ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Przerost migdałka u dziecka - objawy i przyczyny

Jeżeli Twoje dziecko często oddycha przez usta zamiast przez nos, śpi z otwartą buzią, chrapie i często wybudza się w nocy, czasami też niewyraźnie mówi przez nos, a ponadto ma tendencje do częstych infekcji gardła, uszu i zatok, takie objawy mogą świadczyć o nadmiernie powiększonych migdałkachPrzerost migdałków występuje, gdy migdałki stają się nadmiernie opuchnięte i powiększone, ograniczając przepływ powietrza przez głównie nosową część gardła. Trwały przerost migdałków może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka, dlatego bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Przerost migdałków u dziecka - umów wizytę u laryngologa dziecięcego

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

 

 

Gdzie leżą migdałki?

Migdałki to skupiska tkanki limfatycznej związane z błoną śluzową, położone z tyłu gardła i tworzące tzw. pierścień chłonny gardłowy (Waldeyera). Migdałki zawierają komórki niszczące drobnoustroje oraz produkujące m.in. przeciwciała, stąd migdałki stanowią naturalną barierę ochronną organizmu przed rozprzestrzenianiem się infekcji. Migdałki odgrywają więc ważną rolę w utrzymywaniu odpowiedzi immunologicznej. 

Migdałki podniebienne

Migdałki podniebienne występują parzyście po obu stronach gardła. Ich powiększenie i zaczerwienienie może być widoczne przy szeroko otwartych ustach dziecka. 

 przerost migdałków podniebiennych

Migdałek gardłowy - tzw. trzeci migdał

Migdałek gardłowy położony jest w nosowej części gardła. Patrząc na podniebienie, na górze widzimy układający się w dół charakterystyczny języczek. Migdałek gardłowy znajduje się za podniebieniem miękkim i języczkiem na tylnej ścianie nosogardła - jest on niewidoczny przy zwykłym zaglądaniu do ust dziecka. 

przerost migdałka gardłowego trzeciego migdała

Przyczyny powiększenia migdałków u dziecka

Częsta stymulacja funkcji immunologicznej migdałków może prowadzić do ich okresowego powiększenia, a po pewnym czasie do trwałego przerostu, któremu towarzyszy przewlekły stan zapalny. Powtarzana wzmożona aktywność immunologiczna tkanki chłonnej gardła następuje najczęściej wskutek stanów takich jak:

  • nawracające wirusowe i bakteryjne infekcje górnych dróg oddechowych,
  • niekorzystna zmiana składu flory bakteryjnej górnej część gardła, 
  • alergiczny nieżyt nosa,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • bierne wdychanie dymu tytoniowego.

Skutki przerostu migdałków

Przerost migdałka gardłowego u dziecka wiąże się z zaburzeniem swobodnego przepływu powietrza przez nos oraz pogorszeniem wentylacji zatok przynosowych i trąbek słuchowych (migdałek gardłowy leży pomiędzy ujściami trąbek słuchowych). Dziecko zaczyna oddychać coraz częściej przez usta niż przez nos, co prowadzi do wysuszenia błony śluzowej ust i gardła, a także predysponuje do częstszych infekcji krtani, tchawicy i oskrzeli. Ponadto mogą temu towarzyszyć częstsze infekcje ucha środkowego spowodowane utrudnieniem ewakuacji powietrza z jam bębenkowych oraz zaburzeniem odpływu wydzieliny z trąbek słuchowych.

Powiększenie migdałków podniebiennych powoduje podobnie trudności w oddychaniu przez nos, a ponadto może przyczyniać się do trudności w przełykaniu i niewyraźnego mówienia. 

Objawy przerostu migdałków u dziecka

Najczęstsze objawy towarzyszące przerostowi migdałków to:

  • spanie z otwartymi ustami, chrapanie, u niektórych dzieci możliwe epizody bezdechu sennego, częste wybudzanie w nocy, 
  • nawracający katar,
  • zaburzenia wymowy, tzw. nosowanie zamknięte, 
  • trudności w przełykaniu, 
  • przewlekłe infekcje zatok, 
  • nawracające schorzenia ucha, np. ostre lub wysiękowe zapalenia ucha środkowego, 
  • w badaniu laryngologicznym: możliwy niedosłuch przewodzeniowy, nieprawidłowy wynik tympanometrii, 
  • w późniejszym okresie możliwy charakterystyczny kształt twarzoczaszki: zespół długiej twarzy (wygładzone fałdy nosowo-wargowe, wyraz senno-gapiowaty), podniebienie gotyckie, wady zgryzu. 

Jaki lekarz diagnozuje przerost migdałków u dziecka?

Diagnostyką i planowaniem leczenia przerostu migdałków u dzieci zajmuje się laryngolog dziecięcy. Na wizycie konsultacyjnej lekarz ogląda jamę ustną dziecka, w razie potrzeby posługując się niewielkim lusterkiem. U starszych dzieci może zostać wykonane badanie fiberoskopii - wziernikowanie przez nos, pozwalające ocenić stopień zasłonięcia nosogardła przez powiększony migdałek gardłowy. 

Leczenie przerostu migdałków u dzieci

W pierwszej kolejności lekarz podejmuje próbę leczenia zachowawczego, które polega na stosowaniu leków wziewnych o silnym działaniu przeciwzapalnym, Jeżeli leczenie zachowawcze jest niewystarczające lub przerost migdałków u dziecka jest znaczny i utrwalony (np. z powodu braku wcześniejszej diagnostyki i zaniedbania leczenia), a dodatkowo występują powikłania, konieczne może być podjęcie leczenia chirurgicznego.

Kliknij w nazwę zabiegu poniżej, aby dowiedzieć się, na czym polega zabieg, jak wygląda jego przebieg oraz rekonwalescencja: 

 

Przerost migdałków u dziecka - umów wizytę u laryngologa dziecięcego

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka