ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Blokada dostawowa

Blokada sterydowa polega na miejscowym podaniu leku o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Blokady wykonuje się tylko w przypadku silnego bólu, który nie ustępuje pomimo zastosowania innych metod leczenia zachowawczego. Steryd podaje się w formie zastrzyku najlepiej pod kontrolą USG lub fluoroskopii. Miejscami ostrzyknięcia mogą być: staw, kaletka, pochewka ścięgna, okolica nerwu lub tkanka podskórna. Warto zaznaczyć, że blokada ortopedyczna nie leczy przyczyny schorzenia, a może jedynie hamować stan zapalny i niwelować ból będący objawem danej choroby.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w blokadach dostawowych w naszym szpitalu

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

lek.med. Anna Ficek - spec. reumatolog


lek.med. Anna Ficek - spec. reumatolog

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

 

Jak działają zastrzyki ze steroidów?

Zastrzyki ze steroidów wykazują silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, stąd stosowane są głównie w przypadku obecności przetrwałego stanu zapalnego w obrębie narządu ruchu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do ostrzykiwań np. Diprophos. Środki te stanowią najczęściej mieszaninę sterydu oraz środka znieczulającego miejsce ostrzyknięcia.

Blokada sterydowa może mieć ponadto charakter diagnostyczny – ułatwia podjęcie decyzji co do wykonania zabiegu operacyjnego. Jeśli podanie sterydu w dane miejsce znosi ból, a leczenie tej zmiany może być wyłącznie operacyjne, pozwala to na uniknięcie innego leczenia, które na dłuższą metę pozostawałoby i tak nieskuteczne.

Jak przebiega zabieg podania blokady?

Po dezynfekcji skóry miejsca ostrzyknięcia lekarz przygotowuje lek, pobierając go do strzykawki. Następnie pod kontrolą USG lub fluoroskopii bardzo precyzyjnie wprowadza cienką igłę do miejsca objętego stanem zapalnym. Pacjent może poczuć minimalne ukłucie, a następnie lekkie rozpierania związane z wprowadzeniem leku do tkanki. Dyskomfort bardzo szybko przemija w związku z działaniem leku znieczulającego zawartego we wstrzykiwanej mieszaninie. Następnie igła jest usuwana, a miejsce ostrzyknięcia jest zabezpieczone gazikiem. Po iniekcji należy unikać nadmiernych ruchów i przeciążania okolicy poddanej zabiegowi.

Kiedy blokada zaczyna działać i jak długo hamuje ból?

Właściwe przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie sterydu rozpoczyna się w 2-3 dniu po zabiegu. Gdy po kilku godzinach od iniekcji środek znieczulający przestaje działać, dolegliwości bólowe mogą być dalej odczuwane i jest zjawisko normalne. Dopiero w 2-3 dniu powinna być zaobserwowana ulga w odczuwanym bólu. Stopień złagodzenia dolegliwości bólowych jest różny – u niektórych pacjentów ból znika całkowicie, u innych nasilenie bólu zmniejsza się. Efekt przeciwbólowy Diprophosu utrzymuje się przez około 3-4 tygodnie, choć zdarza się, że możliwe jest funkcjonowanie bez bólu przez dłuższy okres czasu (nawet do kilku miesięcy). Częstość wykonywania blokad zależy od miejsca oraz schorzenia – o konieczności ewentualnego powtórzenia ostrzyknięcia decyduje lekarz. Ogólnie zaleca się, aby w to samo miejsce nie wykonywać więcej niż 3-5 iniekcji steroidów w ciągu roku.

Miejsca podania blokady

Poniżej przedstawiono przykłady schorzeń i patologii, które często wymagają podania blokady:

Blokada dostawowa (zastrzyki na stawy)

Diprophos lub inny steryd wstrzyknięty do stawu nie leczy choroby zwyrodnieniowej, ale sprawia że ostrzyknięta okolica ciała nie boli, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie w okresie przygotowawczym do operacji.

Choroby ścięgien a blokada sterydowa

Obecnie odchodzi się od wykonywania zastrzyków ze sterydem w schorzeniach ścięgien o charakterze tendinozy. Tendinozę charakteryzuje degeneracja włókien ścięgna z możliwą ogniskową martwicą tkanek, nie stwierdza się natomiast obecności stanu zapalnego. Stąd podanie silnego leku przeciwzapalnego nie wpływa istotnie na przebieg choroby, a nawet może pogorszyć stan chorego. Negatywne odległe skutki podania sterydu polegające na dalszym osłabieniu struktury ścięgna i zwiększeniu ryzyka jego zerwania przeważają nad krótkoterminowymi korzyściami w postaci ograniczenia dolegliwości bólowych.

Kto może odnieść korzyści z podania blokady?

Sens wykonywania blokad sterydowych istnieje w przypadku leczenia objawowego:

  • osób z silnym ostrym bólem pochodzenia zapalnego,
  • osób chorujących na przewlekłe choroby zapalne, np. reumatoidalne zapalenie stawów,
  • osób oczekujących na zabieg operacyjny,
  • osób, które nie mogą przyjmować leków przeciwzapalnych drogą doustną.

Skutki uboczne zastrzyku ze steroidów

Dzięki odpowiedniej kwalifikacji pacjenta oraz staranności przy wykonywaniu zabiegu skutki uboczne podania blokady zdarzają się rzadko. Możliwe skutki uboczne blokady to:

  • miejscowa martwica skóry w miejscu podania,
  • infekcja w miejscu podania,
  • osłabienie wytrzymałości mechanicznej tkanek (np. ścięgien),
  • wzrost poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego (w przypadku dostania się minimalnej ilości sterydu do krwiobiegu).

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)   
Badania wymagane do zabiegu  
Znieczulenie  
Pobyt w Szpitalu  
Okres znacznej dysfunkcji  
Okres ograniczonej dysfunkcji  
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  
Zmiana opatrunków  
Przeciwwskazania do zabiegu  


Najczęściej zadawane pytania o blokadę dostawową: 

Blokada w kolano – na czym polega?

Blokada kolana polega na podaniu sterydu o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych do stawu kolanowego. Zabieg ma uzasadnienie w stanie zapalnym kaletki kolana lub samego stawu. Blokadę można podać w przypadku zaawansowanego zwyrodnienia kolana – steryd nie leczy zmian zwyrodnieniowych, ale znacznie łagodzi dolegliwości bólowe. Środek sterydowy podawany jest do kolana w formie zastrzyku pod kontrolą USG.

Co to jest blokada sterydowa (Diprophos)?

Blokada sterydowa polega na miejscowym podaniu leku zawierającego steryd (np. leku Diprophos) o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Środek sterydowy podaje się w formie zastrzyku pod kontrolą USG lub fluoroskopii. Miejscami ostrzyknięcia mogą być: staw, kaletka, pochewka ścięgna, okolica nerwu lub tkanka podskórna. Blokada sterydowa nie leczy przyczyny schorzenia, ale hamuje stan zapalny i w ten sposób może skutecznie obniżyć poziom dolegliwości bólowych. Zaleca się, aby blokady były wykonywane tylko w przypadku silnego bólu, który nie ustępuje pomimo zastosowania innych metod leczenia zachowawczego.

Czy zastrzyki ze steroidów (blokady) można dowolnie powtarzać?

Ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych pod postacią osłabienia struktury tkanki zaleca się, aby w ciągu roku nie podawać steroidu w to samo miejsce więcej niż 3-5 razy. O możliwości powtórzenia iniekcji decyduje lekarz prowadzący.

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka