ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Sonochirurgia

Sonochirurgia (ultrasonografia interwencyjna) odnosi się do szerokiego zakresu zabiegów przezskórnych wykonywanych pod kontrolą USG. Procedury obejmują najczęściej aspirację płynu z jamy stawowej lub kaletki, a także podanie leku do wnętrza stawu, pochewek ścięgnistych lub innych tkanek miękkich. Pod kontrolą USG wykonuje się również biopsję guzów lub usuwa się ciała obce. Monitorowanie igły na monitorze USG pozwala na precyzyjne wykonanie danej procedury oraz zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w zabiegach sonochirurgii w naszym szpitalu

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda


dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

 

Jak wygląda zabieg pod kontrolą USG?

Zabieg punkcji lub podanie leku pod kontrolą USG jest w pełni bezpieczną małoinwazyjną procedurą. Pacjent opuszcza ośrodek w tym samym dniu, w których został wykonany zabieg sonochirurgiczny.

Ogólny przebieg zabiegu pod kontrolą USG:

  1. Pacjent zawsze powinien wyrazić pisemną zgodę na wykonanie zabiegu,
  2. Przed wprowadzeniem igły wykonuje się standardowe badanie USG narządu ruchu celem lokalizacji zmiany oraz wyboru dostępu zabiegowego,
  3. Pacjent zostaje ułożony w wygodnej pozycji dla niego i dla lekarza,
  4. Lekarz dokładnie dezynfekuje miejsce wkłucia oraz głowicę aparatu USG, na głowicę może założyć specjalną osłonkę,
  5. Lekarz wprowadza igłę pod kontrolą USG – wykorzystywane są w tym celu dwie techniki:
    • Pośrednia – ultrasonografia służy jedynie do dokładnej lokalizacji miejsca i głębokości wkłucia,
    • Bezpośrednia – umożliwia lokalizację igły w obrębie tkanek w czasie rzeczywistym.
  6. Po wykonaniu zabiegu lekarz zakłada niewielki opatrunek plastrowy w miejscu wkłucia.

Po zabiegu niezależnie od rodzaju wykonywanej procedury pacjent nie powinien przeciążać okolicy poddanej zabiegowi przez 2-3 dni. Jeśli w ciągu tego okresu wystąpi gorączka, a dolegliwości bólowe w miejscu wkłucia nasilą się, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem wykonującym zabieg.

Rodzaje zabiegów wykonywanych pod kontrolą USG

Punkcja stawu

Punkcja polega na wprowadzeniu igły do jamy stawowej celem:

  1. Odprowadzenia nadmiaru płynu celem zmniejszenia ciśnienia w stawie i złagodzenia dolegliwości bólowych, np. punkcja kolana - ściąganie wody z kolana,
  2. Pobrania próbki płynu stawowego do badań laboratoryjnych. Prawidłowy płyn maziowy jest lepki i ma jasnożółty kolor. W przebiegu różnych stanów patologicznych można określić nieprawidłowe zmiany fizyko-chemiczne płynu stawowego:
    • Stan zapalny stawu – wodnisty, mniej lepki płyn,
    • Zmiany zwyrodnieniowe – nieznacznie zmniejszona lepkość,
    • Przebyty uraz, zaburzenia krzepnięcia – obecność krwi w płynie,
    • Złamania śródstawowe – obecność krwi oraz kropel tłuszczu.
  3. Pobrany płyn stawowy bada się pod kątem obecności substancji, które nieprawidłowo gromadzą się w stawach w przebiegu różnych chorób, np. dny moczanowej czy chondrokalcynozy.

Drenaż zbiorników płynu w tkankach miękkich

Często wykonywanym zabiegiem w obrębie tkanek miękkich jest nakłucie i pobranie płynu z torbieli. Przykładowo w obrębie stawu kolanowego może powstawać patologiczna torbiel Bakera  zlokalizowana w dole podkolanowym. Torbiel Bakera najlepiej odbarczyć w ramach zabiegu punkcji pod kontrolą USG. Niektóre masywne urazy tkanek miękkich mogą prowadzić do powstawania krwiaków o dużych rozmiarach - zmiany te nie zawsze mogą się samoistnie wchłonąć i wymagają drenażu. Odbarczenie krwiaka umożliwia przyspieszenie gojenia się tkanek miękkich.

Iniekcja z podaniem leku do stawu lub tkanek miękkich

Celem podania leku pod kontrolą USG jest precyzyjne wstrzyknięcie określonej substancji dokładnie w zmienione chorobowo miejsce. Przykładami iniekcji w obrębie narządu ruchu są:

  • Zastrzyki z kwasu hialuronowego, np. w kolano,
  • Zabieg osoczem – iniekcja dostawowa,
  • Ostrzykiwanie ścięgien osoczem z stężonymi płytkami.

Miejscowa iniekcja steroidów (blokada sterydowa)

Zastrzyk ze steroidów podany do jamy stawu lub tkanek miękkich stanowi metodę leczenia uporczywego bólu, który nie ulega złagodzeniu po zastosowaniu innych dostępnych środków leczenia zachowawczego. Wstrzykiwany lek, np. Diprophos, stanowi mieszaninę leku znieczulającego oraz sterydu o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Właściwe działanie leku sterydowego rozpoczyna się w 2-3 dniu po iniekcji i utrzymuje się przeważnie przez okres 3-4 tygodni.

Miejscami podania leku steroidowego najczęściej są:

  • Kaletka maziowa,
  • Pochewka maziowa,
  • Jama stawu,
  • Nerw, np. nerwiak Mortona przodostopia,

Precyzyjna kontrola położenia igły podczas podawania sterydu do zmienionej patologicznie tkanki jest bardzo ważna. Przypadkowe podanie steroidu do tkanki podskórnej czy ścięgna grozi powstaniem ognisk martwicy i zmniejszeniem wytrzymałości mechanicznej tkanki.

Przeczytaj więcej o leczeniu bólu blokadą sterydową.

Iniekcja sterydu - kciuk strzelający
 


Ostrzykiwanie ścięgien
 

Biopsja guzów

USG może służyć także jako narzędzie obrazowania przy wykonywaniu biopsji guzów tkanek miękkich, a także guzów tkanki kostnej z naciekaniem na tkanki miękkie. USG pomaga w wyborze miejsca, z którego ma zostać pobrana próbka tkanki. Badanie opcją doppler pozwala na wybór bezpiecznego dostępu omijającego struktury naczyniowe oraz zmniejszenie ryzyka krwotoku w przypadku uszkodzenia bogato unaczynionej części guza. Biopsje przezskórne guzów powinny być wykonywane w wyspecjalizowanych ośrodkach w ścisłej współpracy chirurgów-onkologów z radiologami.

Usuwanie ciał obcych

USG pozwala na uwidocznienie powierzchownie umieszczonych ciał obcych w tkanach, np. opiłków, odłamków metalu czy szkła. Dzięki badaniu USG chirurg może wykonać odpowiedniego rozmiaru nacięcie bez ryzyka nadmiernego uszkodzenia okolicznych tkanek miękkich.

Tenodeza, doszycie ścięgna, szycie zerwanego ścięgna Achillesa

USG wykorzystywane śródoperacyjnie pozwala na zminimalizowanie dostępu operacyjnego do minimu - niejednokrotnie do 1-2 cm zamista 6-10. Sprzyja to szybszemu powrotowi do pęłnej sprawności, zmniejsza ryzyko powstawnaia blizn, zrostów, dłużeszego gojenia rany.

Przykłady zabiegów wykonywanych pod kontrolą USG:

  • Tenodeza bicepsa ( przyczepu bliższego ściągna glowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia ) w rowku międzyguzkowym
  • Operacja palca strzelającego ( przecięcie troczka A1 )
  • Płukanie zwapnień z ścięgna stożka rotatorów
  • Punkcja kolana 

Najczęściej zadawane pytania o zabiegi sonochirurgiczne:

Jak wygląda podanie osocza z stężonymi płytkami do ścięgna pod kontrolą USG?

Zabieg podania osocza poprzedza standardowe badanie USG celem dokładnej lokalizacji obszarów ścięgna, w obrębie których chcemy przyspieszyć procesy gojenia i naprawy. Po przygotowaniu osocza pozyskanego z krwi pacjenta lekarz za pomocą USG oznacza miejsce wkłucia. Jeśli zachodzi taka potrzeba, obserwuje położenie igły w czasie rzeczywistym tak, aby podać osocze dokładnie w zmienione miejsce ścięgna. Po wykonaniu iniekcji na skórę zakładany jest mały plaster.

Czy zastrzyk w kolano jest bolesny?

W momencie wykonywania zastrzyku może być odczuwany niewielki dyskomfort związany z wprowadzeniem igły i podaniem leku do stawu. Lekkie uczucie dyskomfortu powinno przeminąć po 2 dniach od zastrzyku w kolano.

Jakie są zalety wykonania zastrzyku pod kontrolą USG?

Monitorowanie położenia igły w czasie rzeczywistym na monitorze USG pozwala na precyzyjne wykonanie danej procedury oraz zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Dany lek może być podany dokładnie w chore miejsce, co maksymalizuje efekty leczenia.

Cena usługi: ustalana indywidualnie

Cena: ustalana indywidualnie zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka