ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Nadciśnienie – rehabilitacja, dieta

 

Aktywność fizyczna może obniżyć skurczowe ciśnienie tętnicze o 4 – 9 mm Hg, wpływa też doskonale na cały organizm, pomaga w walce z nadwagą, dostarcza przyjemności i gwarantuje sprawność psychoruchową. Jednak przy nadciśnieniu tętniczym ważne jest odpowiednie dobranie ćwiczeń czy rodzaju aktywności, gdyż istnieje ryzyko wzrostu ciśnienia krwi podczas wysiłku. Najlepiej dobierać ćwiczenia indywidualnie pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Celem ma być ogólna poprawa ukrwienia obwodowego oraz redukcja lub zatrzymanie procesu twardnienia tętnic, a dzięki temu obniżenie ciśnienia tętniczego. Ważna jest też nauka technik relaksacyjnych. Zabiegi te, połączone z ćwiczeniami wytrzymałościowymi i usprawniającymi, powinny dać oczekiwany efekt.

 

Umów wizytę teraz - do kardiologa przyjmującego w naszym szpitalu

dr n. med. Beata Róg - spec. kardiolog, chorób wewnętrznych


dr n. med. Beata Róg - spec. kardiolog, chorób wewnętrznych

 

Nadciśnienie tętnicze - rehabilitacja 

Rehabilitację można podjąć np. w warunkach sanatoryjnych, ale aby efekt się utrzymał, należy kontynuować ją w domu, większość zabiegów i ćwiczeń nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a jedynie czasu i chęci.
Zabiegi wodne zalecane zwykle przez fizjoterapeutę:

- masaże szczotką całego ciała pod prysznicem – poprawiają ukrwienie obwodowe,

- ciepło-zmienne (raz pod ciepłą raz chłodną wodą) kąpiele pod prysznicem,

- kąpiele kwasowęglowe – rozszerzają naczynia włosowate, tętnicze i żylne,

- kąpiele w wodzie o niskiej temperaturze – 5 – 12 minut.

Cykl leczenia obejmuje 12 – 15 kąpieli. Zabiegi te dobiera się w zależności od stanu i wieku pacjenta. W domu pacjent hydroterapię może stosować stale.

Ćwiczenia w nadciśnieniu tętniczym

Wysiłek fizyczny powinien być również dobrany indywidualnie do pacjenta. Fizjoterapeuta, po konsultacji z lekarzem kardiologiem, bierze pod uwagę stan pacjenta, przebyte choroby, choroby aktualnie współistniejące i inne czynniki ryzyka sercowo – naczyniowego oraz jego płeć, wiek i wydolność fizyczną. U osób z nadciśnieniem tętniczym zaleca się wysiłek o charakterze dynamiczno – aerobowym, niewskazane są natomiast ćwiczenia izometryczne (jak podnoszenie ciężarów), które mogą powodować dalsze zwiększanie się poziomu ciśnienia tętniczego.

Intensywność wysiłku powinna wynosić ok. 40 – 60 % możliwości pacjenta. Przesadne treningi mogą dać skutek odwrotny – przesilony organizm jest wówczas narażony na powikłania sercowo-naczyniowe. Do umiarkowanych, bezpiecznych ćwiczeń aerobowych zalicza się min. marsz, jazdę na rowerze czy pływanie. Wysiłek powinien trwać 30 – 45 minut i być stałym elementem każdego dnia. Intensywność ćwiczeń można z czasem nieco zwiększać, ale zawsze najlepiej w porozumieniem ze specjalistą.

Dieta w nadciśnieniu tętniczym

Dieta przy nadciśnieniu tętniczym jest również niezwykle ważnym czynnikiem. Lekarz kardiolog zaleci przede wszystkim zaprzestanie palenia tytoniu, nienadużywanie alkoholu, ograniczenie spożycia soli i tłuszczów nasyconych.

Dobrze dobrana dieta pomoże też w walce z nadwagą, 30 – 65 % ludzi cierpiących na nadciśnienie tętnicze jest otyłych.

O szkodliwym wpływie palenia tytoniu wiadomo powszechnie; jest przyczyną niewydolności mięśnia sercowego, powoduje rozwój miażdżycy, zwiększa ryzyko zawału i udaru mózgu. Przy leczeniu ciśnienia tętniczego lekarz kardiolog zleci zerwanie z tym bezsensownym nałogiem.
Również spożywanie alkoholu ma bezpośredni wpływ na ciśnienie tętnicze, zwłaszcza u osób spożywających go regularnie. Zaleca się nieprzekraczanie u mężczyzn 20-30 g dziennie, kobietom i i mężczyznom o mniejszej masie 10-20 g. Warto też zrezygnować z alkoholi wysokoprocentowych na rzecz lampki wina do obiadu, szczególnie wyprodukowanego w ekologicznej uprawie.
Picie alkoholu może też osłabić działanie niektórych leków, a także niekiedy doprowadzić do ciężkich zatruć organizmu.

Ograniczenie spożycia soli w nadciśnieniu

Ograniczenie spożycia soli jest bardzo istotne, na każde 2,3 g zmniejszonej dawki sodu ciśnienie skurczowe obniża się o 4 - 6 mm Hg. Należy sprawdzać opakowania produktów i wybierać je świadomie, sól zawarta jest w pieczywie, nabiale, produktach przetworzonych (konserwach, zupach w proszku itp.). Po ograniczeniu, lub nawet wyeliminowaniu soli, organizm szybko przyzwyczaja się do naturalnych smaków, można zamiast niej dodawać do potraw ziół.
Pozytywnie wpływa na pracę mięśnia sercowego i układ nerwowy potas oraz magnez. Zaleca się spożywanie go w formie naturalnej, najlepiej w postaci świeżych warzyw, owoców czy orzechów. Tylko przy wyjątkowych niedoborach kardiolog może zalecić suplementację tych pierwiastków. Produkty szczególnie bogate w magnez i potas to ryby, ziemniaki, pomidory i przetwory z pomidorów, papryka, kasza gryczana, avocado, chleb żytni, brązowy ryż, otręby, suszone nasiona soi i fasoli, banany. Ciśnienie tętnicze doskonale obniża również czosnek; jest on także nieustannie zalecany jako jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków. Podobne działanie, choć zupełnie inną postać, ma również stosowany jako przyprawa, czosnek niedźwiedzi. Bardzo korzystne dla serca antocyjany znajdują się w owocach jagodowych; aronii, malinach, borówkach. Przy nadciśnieniu zaleca się picie naparów z głogu, lipy czy dziurawca.

Jaki deser można jeść przy nadciśnieniu tętniczym?

Na deser najlepiej wybierać zdrowe przekąski; rodzynki, pestki owoców, orzechy. Bardzo zdrowe, zawierające dużo potasu i magnezu, są migdały. Ważne by były niesolone, ze skórką. Na listę przysmaków warto też wciągnąć, spożywaną z umiarem, gorzką czekoladę i kakao.

Jaki rodzaj diety jest polecany w nadciśnieniu?

Za jedną z najzdrowszych diet przy problemach kardiologicznych, w tym przy nadciśnieniu tętniczym, uważa się dietę śródziemnomorską. Oparta jest ona o spożywanie dużej ilości świeżych warzyw, owoców, ryb i owoców morza, produktów zbożowych, oliwy z oliwek oraz czerwonego wina.
Flawonoidy zawarte w czerwonym winie występują także w żurawinie, głogu, aronii, czy miłorzębie. Zwiększone spożycie ryb i oleju rybnego zmniejsza ryzyko występowania choroby wieńcowej. Dieta bogata w warzywa i owoce to naturalne źródło witamin, błonnika, potasu i magnezu.
Badania wykazują też, że nadciśnienie tętnicze rzadziej występuje u wegetarian. Od lat dyskutuje się nad całkowitym wykluczeniem mięsa z diety człowieka, zwłaszcza, gdy pochodzi ono z „fabryk mięsa”, które z humanitarną hodowlą zwierząt nie mają nic wspólnego. Zdecydowanie zaleca się ograniczenie spożywania czerwonego mięsa (wołowiny i wieprzowiny), zdrowszą alternatywą jest tzw. „semiwegetarianizm” czyli dieta oparta o warzywa, owoce, frutti di mare i drób.
Znana jest też w leczeniu nadciśnienia tętniczego tzw. dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension ), oparta o warzywa, owoce i produkty o niskiej zawartości tłuszczu.
Ważne przy każdej diecie jest możliwe korzystanie z produktów lokalnych, świeżych, nieprzetworzonych, ekologicznych.

Zmiana stylu życia, łagodzenie stresu

Niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość ciśnienia tętniczego jest styl życia.
Nie bez powodu nadciśnienie uważane jest za chorobę cywilizacyjną. Prędkość życia, codzienny stres, zmęczenie, bardzo źle wpływają na kondycję całego organizmu człowieka, w tym również często powodując nadciśnienie tętnicze. Lekarz kardiolog spyta też pacjenta o ilość i jakość snu. Powinien on trwać minimum 5 godzin, a najlepiej 7-8, być głęboki, spokojny, z dobrym, regularnym oddechem. Tylko taki sen dostarcza człowiekowi pełnego relaksu i obniża ciśnienie o ok. 10 – 20 mm Hg.
Przy leczeniu nadciśnienia tętniczego ważne jest holistyczne ( całościowe ) traktowanie problemu, stosowanie wszystkich zaleceń kardiologa spójnie, a często całkowita zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń.

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka