ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Operacja zmiany płci na mężczyznę

W naszym szpitalu w Krakowie przeprowadzamy operacje zmiany płci u osób transseksualnych, SRS (Sex Reassignment Surgery). W szpitalu Dworska operacje mastektomii transgender wykonują chirurdzy plastyczni dr Guido Libondi i dr Klaudia Libondi. Zabieg ten wykonywany jest u Pacjentów przechodzących tranzycję w kierunku płci męskiej - inaczej operacja usunięcia piersi (mastektomia transgender). Przeczytaj poniższy tekst który przygotowaliśmy we współpracy z dr Libondi, aby dowiedzieć się, jak przygotować się do operacji zmiany płci, jakie są etapy kwalifikacji pacjenta do zabiegu, jakimi metodami wykonywana jest mastektomia transgender oraz jak wygląda rekonwalescencja po operacji usunięcia piersi. 

Umów wizytę u chirurgów wykonujących operacje zmiany płci na mężczyznę (mastektomia transgender)

dr Klaudia Libondi - chirurg plastyczny


dr Klaudia Libondi  - chirurg plastyczny

dr. Guido Libondi - chirurg plastyczny


dr. Guido Libondi - chirurg plastyczny, Kraków

 

Wspieramy osoby transseksualne chcące przejść operację zmiany płci

Rozumiemy, że proces zmiany płci to czasem długi i mocno obciążający psychicznie proces. Jeżeli szukasz miejsca przyjaznego dla osób transseksualnych, dobrze trafiłeś! Nasi lekarze dr Guido Libondi i dr Klaudia Libondi, jak i pozostały personel medyczny dbają o to, aby wszystkie Twoje wizyty w naszym szpitalu, od pierwszej konsultacji chirurgicznej, przez badania kwalifikujące aż po pobyt na oddziale przed i po operacji zmiany płci, były dla Ciebie jak najbardziej komfortowe.

Swobodnie zwracamy się do Ciebie w rodzaju męskim, a także pilnujemy, aby wszelkie badania przebiegające z odkryciem Twojego ciała przebiegały w intymnych warunkach przy zamkniętych na klucz drzwiach. Możesz w pełni liczyć na nasze wsparcie - jeżeli masz indywidualne preferencje, po prostu daj nam o nich znać. 

Operacje zmiany płci u osoby transseksualnej

Dokumenty i zaświadczenia potrzebne do kwalifikacji do zabiegu usunięcia piersi

  • rozpoznanie dysforii płciowej (kod F64 w klasyfikacji ICD-10) - zaświadczenie uzyskane od lekarza psychiatry, 
  • opinia lekarza psychiatry- seksuologa potwierdzająca, że pacjent jest w pełni psychicznie gotowy na przejście nieodwracalnej operacji zmiany płci,  
  • zaświadczenie od lekarza endokrynologa poświadczające, że pacjent przygotowujący się do operacji zmiany płci przyjmuje testosteron od minimum 6 miesięcy, 
  • operacje zmiany płci przeprowadzamy u osób pełnoletnich, jednakże w przypadku pacjentów w wieku ponad 17 lat wyjątkowo istnieje możliwość rozważenia przeprowadzenia zabiegu po wyrażeniu pisemnej zgody rodziców. Warunkiem jest zaświadczenie wystawione przez lekarza psychiatrę o tym, że pacjent z powodu nieprawidłowej fizycznie płci cierpi na związaną z tym depresję, a przyspieszenie zabiegu o kilka miesięcy mogłoby pozytywnie wpłynąć na jego  stan psychiczny. Koniecznym drugim warunkiem jest ocena psychiatry, że pomimo młodego wieku pacjent jest w pełni świadomy nieodwracalnych skutków operacji, a jego decyzja o tranzycji płciowej jest stała i niezmienna od dłuższego czasu.  

Konsultacja u chirurga plastycznego i kwalifikacja do operacji zmiany płci na mężczyznę

Zapraszamy na konsultacje u chirurga plastycznego wszystkich Pacjentów, którzy są zainteresowani operacją zmiany płci na mężczyznę. W trakcie wizyty lekarz oceni kształt i wielkość piersi, a następnie zaproponuje optymalną metodę przeprowadzenia mastektomii (usunięcia piersi). Na wizytę prosimy zgłosić się z wyżej wymienionymi zaświadczeniami od lekarza psychiatry i seksuologa. 

W razie ostatecznej kwalifikacji do zabiegu mastektomii, otrzymasz listę niezbędnych badań wymaganych do przeprowadzenia kwalifikacji anestezjologicznej - patrz niżej - jakie badania należy wykonać przed operacją zmiany płci?

Mastektomia transgender - zabieg trwałego usunięcia piersi

Jak wygląda operacja - wybrane metody operacyjne

Mastektomia prosta z przeszczepem brodawki (ang. the double incision with free nipple graft (DI-FNG) [1]

Procedura ta jest preferowana u Pacjentów z większymi piersiami, opadaniem piersi i/lub wiotką skórą. Chociaż operacja tą techniką pozostawia nieco bardziej zauważalne blizny, w porównaniu do pozostałych technik zapewnia najlepsze wyniki estetyczne dla wyżej opisanej grupy Pacjentów i pozwala na optymalne symetryczne umieszczenie brodawki sutkowej. 

Bezpośrednio przed zabiegiem chirurg dokonuje oznaczeń na skórze Pacjenta - są one wykonywane w pozycji siedzącej i stojącej. Oznaczane są m.in. fałd podpiersiowy, zgodnie z przebiegiem dolnego brzegu mięśnia piersiowego większego. Pacjent jest proszony o napięcie mięśnia piersiowego większego, dzięki czemu oznaczenie i późniejsze nacięcie w trakcie operacji (tym samym blizna) będą znajdowały się w tym punkcie anatomicznym. W rezultacie uzyskuje się dobry efekt kosmetyczny typowy dla przedniej ściany klatki piersiowej mężczyzny. 

Po wprowadzeniu Pacjenta w stan znieczulenia ogólnego, chirurg (dr Guido Libondi lub dr Klaudia Libondi) pobiera kompleks brodawki wraz z otoczką jako przeszczep pełnej grubości. Następnie wykonywane jest pierwsze nacięcie z wytworzeniem górnego płata mastektomijnego skóry i tkanki podskórnej. Gruczoł piersiowy jest usuwany bez naruszenia powięzi. Następnie skórę górnego płata mastektomijnego sprowadza się do oznaczonego miejsca dolnego nacięcia i ocenia nadmiar skóry do usunięcia. Chirurg wykonuje dolne nacięcie, wytwarzając dolny płat mastoktemiczny. Płaty górne i dolne w miejscach po usunięciu obu piersi są następnie zszywane tak, aby zapewnić symetrię i odpowiedni wygląd klatki piersiowej. Ostatnim etapem jest symetryczne wszczepienie brodawek sutkowych w odpowiednie miejsca. Po założeniu drenu, irygacji i ocenie hemostazy, rany są zamykane szwami wielowarstwowo. Na końcu zakładane są specjalne opatrunki. 

Blizna po tego rodzaju zabiegu przebiega wokół brodawek sutkowych oraz w linii dolnego przyczemu mięśnia piersiowego większego. W niektórych przypadkach blizna może zakręcać nieco w górę po bocznej stronie klatki piersiowej lub w linii mostka. We wczesnym okresie pooperacyjnym widok przeszczepu brodawek może budzić obawy u niektórych pacjentów. Nie warto się tym martwić - po wygojeniu ran oraz przebudowie blizn, brodawki odzyskują normalny zdrowy wygląd. 

Mastektomia z oszczędzeniem skóry i brodawki (ang. nipple sparing mastectomy)

Procedura ta jest wykonywana najczęściej u Pacjentów z małymi piersiami bez nadmiaru skóry. Mastektomia wykonywana tą techniką pozwala na usunięcie całej tkanki gruczołowej piersi bez usuwania jakiejkolwiek części skóry, brodawki lub ciemnej skóry wokół niej zwanej otoczką. Po zabiegu na klatce piersiowej pozostaje zwykle niewielka blizna na granicy  otoczki . 

Mastektomia z oszczędzeniem brodawki sutkowej i z redukcją skóry

Mastektomia tego rodzaju jest wykonywana u Pacjentów z małymi piersiami, ze spodziewanym nadmiarem skóry po korekcji. Cięcia dokonywane są: 1-wsze dookoła otoczki sutka z możliwą jego redukcją, 2-gie na 2 cm obwodowo celem usunięcia nadmiaru skóry. Blizna po zabiegu jest zlokalizowana dookoła otoczki brodawki sutkowej, a także w niektórych przypadkach na boku klatki piersiowej skośnie w kierunku pachy. 

Rekonwalescencja po operacji usunięcia piersi

Wypis ze szpitala

Większość pacjentów otrzymuje wypis do domu w godzinach przedpołudniowych w następnym dniu po operacji (jeżeli nie ma przeciwwskazań i pacjent czuje się dobrze po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego). 

Kontrola ilości płynu w drenach, noszenie kamizelki uciskowej

W momencie wypisu ze szpitala w obrębie klatki piersiowej będziesz mieć założone dreny (po 1-2 po obu stronach klatki piersiowej). W domu należy:

  • opróżniać pojemnik od drenów jeden raz dziennie o tej samej godzinie,  
  • kontrolować ilość płynu gromadzącego się w pojemniku podłączonego do drenu i zapisywać jego ilość. 

Przed wypisem nasza pielęgniarka nauczy Cię krok po kroku, w jaki sposób opróżniać pojemnik od drenów, a także jak odczytywać i zapisywać potrzebne dane.

Ponadto, jeszcze w szpitalu będziesz mieć założoną specjalną kamizelkę uciskową - jej noszenie jest wskazane przez kolejnych 6 tygodni (chyba, że lekarz zaleci inaczej).  

Kontrola lekarska, wymiana opatrunków

Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się w około 5 dobie pooperacyjnej, podczas której lekarz dr  nauczy Cię bezpiecznej wymiany opatrunków (gdy stosowana była technika z przeszczepem brodawek sutkowych). Jeżeli masz możliwość skorzystania z pomocy bliskiej Ci osoby, możesz przyjść razem z nią na wizytę. Lekarz nauczy także Twoją osobę towarzyszącą, jak zmieniać opatrunki, dzięki czemu Ty nie będziesz musiał samodzielnie zmieniać opatrunków i niepotrzebnie forsować ramion. Wizyta związana ze zdjęciem szwów następuje w około 10-14 dniu po zabiegu. 

Leki przeciwbólowe

Po operacji usunięcia piersi powinieneś zażywać leki przeciwbólowe oraz antybiotyk ściśle według zaleceń lekarza. Pomoże to złagodzić ból okolicy operowanej. Dolegliwości są najbardziej odczuwane w kilku pierwszych dniach po zabiegu, po czym stopniowo łagodnieją. Wtedy możesz zmniejszyć dawkę leku przeciwbólowego według własnych odczuć. 

Jeżeli w ciągu kilku dni ból okolicy operowanej nasila się pomimo stosowania zalecanej dawki leku, a ponadto pojawia się gorączka powyżej 38 stopni, niezwłocznie zgłoś się do lekarza na pilną konsultację z kontrolą gojenia się rany pooperacyjnej.  

Powrót do aktywności

W pierwszych dniach po zabiegu mastektomii staraj się jak najmniej poruszać ramionami. Najlepiej utrzymuj łokcie blisko tułowia. Unikaj unoszenia ramion oraz opierania się kończynami górnymi z przeniesieniem ciężaru na klatkę piersiową. 

Po około 2 tygodniach możesz stopniowo zwiększać zakres ruchu ramion. Jeżeli masz wątpliwości, na ile możesz sobie pozwolić w kolejnych etapach rekonwalescencji lub kiedy możesz prowadzić samochód, możesz skorzystać z konsultacji fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta pokaże Ci bezpieczne wykonywanie codziennych czynności, a w razie potrzeby nauczy prostych ćwiczeń rozluźniających napięcie mięśni karku i ramion (co czasami bywa problemem u Pacjentów po operacjach okolicy klatki piersiowej). 

Terapia blizn pooperacyjnych 

Rany powinny zagoić się w około 10-14 dniu po operacji. Od momentu zagojenia się ran i początku tworzenia się blizn warto wprowadzić ich terapię, np. stosując specjalne silikonowe plastry. Bliznę można także rozmasowywać oraz mobilizować. Na początku blizny cechuje czerwono-siny kolor, po czym blizny stopniowo bledną i stają się mniej zauważalne. Warto pamiętać o tym, aby przez rok po operacji unikać opalania klatki piersiowej, ponieważ w miejscu blizn może dojść do powstania nieestetycznych przebarwień. 

Jakie badania należy wykonać przed operacją zmiany płci?

USG piersi

USG piersi wykonuje się, aby potwierdzić, że w ich obrębie nie ma żadnych patologicznych zmian, które mogłyby uniemożliwić przeprowadzenie operacji. Konieczne jest także wykluczenie obecności guzków o strukturze charakterystycznej dla raka piersi. W przypadku wykrycia podejrzanych zmian, konieczne jest uzupełnienie diagnostyki o biopsję czyli pobranie materiału, a następnie przebadanie go w laboratorium (badanie histopatologiczne). 

Zarówno USG piersi, jak i ewentualną biopsję wykonasz w naszym szpitalu. 

Badania krwi (10-14 dni przed planowaną operacją zmiany płci)

Wykonanie badań krwi potrzebne jest, aby upewnić się, że znieczulenie ogólne stosowane podczas operacji będzie bezpieczne dla Twojego zdrowia. Powinieneś wykonać:

  • grupa krwi dwukrotnie (wynik potwierdzony i niepotwierdzony), 
  • pełna morfologia krwi, 
  • parametry związane z oceną krzepliwości krwi: APTT (czas kaolinowo-kefalinowy) oraz INR (międzynarodowy współczynnik znormalizowany), 
  • poziom glukozy (na czczo),  
  • poziom elektrolitów (sód, potas, chlorki),  
  • kreatynina (ocena czynności nerek),  
  • anty HBs, HBs antygen, anty-HCV (diagnostyka wirusowego zapalenia wątroby).  

Wszystkie niezbędne badania krwi wykonasz w punkcie poboru krwi "Diagnostyka" zlokalizowanym w naszym szpitalu - zadzwoń +48 12 352 25 25, by otrzymać informacje o aktualnych godzinach poboru krwi. 

EKG

Badanie EKG polega na ocenie czynności elektrycznej serca. Badanie to służy wykluczeniu m.in. zaburzeń rytmu serca oraz innych nieprawidłowości, o których powinien wiedzieć anestezjolog w trakcie kwalifikacji pacjenta do operacji ze znieczuleniem ogólnym. 

EKG serca wykonasz w naszym szpitalu. 

Dodatkowe badania - jeżeli chorujesz na schorzenia przewlekłe

Jeżeli leczysz się na schorzenia przewlekłe (np. nadciśnienie, cukrzyca, przewlekłe choroby skóry, choroby zapalne jelit) zgłoś ten fakt na pierwszej wizycie kwalifikującej u chirurga plastycznego. W tym wypadku lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań lub konsultacji u lekarzy specjalistów, zależnie od schorzenia. 

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań, konieczne jest zgłoszenie się z nimi na konsultację anestezjologiczną. 

W trakcie wizyty lekarz anestezjolog przeanalizuje wyniki badań, po czym ostatecznie zakwalifikuje Cię do zabiegu operacyjnego. 

Palenie papierosów a gojenie się rany pooperacyjnej

Jeżeli palisz papierosy, konieczne jest całkowite rzucenie palenia na minimum 3 miesiące przed planowaną operacją usunięcia piersi. Jest to niezmiernie ważne, ze względu na fakt, że palenie papierosów utrudnia gojenie się ran pooperacyjnych. Rzucenie palenia pozwoli więc na ograniczenie ryzyka powikłań (martwicy brodawki sutkowej, infekcji rany, przerośniętych blizn związanych z długotrwałym i powikłanym gojeniem ran). 

Umów wizytę u chirurgów wykonujących operacje zmiany płci na mężczyznę (mastektomia transgender)

 

dr Klaudia Libondi - chirurg plastyczny


dr Klaudia Libondi  - chirurg plastyczny

dr. Guido Libondi - chirurg plastyczny


dr. Guido Libondi - chirurg plastyczny, Kraków

 

Źródła:

  1. Etemad SA, Furuyama WM, Winocour JS. Double Incision Mastectomy with Free Nipple Graft for Masculinizing Chest Wall Surgery. Plast Reconstr Surg Glob Open. 2020 Nov 30;8(11):e3184. doi: 10.1097/GOX.0000000000003184. PMID: 33299683; PMCID: PMC7722555. 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka