ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Miniflebektomia

Miniflebektomia jest techniką operacyjną, która polega na usunięciu żylaków za pomocą specjalnych haczyków chirurgicznych, przy wykonywaniu minimalnych nacięć na skórze. Nacięcia te są tak niewielkie, że nie wymagają szycia skóry.
Po zabiegu zakładane są specjalne opatrunki uciskowe (klasa II, 20-30 mm Hg), które pacjent nosi około 3 tygodnie. Odpowiedni ucisk kończyny minimalizuje ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Miniflebektomia – jakiego rodzaju żylaki można usuwać tą metodą?

Miniflebektomia jest zwykle metodą towarzyszącą przy większych operacjach, choć można ją też stosować oddzielnie, usuwając w ten sposób żyły przeszywające (to te, które łączą żyły powierzchniowe z głębokimi), żyły siatkowate, teleangiektazje, żylaki naczyń obocznych żył powierzchownych, żylaki krocza. Warto pamiętać, że do zabiegu miniflebektomii lepiej nadają się naczynia mocne, natomiast te, które są cienkościenne i rwące się, lepiej poddadzą się skleroterapii. Dość często łączy się miniflebektomię ze skleroterapią, z tego względu, że podczas skleroterapii zmniejsza się lub usuwa teleangiektazje znajdujące się na przebiegu żyły, która ma być poddana zabiegowi miniflebektomii. Miniflebektomia jest szczególnie przydatna w przypadku żylaków występujących u osób starszych; usuwania chorych żył, których nie można usunąć przy pomocy innych metod; jak również w przypadku takich żylaków „krwawiących” lub tak zwanych pereł żylakowych. Z kolei przeciwskazaniem do wykonania tego typu zabiegu jest ciąża oraz okres połogu, jak również wszelkiego rodzaju zakażenia, czy krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych.

Umów wizytę teraz - do lekarza wykonującego zabieg miniflebektomii w naszym szpitalu

lek.med. Robert Muszyński - Chirurg naczyniowy, Flebolog


lek.med. Robert Muszyński - chirurg naczyniowy, flebolog, Kraków

 

Jak wygląda zabieg miniflebektomii?

Przed dokonaniem zabiegu miniflebektomii, lekarz specjalista określa przebieg nieprawidłowo działających żył. Następnie zaznacza markerem na kończynie pacjenta żyły i żylaki nadające się do leczenia. Pacjent pozostaje wtedy w pozycji stojącej. Kolejne zaznaczenie markerem odbywa się w momencie, gdy osoba poddawana zabiegowi jest w pozycji leżącej. Dzięki określeniu przebiegu chorych żył, lekarz może ustalić dokładniej miejsca podania znieczulenia, czy też najlepsze miejsce do dokonania nacięć skóry. Specjalista wykonuje także badanie dopplerowskie używając do tego USG Duplex Doppler. Po wykonaniu tego badania, noga, która ma być poddana zabiegowi jest dezynfekowana i przygotowywana do zabiegu. Miniflebektomia jest zabiegiem, w którym stosuje się znieczulenie nasiękowe. Polega ono na podaniu leków znieczulających, w tym przypadku – 0,5-1%roztworu lignokainy z epinefryną. Pacjent nie zostaje poddany premedykacji. Po znieczuleniu lekarz dokonuje minimalnego nacięcia na 2-3 mm i po odsunięciu otaczających tkanek, usuwa żylaka za pomocą szydełka chirurgicznego.

Jak przygotować się do zabiegu miniflebektomii?

Choć zabieg miniflebektomii odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, trzeba się do niego wcześniej przygotować. Istotne jest bowiem, aby pacjent przed zabiegiem:
• wziął prysznic lub kąpiel (i to jak najbliżej godzinowo zabiegu), albowiem po wykonaniu minifelebktomii nie można moczyć kończyny przez 5-7 dni;
• ogolił nogę kilka dni przed zabiegiem, aby zminimalizować ryzyko infekcji skóry;
• nie smarował kremem, czy maścią kończyny, która ma być poddana zabiegowi. Dotyczy to zarówno dnia przed zabiegiem, jak i samego dnia, w którym wykonywana jest miniflebektomia.
• nie przyjmował leków, które zawierają salicylany (typu: aspiryna czy polopiryna), powoduje to bowiem zwiększone ryzyko wystąpienia krwiaków. W momencie, gdy pacjent zażył tego typu lek, koniecznie powinien to zgłosić lekarzowi.
• pamiętał o założeniu wygodnego ubrania, ponieważ będzie musiał je wsunąć na opatrunek.

Jak wygląda proces gojenia się po miniflebektomii?

Proces gojenia się drobnych ran jest kwestią indywidualną. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie występowanie sińców i krwiaków jest zupełnie normalne. Małe nacięcia wykonane podczas zabiegu miniflebektomii goją się zwykle szybko i rzadko kiedy po zabiegu dochodzi do przebarwień, czy też powstania niewielkich blizenek.
Źródło:
• A.Rusin-Tupikowska, A. Jankowska-Konsur, A. Batycka-Baran, E. Baran, Skleroterapia piankowa, ablacja żył prądem częstotliwości radiowej, wewnątrzżylna terapia laserowa oraz flebektomia ambulatoryjna – postępy w leczeniu żylaków, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2009, tom VVVI, nr 6, s. 522-528
• A.A. Ramelet, Ph. Kern, M. Perrin, Żylaki i teleangiektazje, Gdańsk 2004, s.248-249
Cena usługi: 2000

Cena: 2000 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka