ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Podcinanie wędzidełka języka u dziecka - frenotomia

Zabieg frenotomii czyli podcięcia wędzidełka języka u dziecka wykonuje się w przypadku rozpoznanych zaburzeń ssania, połykania i/lub mowy spowodowanych ograniczoną ruchomością języka związaną ze zbyt krótkim wędzidełkiem. W Szpitalu Dworska w Krakowie przeprowadzamy zabieg podcięcia wędzidełka metodą małoinwazyjną. Frenotomia stanowi prosty zabieg chirurgiczny - po kilku godzinach dziecko może opuścić szpital.  

Krótkie wędzidełko w jamie ustnej

Gdzie leży wędzidełko?

Wędzidełko języka to fałd tkanki włóknistej pokryty błoną śluzową znajdujący się od spodu języka, łączący dno jamy ustnej z językiem. Wędzidełko jest mało elastyczne, nie można go trwale rozciągnąć. Odpowiednia długość wędzidełka determinuje ruchomość języka potrzebną do prawidłowego wypowiadania niektórych głosek. Zbyt krótkie wędzidełko (ankyloglossia) może prowadzić do rozwoju wad wymowy. Istotne jest, aby w razie trudności w wyraźnym wypowiadaniem słów skontrolować dziecko u lekarza laryngologa dziecięcego. 

Jakie są przyczyny krótkiego wędzidełka?

Przyczyną zbyt krótkiego wędzidełka języka jest najczęściej nieprawidłowy wzrost błony śluzowej w miejscu, gdzie język łączy się z dnem jamy ustnej. Krótkie wędzidełko jest wadą wrodzoną i można je rozpoznać już u noworodka. Wędzidełko może być częściowo lub całkowicie przyrośnięte do dna jamy ustnej, ograniczając ruchomość języka, zwłaszcza jego unoszenie i wysuwanie do przodu. 

Skutki zbyt krótkiego wędzidełka języka

Niedorozwój wędzidełka prowadzi do ograniczenia ruchomości języka. Skutki krótkiego wędzidełka obejmują poniższe zaburzenia:

  • trudności z ssaniem i połykaniem (u noworodków i niemowląt), 
  • seplenienie, niewyraźna wymowa litery R, 
  • problem z wymową spółgłosek przedniojęzykowych, np.: Ń, S, Ś, C, Ź, Ć,
  • trudności w przeżuwaniu pokarmów stałych,
  • wady zgryzu. 

Kiedy najlepiej podciąć krótkie wędzidełko?

Jeżeli problem krótkiego wędzidełka został zdiagnozowany przez lekarza, wskazane jest, aby taki zabieg został wykonany u jak najmłodszego dziecka, nawet u niemowlaka. Zaniedbanie problemu i pozostawienie dziecka z ograniczoną ruchomością języka może skutkować zaburzeniami rozwoju mowy, ślinieniem się i wadami zgryzu. 

Przebieg zabiegu podcięcia wędzidełka języka

Wędzidełko uwalniane jest m.in. z wykorzystaniem elektrokoagulacji - tkanka ulega przecięciu, ale krwawienie jest ograniczone ze względu na zastosowanie wysokiej temperatury końcówki narzędzia. W miejscu uwolnienia wędzidełka może być założony szew. 

Rekonwalescencja po zabiegu podcięcia wędzidełka języka

W pierwszym tygodniu po zabiegu należy unikać spożywania gorących pokarmów. W miarę możliwości wskazana jest dieta płynna. W większości przypadków rana po podcięciu wędzidełka bardzo szybko i ładnie się goi. 

Po zdjęciu szwu i podgojeniu rany lekarz zleca wykonywanie przez rodziców masażu dna jamy ustnej. Masaż ma za zadanie zapobiec obkurczaniu się blizny i ponownemu pociąganiu języka w dół. Dzięki masażowi tkanki przy języku stają się bardziej elastyczne i umożliwiają zachowanie odpowiedniej ruchomości języka.  

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka