ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Wodniak jądra

Co to jest wodniak jądra?

Jest to schorzenie polegające na gromadzeniu się płynu w obrębie osłonki własnej jądra. Przyczyna tego zjawiska może być idiopatyczna (przyczyny nie są znane) lub odczynowa - jako odpowiedź na występujący proces zapalny lub nowotworowy. Wodniak jądra jest najczęstszym czynnikiem prowadzącym do powiększenia moszny. Do diagnostyki tego problemu wykorzystuje się: USG jąder, rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową.

Umów wizytę teraz - do lekarza zajmującego się leczeniem wodniaka jądra w naszym szpitalu

lek. med. Witold Smoleński - spec. urolog


lek. med. Witold Smoleński - urolog, Kraków

lek.med. Tomasz Dymowski - urolog


lek.med. Tomasz Dymowski - urolog

 

Leczenie wodniaka jądra

Głównym celem leczenia omawianej dolegliwości jest drenaż płynu poprzez nacięcie blaszek osłonki własnej jądra. Najczęściej zabieg przeprowadza się metodą aspiracyjną lub chirurgiczną. Pierwsza z nich polega na przezskórnym nakłuciu moszny i wprowadzeniu przez nią w obręb osłonek jądra igły celem odciągnięcia płynu. Następnie wstrzykuje się środki farmakologiczne mające na celu indukcję zrastania się powstałej jamy (skleroterapia).

Zabieg chirurgiczny, w dużym skrócie, polega na uzyskaniu dostępu do zbiornika płynu stanowiącego wodniak i jego ewakuacji. W zależności od oceny urologa nacięcie może być na mosznie lub w kanale pachwinowym. Procedura może zostać także wykonana metodą małoinwazyjną przy użyciu laparoskopu. Po wykonaniu nacięcia lekarz oddziela ścianę zbiornika płynu od moszny. Po upewnieniu się, że zbiornik płynu został odpreparowany od otaczających go narządów operator przerywa ciągłość wodniaka i opróżnia jego zawartość. Kolejnym krokiem jest założenie szwów na brzegi osłonki. W zależności od metody wyróżniamy dwie metody tego zabiegu:

  1. Winkelmanna - ,,nadmiar” osłonki po drenażu jest wywijany i zszywany,
  2. Bergmanna - ,,nadmiar” osłonki jest usuwany.

Na tym etapie, zwłaszcza u dzieci, lekarz dokonuje także oceny całego powrózka nasiennego pod kątem obecności ewentualnej przepukliny. Ostatnim krokiem podczas omawianej procedury jest wprowadzenie jądra i powrózka nasiennego z powrotem do moszny i przyszycie tych elementów do niej w celu uniknięcia skrętu powrózka nasiennego. Końcowym etapem jest zszycie moszny. W miejscu nacięcia na powłokach skórnych pozostawia się dren, przez który odprowadzana jest krew z operowanego miejsca, co zmniejsza ryzyko wystąpienia krwiaka po zabiegu. Zazwyczaj zostaje on usunięty po 24 – 48 godzinach

Omawiane procedury przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym. Uważa się je za bezpieczne, gdyż poważne powikłania występują niezwykle rzadko. Sam zabieg trwa około 1 godziny. Możliwe jest odczuwanie pieczenia, bólu oraz dyskomfortu do kilku dni po zabiegu. Po pewnym okresie czasu odbywa się wizyta kontrolna, celem oceny rezultatów leczenia oraz gojenia. Dźwiganie ciężarów oraz wysiłek fizyczny są zabronione przez okres około 4-6 tygodni po leczeniu. Niestety, żadna z metod ewakuacji wodniaka nie daje gwarancji braku jego nawrotów.

wjadra2 min

wjądra min

 

Źródło:

  • Robbins Patologia, Kumar, Cotran, Robbins Elsevier Urban & Partners, Wrocław 2005, dodruk 2013, ISBN 978-83-89581-92-1
  • ZOLLINGER’S ATLAS OF SURGICAL OPERATIONS, ISBN: 978-0-07-160227-3;
  • 474-475.
  • Bailey & Love's Short Practice of Surgery 27th Edition, ISBN: 9781498796507.1503-1505.
Cena usługi: 5000 - 6500

Cena: 5000 - 6500 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka