ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Choroby aorty - rehabilitacja, dieta

Choroby aorty (tętniaki, choroby zastawki aortalnej) - rehabilitacja, dieta
Rehabilitacja, jaką zleci po zabiegu kardiolog, jest niezwykle ważna, pomaga przede wszystkim w zapobieganiu ewentualnym powikłaniom takim jak choroba zakrzepowo – zatorowa czy zapalenie płuc. Dzięki odpowiednio dobranej rehabilitacji pacjent szybciej wraca też do sprawności psychoruchowej i szybciej poprawia się jego jakość życia.
Jeszcze w szpitalu, często już w pierwszej dobie po zabiegu, fizjoterapeuta pokazuje pacjentowi proste ćwiczenia oddechowe, początkowo statyczne, potem dynamiczne. Krótki, głęboki wdech pacjent wykonuje nosem a długi, głęboki wydech, ustami. Ćwiczenia odbywają się początkowo na leżąco, po udanych powtórzeniach można włączyć podnoszenie rąk. Z czasem ćwiczenia obejmują mocniejsze wydychanie powietrza przez pacjenta, z zadaniem unoszenia do góry piórka, płatka papieru itp. Powtórzenia powinny być kilkukrotne, z zaangażowaniem odcinka żebrowego, a nie przeponowego. W kolejnym etapie należy wykonywać ćwiczenia leżąc na boku.
Dalsze ćwiczenia oddechowe to symulowanie kaszlu oraz głębokie wydychanie powietrza przy użyciu tzw. aparatu kulkowego
Bardzo ważne jest oklepywanie chorego po plecach dłońmi ułożonymi w „łódeczki”, omijając łopatki, kręgosłup i nie schodząc w okolice nerek. Pacjent pozbywa się dzięki temu zalegającej wydzieliny, z czasem dołącza się w tym celu również inhalacje.
Ćwiczenia oddechowe uzupełnia się ćwiczeniami przeciwzakrzepowymi, które dotyczą głównie kończyn dolnych. Przyjmuje się powszechnie, że pacjent powinien wykonać ok. 1000 różnych ruchów kończynami dolnymi dziennie, początkowo przy użyciu małych mięśni, potem aktywując wszystkie grupy mięśniowe. Następnie pod okiem rehabilitanta włącza się do ćwiczeń górną część ciała. W przypadku jeśli pacjent nie jest w stanie wykonywać ćwiczeń samodzielnie, cały czas pomaga mu fizjoterapeuta. Zaleca się ostrożność i stopniowanie trudności. Kolejnym etapem są ćwiczenia w pozycji stojącej, a także przy użyciu rozmaitych przyrządów.
Rehabilitacja musi być ściśle konsultowana z lekarzem kardiologiem i zawsze prowadzona pod okiem doświadczonego terapeuty. Pacjent ćwiczy zwykle 2 – 3 razy dziennie po 20 – 30 minut. W początkowej fazie rehabilitacji bardzo ważne jest stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, wykonywane jest EKG, CAS (pomiar częstości serca), CTK (pomiar ciśnienia tętniczego) oraz SpO2 (saturacja).
Dalszy etap rehabilitacji obejmuje kolejne zwiększenie aktywności pacjenta poprzez indywidualnie dobrane ćwiczenia oraz edukację dotyczącą zdrowego stylu życia. Chory po ok. 10 dniach powinien samodzielnie chodzić i być ogólnie sprawny. Po powrocie do domu musi kontynuować ćwiczenia, spacerować, unikać stresów, wprowadzić zdrową dietę.
Po około miesiącu od zabiegu pacjent może, po uprzednim przeszkoleniu u terapeuty, wprowadzić masowanie blizny, zwiększa to jej elastyczność i ruchomość.
Przez około pół roku zaleca się unikania nadmiernego wysiłku, dźwigania, sportów siłowych, napięć mięśni brzucha, urazów mechanicznych operowanych okolic ciała.
Pacjent powinien pozostać w regularnym kontakcie ze swoim lekarzem kardiologiem i ściśle stosować się do jego zaleceń. Po leczeniu operacyjnym badania kontrolne wykonuje się zwykle 30 dni po wszczepieniu stentu, następnie co rok i potem co 5 lat lub w innym cyklu zalecanym przez lekarza. Niekiedy konieczna będzie całkowita zmiana stylu życia.

 

Umów wizytę teraz - do kardiologa przyjmującego w naszym szpitalu

dr n. med. Beata Róg - spec. kardiolog, chorób wewnętrznych


dr n. med. Beata Róg - spec. kardiolog, chorób wewnętrznych

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka