ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Lipotransfer, lipofilling - modelowanie ciała własną tkanką tłuszczową

Lipotransfer lub lipofilling to zabieg łączony, polegający na odsysaniu tłuszczu z miejsc ciała, w których nie jest on pożądany (brzuch, biodra, uda), a następnie podaniu go w miejsca, w których większa objętość tkanki tłuszczowej będzie pełnić funkcję modelującą (np. biust, pośladki, usta, pogłębione bruzdy na twarzy).

Umów wizytę u chirurga plastycznego wykonującego zabiegi lipotransfer, lipofilling w Krakowie

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Grzegorz Mocny -spec. chirurg plastyczny


dr n.med. Grzegorz Mocny - chirurg plastyczny, Kraków

 

 

Przeszczep tłuszczu - na czym polega?

Zabieg składa się z 3 etapów:

1. Pobranie tkanki tłuszczowej za pomocą miniaturowych kaniul z obszarów, w których występuje jej nadmiar. W tym celu chirurg plastyczny wykonuje niewielkie otwory w skórze wielkości około 2 mm. Celem pobrania tkanki tłuszczowej stosuje się podciśnienie o optymalnym stopniu tak, aby nie uszkodzić komórek tłuszczu. 

2. Przygotowanie preparatu autologicznych komórek tłuszczowych.

3. Iniekcja tkanki tłuszczowej w docelowe miejsce – za pomocą kaniul wstrzykuje się odpowiednio przygotowany preparat tkanki tłuszczowej.

Obecnie wykorzystywane nowoczesne metody lipotransferu są małoinwazyjne, delikatne dla skóry i charakteryzują się krótkim czasem rekonwalescencji. Z tego względu pacjenci często decydują się na zabieg kilku „stref problematycznych” podczas jednego zabiegu.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent/ka czuje się komfortowo w trakcie realizacji wyżej wymienionych procedur. 

Z jakich okolic ciała najczęściej pobiera się tłuszcz?

Tłuszcz można odessać z niemal każdej części ciała – najlepiej z okolicy, gdzie jest go wystarczająco dużo. Najczęściej tłuszcz pobierany jest z brzucha, bioder, uda, okolic kolana, ramion oraz podwójnego podbródka.

Rodzaje zabiegów lipotransfer - lipofilling

Gdzie najczęściej wstrzykuje się przeszczepiony tłuszcz?

Lipofilling ust

Jeśli tylko pełniejsze usta oddzielają Cię od upragnionego wyglądu, nie musisz godzić się na to, co zostało Ci dane naturalnie! Lipofilling nada Twoim ustom objętość w krótkim czasie i bez użycia substancji obcych dla Twojego organizmu. Wskazaniami do lipofillingu ust są najczęściej wąskie wargi, a także nierównowaga w objętości górnej i dolnej wargi wymagająca dyskretnego wyrównania. 

Lipofilling twarzy

Wskazaniami do lipofillingu twarzy najczęściej są:

 • pogłębione zmarszczki na czole,
 • zmarszczki wokół ust, 
 • pogłębione bruzdy nosowo-wargowe,
 • zapadnięte policzki,
 • worki pod oczami,
 • kurze łapki,
 • niektóre typy blizn (możliwe wyrównanie ich powierzchni, wypełnienie ubytku). 

Lipofilling piersi

Powiększanie piersi za pomocą przeszczepu tkanki tłuszczowej jest szczególnie odpowiednie dla kobiet, które chciałyby nadać swoim piersiom naturalnie wyglądający, długotrwały efekt pełności bez wprowadzania obcego materiału do organizmu. Zaletą tej metody są zachowanie naturalnych cech piersi w wyglądzie i dotyku. Zaletą jest również ryzyka problemów związanych z odpowiedzią immunologiczną, która może wystąpić w przypadku wszczepienia implantów silikonowych.

Lipofilling pośladków

Lipotransfer - Lipofilling pośladków pomaga przezwyciężyć skutki genetyki poprzez zmianę kształtu pośladków i okolic przyległych takich jak biodra, dolna część pleców oraz uda. Warto rozważyć lifting pośladków własną tkanką tłuszczową, aby:

 • zmniejszyć zbędne fałdki tłuszczu na biodrach, udach lub brzuchu, jednocześnie dodając pełnię pośladkom, 
 • nadać bardziej młodzieńczy, estetyczny kształt płaskim pośladkom, 
 • poprawić ułożenie ubrań na biodrach i pośladkach, 
 • poprawić linię bioder i ogólne proporcje ciała. 

Dla kogo zabieg lipotransfer będzie dobrym rozwiązaniem?

Przeszczep tłuszczu będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które:

 • chcą osiągnąć naturalny efekt wymodelowania danego obszaru ciała, 
 • chcą uniknąć wszczepienia sztucznych implantów (np. implantów piersi czy implantów pośladków) ze względu na wysokie ryzyko uczulenia na obcy materiał, 
 • posiadają wystarczające zapasy tłuszczu w innych partiach ciała, 
 • rozumieją cel zabiegu i mają realistyczne oczekiwania co do efektów lipofillingu - zgadzaja się z założeniami omówionymi wspólnie z lekarzem medycyny estetycznej podczas wizyty konsultacyjnej. 

Przeciwwskazania:

Osoby chude i bardzo szczupłe mogą mieć niewystarczającą ilość tkanki tłuszczowej wymaganą do przeszczepu, aby skutecznie powiększyć piersi czy wymodelować pośladki. W tym wypadku lekarz zaproponuje inną metodę modelowania problematycznych okolic ciała. 

Czy efekty lipotransfer są trwałe?

Po przeszczepieniu tkanki tłuszczowej w ciągu około 3 miesięcy dochodzi do spodziewanej przebudowy wszczepionej tkanki tłuszczowej. Ponieważ własny tłuszcz jest naturalną substancją dla organizmu, około 30% zastosowanego tłuszczu zostanie w tym czasie wchłonięte. Szybkość absorpcji tłuszczu jest kwestią indywidualną. Nowoczesne metody modelowania autologiczną tkanką tłuszczową stosowane w naszym szpitalu pozwalają na zwiększoną przeżywalność przeszczepionych komórek tłuszczowych. Element wchłaniania przeszczepionego tłuszczu jest uwzględniony w planowaniu przedzabiegowym tak, aby uzyskać optymalne efekty lipofillingu. 

Ponadto objętość przeszczepionego tłuszczu podlega naturalnym wahaniom w organizmie tak samo, jak cała pozostała podskórna tkanka tłuszczowa. Przy znacznej utracie wagi lub w wyniku naturalnego procesu starzenia wstrzyknięty tłuszcz ulega redukcji.

Ile tłuszczu pobiera się w zabiegach lipotransfer, lipofilling?

Wymagana ilość tkanki tłuszczowej zależy to od tego, które partie ciała będą modelowane oraz w jakim stopniu. Przykładowo, do naturalnego powiększenia piersi potrzeba około 150-300 ml tłuszczu na jedną pierś, w zależności od pierwotnego rozmiaru i planowanego efektu zabiegu.

Czy zabieg przeszczepu tkanki tłuszczowej trzeba powtarzać?

Warto podkreślić, że ilość tkanki tłuszczowej, jaką można bezpiecznie przeszczepić w ramach jednego zabiegu, jest ograniczona. Jeżeli obszar przeznaczony do wymodelowania wymaga wszczepienia dużej objętości tłuszczu, efekt zabiegu planuje się na kilka etapów, powtarzając lipofilling w ustalonych odstępach czasu. Jest to ważne, aby uzyskać jak najbardziej naturalny wygląd, bez nierównomiernego rozmieszczenia tłuszczu, a także, aby uniknąć tworzenia się zwapnień w obrębie tkanki tłuszczowej. 

Ponadto, jeżeli po zabiegu dojdzie do wchłonięcia znacznej części tłuszczu, istnieje możliwość powtórzenia lipofillingu dla uzyskania optymalnych efektów po 4-6 miesiącach. 

Rekonwalescencja

Po liposukcji na skórze mogą utrzymywać się: niewielkie siniaki, obrzęk oraz lekka tkliwość. Dolegliwości te są przejściowe i stopniowo zanikają w ciągu 1 do 2 tygodni. Organizm bardzo dobrze adaptuje przeszczepiony własny tłuszcz, niemniej jednak warto wiedzieć, jak dbać o modelowaną lipofillingiem okolicę w okresie rekonwalescencji. Przed wyjściem ze szpitala otrzymasz dokładne instrukcje, w jaki sposób należy pielęgnować  twarz, usta, piersi czy pośladki, aby ranki goiły się jak najszybciej i bez problemów. Do zajęć biurowych można powrócić już w drugim dniu po zabiegu. Wyjątek może stanowić lipofilling pośladków - po zabiegu nie można siedzieć na pośladkach do kilku tygodni. W przypadku lipofillingu pośladków lub piersi należy również unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez czas wskazany przez lekarza. 

Jakie są możliwe powikłania?

Jeśli zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, powikłania po lipotransferze zdarzają się rzadko. Możliwym powikłaniem jest infekcja w miejscu pobrania lub ostrzyknięcia. Jeżeli przestrzega się podstawowych zasady sterylności podczas zabiegu, a pacjent ściśle stosuje się do zaleceń pozabiegowych, ryzyko infekcji można zredukować prawie do minimum. 

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)  15-45 minut (zależnie od rodzaju i liczby okolic ciała poddawanych zabiegowi)
Badania wymagane do zabiegu ustalane z lekarzem podczas konsultacji kwalifikacyjnej
Znieczulenie miejscowe
Pobyt w Szpitalu Do kilku godzin
Okres znacznej dysfunkcji 1-3 dni
Okres ograniczonej dysfunkcji do ok 1-4 tyg. - w zależności od okolicy poddawanej zabiegowi
Zmiana opatrunków 1x dziennie
Przeciwwskazania do zabiegu Niewystarczająca ilość tkanki tłuszczowej do przeszczepu (osoby bardzo chude)
Uogólniona infekcja

Lipofilling - umów wizytę kwalifikującą u chirurga plastycznego

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Grzegorz Mocny -spec. chirurg plastyczny


dr n.med. Grzegorz Mocny - chirurg plastyczny, Kraków

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka