SZYBKA REJESTRACJA ONLINE - W 3 KLIKNIĘCIACH, 24/7

Hemoroidy

Hemoroidy (guzki krwawnicze) są one jednym z mechanizmów prawidłowego trzymania gazów i stolca. Kiedy ulegną one powiększeniu, mogą pojawić się dolegliwości. Mówimy wówczas o chorobie hemoroidalnej. 

Wyróżniamy cztery stopnie powiększenia guzków, jednak nie odzwierciedlają one ani nasilenia, ani rodzaju dolegliwości, na które skarży się pacjent. Wielkość guzka ma za to wpływ na sposób leczenia. 

 

METODY LECZENIA GUZKÓW KRWAWNICZYCH

Istnieje wiele metod leczenie choroby hemoroidalnej, natomiast każdej z nich musi towarzyszyć zmiana nawyków żywieniowych i higienicznych. 

METODY ZACHOWAWCZE

W początkowych fazach choroby leczenie zachowawcze pod postacią leków stosowanych miejscowo i doustnie, może przynieść poprawę, a nawet całkowite ustąpienie dolegliwości. Niestety, choroba hemoroidalna jest chorobą przewlekłą i po okresie poprawy można się spodziewać nawrotu objawów. 

METODY MAŁOINWAZYJNE

Skleroterapia

W skleroterapii do zwłóknienia guzka dochodzi w wyniku reakcji zapalnej w odpowiedzi na wstrzyknięcie środka obliterującego w warstwę podśluzową u podstawy guzka krwawniczego. Zaletą metody jest jednoczasowe ostrzyknięcie wszystkich guzków, co pozwala osiągnąć szybki efekt i ogranicza konieczność powtarzania wizyt pacjenta. Krwawienie, które jest najczęściej powodem zgłoszenia się pacjenta do lekarza, po zabiegu skleroterapii całkowicie ustaje. Inne dolegliwości, jak świąd, pieczenie, a nawet wypadanie guzków przy defekacji, również po zabiegu ustępują. Metoda nie wymaga znieczulenia, zwykle jednak stosuje się miejscowo żel znieczulający.

Skleroterapia z użyciem wideoanoskopu

Ważnym elementem technicznym skleroterapii jest prawidłowe podanie środka do warstwy podśluzowej. Głębsza iniekcja może stać się powodem powikłań, takich jak zmiany zapalne, a nawet miejscowa martwica. Uniknięciu tych błędów służy właśnie zastosowanie specjalnego wideoanoskopu. Monitor umożliwiającego podgląd pola operacyjnego na monitorze wysokiej rozdzielczości, co ułatwia wybór właściwego miejsca do podania środka obliterującego, a anoskop ze specjalnym kanałem roboczym dla igły iniekcyjnej umożliwia precyzyjne jego podanie np. poprzez eliminację drżenia igły. 

hemoroidy.png

Metoda Barrona czyli zakładanie gumek na guzki krwawnicze

 

Obraz zawierający osoba, wewnątrz, niebieski

Opis wygenerowany automatycznie

Pacjentom z nieco większymi guzkami krwawniczymi, u których istotna jest większa redukcja ich wielkości niż możliwa do uzyskania w skleroterapii, proponuje się zakładanie gumek. 

Do założenia gumki używa się specjalnego ligatora o cylindrycznym kształcie, umożliwiającego wciągnięcie guzka w obręb cylindra i założenie gumki na podstawę guzka. Na skutek niedokrwienia guzka dochodzi do jego zwłóknienia, martwicy i jego odpadnięcia po kilku dniach. Do zabiegu kwalifikuje się głównie chorych z II i III st. zaawansowania. Nie stosuje się znieczulenia miejscowego, gdyż eliminuje ono reakcję pacjenta na nieprawidłowe założenie opaski, objawiające się ostrym bólem. Po zabiegu ból o umiarkowanym nasileniu, niewielkie krwawienie po kilku dniach czy uczucie parcia to dolegliwości spodziewane – nie powinny budzić niepokoju chorego. Najczęściej ustępują one po około 1-2 dobach. Przedłużające się objawy, brak reakcji na leki lub pojawienie się podwyższonej temperatury powinny zaniepokoić chorego i skłonić do poinformowania o tym fakcie lekarza. Niedogodnością tej techniki jest konieczność powtórzenia zabiegu kilkukrotnie dla osiągnięcia zamierzonego efektu. Zazwyczaj zakłada się 1 gumkę na 1 guzek. Dopiero po wygojeniu powstałej rany zakłada się gumkę na kolejny guzek.

 

 

METODY OPERACYJNE

Obraz zawierający wewnątrz, osoba

Opis wygenerowany automatycznie

 

Mniejsze guzki można leczyć metodami małoinwazyjnymi, natomiast guzki IV stopnia są wskazaniem do leczenia operacyjnego (wycięcia).  Takiego leczenia mogą również wymagać pacjenci z nawrotem choroby po leczeniu innego typu albo z i innymi towarzyszącymi schorzeniami.

Obecnie najczęściej stosuje się wycięcie sposobem Milligan -Morgana. Zabieg ten wymaga znieczulenia i jest wykonywany na sali operacyjnej. 

 

Obraz zawierający zamknąć

Opis wygenerowany automatycznie

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka