ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Operacja przepukliny brzusznej | CENA: 5500 - 8000 zł

Po każdej operacji brzucha istnieje ryzyko powstania przepukliny w bliźnie pooperacyjnej. Niektóre z nich mogą być leczone klasycznie, inne laparoskopowo, jednak wszystkie wymagają wszczepienia siatki, aby wzmocnić ścianę brzucha i zmniejszyć ryzyko ponownego powstania przepukliny.

O przepuklinach

Czym jest przepuklina brzuszna?

Przepuklina brzuszna to stan, w którym narządy jamy brzusznej przemieszczają się pod skórę przez otwór w powłokach brzucha.

Przepuklina może być pierwotna, jeżeli wcześniej w tym miejscu nie była przeprowadzana żadna operacja. Zazwyczaj pojawia się ona w pępku lub w kresie białej czyli pośrodku brzucha poniżej lub powyżej pępka oraz w innych lokalizacjach ściany brzucha, które ze względu na budowę charakteryzują się najmniejszą wytrzymałością. Więcej informacji o tym rodzaju znajdziesz w broszurze Europejskiego Towarzystwa przepuklinowego - Czytaj więcej.

Inny rodzaj przepuklin to te, które powstają w miejscu poprzedniej operacji.

brzuch

 

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w operacji przepukliny brzusznej w naszym szpitalu

dr n.med. Łukasz Bobrzyński - spec. chirurg ogólny, onkolog


Łukasz Bobrzyński, chirurg ogólny, Kraków

lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy


lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

 

Skąd mam wiedzieć, że mam przepuklinę?

Przepuklina zazwyczaj jest uwypukleniem pod skórą. Może się powiększać w zależności od pozycji, pory dnia, wysiłku. Czasem nie powoduje żadnych dolegliwości, ale może być przyczyną bólu albo dyskomfortu podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, kaszlu, oddawania stolca, dłuższego przebywania w pozycji stojącej czy siedzącej. Zazwyczaj dolegliwości są bardziej nasilone pod koniec dnia.

Nagłe pojawienie się silnego bólu, zaczerwienienia, nudności, wymiotów może być objawem uwięźnięcia przepukliny i wymaga natychmiastowej konsultacji chirurgicznej i operacji.

Co powoduje przepuklinę?

Przepukliny powstają w pod wpływem ciśnienia wewnątrzbrzusznego w miejscach o najmniejszej wytrzymałości. Nacięcie powłok brzucha podczas operacji powoduje ich osłabienie, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstania przepukliny w bliźnie. Czasem pojawiają się od razu po operacji, czasem wiele lat po niej. Przepuklina może wystąpić u każdego, ale bardziej narażone są osoby starsze, osoby, u których występowały przepukliny w innych miejscach, u których stwierdzono tętniaka aorty, cierpiące na przewlekłe zaparcia albo przewlekły kaszel.

O metodach leczenia

Przepuklina nie zniknie ani nie zmniejszy się z czasem, dlatego, jeżeli nie ma przeciwskazań, wymaga leczenia chirurgicznego.

Operację naprawczą ściany brzucha można wykonać laparoskopowo albo klasycznie. Co do zasady wszystkie przepukliny brzuszne wymagają wszczepienie implantu, popularnie zwanego siatką. Najczęściej jest to siatka polipropylenowa, rzadziej poliestrowa, a przy szczególnych wskazaniach wchłanialna albo biologiczna. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów siatek, różnych producentów. Siatkę można wszczepić w różne warstwach brzucha. Każdorazowo zarówno rodzaj siatki jak i jej lokalizacja musi zostać właściwie dobrana dla pacjenta.

W niektórych sytuacjach siatka musi być pokryta warstwą zabezpieczającą ją przed kontaktem z jelitami, co mogłoby prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Konieczność zastosowania takiej siatki podnosi koszt zabiegu.

Niektóre przepukliny brzuszne można zoperować laparoskopowo, czyli wprowadzając przez niewielkie nacięcia kamerę i narzędzia.

Jakie są zalety laparoskopii?

W znacznej mierze różnią się one w zależności od rodzaju wykonanej operacji i ogólnego stanu pacjenta, najczęściej są to:

  • krótszy pobyt w szpitalu
  • mniejsze ryzyko infekcji rany operacyjnej
  • szybszy powrót do normalnej aktywności
  • szybszy powrót do normalnej diety
  • mniejszy ból pooperacyjny

Jakie przepukliny można zoperować laparoskopowo?

Jedynie po zbadaniu chirurg będzie w stanie określić, czy możesz zostać zoperowany/a laparoskopowo.

Ten rodzaj operacji może nie być odpowiedni dla ciebie, jeżeli ubytek w powłokach jest duży, zlokalizowany w miejscach nietypowych, trudno dostępnych dla narzędzi laparoskopowych, przeszedłeś w przeszłości rozległe zabiegu operacyjne brzucha, jesteś obciążony innymi chorobami.

Na czym polega laparoskopowa operacja przepukliny brzusznej?

Po wykonaniu pierwszego 1cm cięcia i wprowadzeniu kamery, wykonuje się mniejsze nacięcia dla wprowadzania narzędzi. Po usunięciu ewentualnych zrostów, zaszywa się wrota przepukliny, następnie wprowadza się siatkę, którą mocuje się szwami i zszywkami. 

brzuszna1

Na czym polega klasyczna operacja przepukliny brzusznej?

W czasie operacji naprawczej chirurg dąży do odprowadzania narządów do jamy brzusznej, zamknięcia wrót przepukliny (czyli otworu w ścianie brzucha) oraz wzmocnienia ściany brzucha siatką. Przy niewielkich przepuklinach siatkę umieszcza się zazwyczaj za mięśniami prostymi brzucha.

brzuszna2

W przypadku dużych przepuklin uzyskanie tego celu może wymagać dodatkowych procedur, które chirurg omówi z pacjentem w czasie kwalifikacji do zabiegu.

 brzuszna3

Cena usługi: 5500 - 8000

Cena: 5500 - 8000 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka