ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Badanie strun głosowych, lekarz od strun głosowych

W Szpitalu Dworska w Krakowie przeprowadzamy fiberoskopię krtani z uwidocznieniem strun głosowych. Fiberoskopia krtani to badanie endoskopowe polegające na wprowadzeniu niewielkiego wziernika w okolicę krtani, nieco poniżej gardła. W trakcie badania lekarz laryngolog obserwuje ruchy strun głosowych, może ocenić ich funkcjonowanie oraz wykryć ewentualne zmiany patologiczne. 

Badanie laryngologiczne strun głosowych - umów wizytę u lekarza

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog


dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog

 

Przyczyny uszkodzenia strun głosowych

  • operacje usunięcia tarczycy (tyreoidektomia),
  • endarterektomia tętnicy szyjnej,
  • operacje kręgosłupa szyjnego z dostępu przedniego, 
  • operacje podstawy czaszki,
  • przerzuty nowotworów złośliwych naciekające na struny głosowe,
  • infekcje wirusowe, 
  • zakrzepica żył szyjnych,
  • neuropatia cukrzycowa. 

Zaburzenia czynności strun głosowych i związana z tym chrypka może mieć różny stopień nasilenia. Zdarza się, że u pacjentów występuje bezobjawowe jednostronne porażenie strun głosowych, ze względu na możliwość kompensacji czynnościowej przez struny głosowe leżące po stronie przeciwnej oraz specyficzną zmienność pozycji porażonych strun głosowych. 

Badanie strun głosowych przed operacją tarczycy

Badanie laryngologiczne przed operacją tarczycy daje możliwość wykrycia zaburzeń lub bezobjawowego, jednostronnego uszkodzenia strun głosowych. Dzięki temu chirurg ma świadomość konieczności zachowania większej ostrożności podczas mobilizacji i usuwania tarczycy, aby uniknąć przekształcenia jednostronnego porażenia strun głosowych w jej obustronną postać z poważnymi konsekwencjami w postaci chrypki i zaburzeń mowy.

Ponadto wykrycie zaburzeń czynnościowych strun głosowych może sugerować naciek nowotworu złośliwego. Wskazuje to na konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Ocena przedoperacyjna strun głosowych zapewnia punkt odniesienia dla oceny pooperacyjnej, stanowiąc obiektywny dowód w spornych procesach sądowych, gdy chrypka po raz pierwszy ujawni się po operacji, a pacjent pozywa chirurga o błąd medyczny. 

Uszkodzenie strun głosowych przy operacji tarczycy

Tyreoidektomia wykonywana przez przeszkolonego i doświadczonego chirurga jest bezpieczną procedurą, chociaż w pewnych przypadkach mogą wystąpić powikłania w postaci porażenia strun głosowych spowodowanego urazem nerwu krtaniowego wstecznego. Skutkiem porażenia strun głosowych jest chrypka, która jest najczęściej kłopotliwa dla osób pracujących zawodowo głosem, takich jak: piosenkarze, prezenterzy telewizyjni, streamerzy, nauczyciele i kaznodzieje. W większości przypadków chrypka po operacji wycięcia tarczycy ma charakter tymczasowy - głos stopniowo normalizuje się w ciągu 12 miesięcy po operacji. U niektórych osób problemy z głosem mogą mieć jednak charakter stały. 

Ryzyko uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego podczas tyreoidektomii różni się w zależności od rozległości zabiegu oraz jego inwazyjności. Znacząco zwiększone ryzyko porażenia strun głosowych występuje w przypadku całkowitej/prawie całkowitej tyreoidektomii (w porównaniu do częściowego wycięcia tarczycy) oraz zabiegów usunięcia tarczycy ze wskazań onkologicznych. 

Jak się przygotować do badania endoskopowego strun głosowych?

Ze względu na możliwe wystąpienie odruchu wymiotnego w trakcie badania, zalecamy powstrzymanie się od jedzenia na minimum 3 godziny przed wizytą. 

Czy badanie jest bolesne?

Laryngologiczne badanie endoskopowe strun głosowych jest bezbolesne. W przypadku pacjentów szczególnie wrażliwych istnieje możliwość zastosowania żelu miejscowo znieczulającego okolicę gardła. 

Lekarz od strun głosowych - laryngolog - umów wizytę

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog


dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka