dziecka należy skonsultować z lekarzem, który za pomocą USG w pełni potwierdzi łagodność zmiany. Jeśli wodniak jądra utrzymuje się nadal w 2-3 roku życia lub powiększa się, może być konieczne wykonanie zabiegu operacyjnego.

U starszych dzieci wodniak jądra rozwija się zwykle w wyniku urazu okolicy pachwiny, często podczas uprawiania sportu. W niektórych przypadkach wodniak jądra może powstawać również w obrębie powrózka nasiennego.

Zespół ostrej moszny

Do możliwych przyczyn zespołu ostrej moszny u dzieci należą:

  1. Skręt jądra,
  2. Skręt przydatka jądra lub najądrza,
  3. Zapalenie jądra,
  4. Zapalenie najądrza,
  5. Uraz mechaniczny moszny,
  6. Nowotwór jądra.

Problemy te pojawiają się najczęściej w 1 roku życia oraz u chłopców w wieku 4-14 roku życia.

Objawami zespołu ostrej moszny są:

  • Ból moszny o nagłym początku,
  • Zaczerwienienie, zasinienie i/lub obrzęk moszny,
  • Nieprawidłowe wysokie ustawienie jąder w worku mosznowym.

W przypadku stwierdzenia powyższych objawów należy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza, który wykona USG jąder i okolicznych struktur celem ustalenia przyczyny dolegliwości.

Wnętrostwo

Wnętrostwo oznacza nieprawidłowe położenie jąder – zamiast w worku mosznowym znajdują się one w jamie brzusznej. Wnętrostwo stanowi wynik braku zstąpienia jąder do moszny w ostatnich miesiącach życia płodowego. Przyczyną może być mechaniczna przeszkoda w kanale pachwinowym. Zbyt długie pozostawanie jąder w jamie brzusznej może powodować zaburzenia czynności jąder oraz bezpłodność. Ponadto istnieje większe ryzyko rozwoju nowotworu jądra w przyszłości. Przyczyną zmian jest zbyt wysoka temperatura, która wpływa niekorzystnie na funkcję jąder.

Badanie USG pozwala na zlokalizowanie jąder w obrębie jamy brzusznej. Brak zstąpienia jąder u 2-3 letniego chłopca stanowi pilne wskazanie do wizyty lekarskiej i badania USG.

Jądro wędrujące

Gdy jądra uległy zstąpieniu do moszny, ale okresowo obserwuje się ich cofanie w kierunku jamy brzusznej, stan ten określany jest jądrem wędrującym. „Znikanie” jądra z worka mosznowego zachodzi wskutek skurczu mięśnia dźwigacza jądra pod wpływem zimna czy stresu. Wędrującemu jądru sprzyja niepełne zasklepienie drogi z worka mosznowego do jamy brzusznej.

Jak przebiega USG jąder dziecka?

Przed wykonaniem badania USG jąder lekarz przeprowadza dokładny wywiad dotyczący początku i charakteru bólu jądra u dziecka, zmian w kształcie i objętości moszny lub innych zaobserwowanych objawów. Następnie lekarz wykonuje badanie palpacyjne moszny. W trakcie badania USG lekarz przykłada do worka mosznowego głowicę USG emitującą fale ultradźwiękowe. Powrót odbitych fal ultradźwiękowych od tkanek generuje obraz widoczny na ekranie monitora. W trakcie badania USG moszny lekarz ocenia jądra i najądrza oraz powrózek nasienny.

U noworodków i niemowląt z wnętrostwem USG jąder przeprowadza się przez powłoki brzuszne – głowica umieszczana jest na podbrzuszu dziecka. Jeśli zachodzi taka konieczność, diagnostyka poszerzana jest o USG układu moczowego.

Badanie USG jąder jest bezbolesne i bezpieczne – fale ultradźwiękowe emitowane przez aparat nie mają żadnego negatywnego wpływu na organizm dziecka ani na czynność jąder.

USG jąder u dziecka Kraków

Najczęściej zadawane pytania o USG jąder dziecka:

Kiedy u dziecka warto wykonać USG węzłów chłonnych?

Rodzice nie powinni lekceważyć przewlekle powiększonych węzłów chłonnych połączonych z utratą masy ciała, obecności twardych i bolesnych guzków na szyi czy stałego powiększania się zauważonej zmiany. Ponadto niepokojące mogą być częste bóle brzucha i nadmierna męczliwość u dziecka. W przypadku stwierdzenia powyższych objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pediatrą, który wykona badanie oraz zleci USG węzłów chłonnych.

Co może wykryć USG węzłów chłonnych u dzieci?

Badanie USG może wykryć nawet drobne zmiany na węzłach chłonnych, które mogą, ale nie muszą świadczyć o poważnej chorobie. U większości dzieci powiększone węzły chłonne związane są z infekcją, z którą walczy organizm dziecka. Badanie USG pozwala na odróżnienie fizjologicznego powiększenia węzłów chłonnych od obecności przewlekłej choroby układowej czy nacieku nowotworowego.

Czy USG węzłów chłonnych jest bolesne dla dziecka?

Badanie USG węzłów chłonnych jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla dziecka. USG często stanowi formę badania przesiewowego pozwalającego na wczesne wykrycie patologicznych zmian. Nie należy zwlekać z wykonaniem zaleconego przez pediatrę badania USG, ponieważ może to opóźnić rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Umów badanie USG w Szpitalu Dworska w Krakowie - ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

Cena usługi: 230

Cena: 230 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka