ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Klejenie żylaków | CENA: 7000-9000 zł

Klejenie żylaków to nowoczesna metoda leczenia żylaków, polegająca na wprowadzeniu do chorej żyły kleju za pomocą specjalnego dozownika w kształcie pistoletu. Dzięki temu ściany żyły mogą się ze sobą skleić, a następnie ulec zwłóknieniu. Zaletą tej metody jest mała inwazyjność, krótki czas wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym.

Umów wizytę teraz - do lekarza wykonującego zabieg klejenia żylaków w naszym szpitalu

lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy


lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

 

Klejenie żylaków – jak dokładnie wygląda zabieg?

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Rozpoczyna się od znieczulenia miejsca wkłucia, a następnie wprowadzeniu do światła naczynia cewnika. Za pomocą odpowiedniego dozownika do wnętrza żyły wciskany jest klej cyjanoakrylowy. Jest on wprowadzany stopniowo. Po wstrzykiwaniu kolejnych dawek kleju, miejsce klejenia jest uciskane celem trwałego zespolenia naczyń pozwalającego na zamknięcie dopływu krwi w chorej żyle. Odcięcie dopływu krwi powoduje rozpoczęcie procesu włóknienia. Po zakończeniu zabiegu zakładany jest opatrunek. Zakładanie pończoch uciskanych nie jest wymagane. Pacjent może więc od razu wrócić do normalnych czynności dnia codziennego. Przeciętnie zabieg wykonywany na jednej nodze trwa od 10-40 minut.

Z czego składa się klej używany do klejenia żylaków i czy jest bezpieczny?

Do klejenia żylaków używany jest klej z grupy cyjanoakrylatów, który z niewielkimi modyfikacjami stosowany jest w chirurgii od połowy XX wieku. Główny związek chemiczny znajdujący się w kleju to cyjanoakrylat, jest on związkiem nierozpuszczalnym w wodzie. Cechuje się wysoką adhezyjnością (przyczepnością), jak również elastycznością. Posiada ponadto właściwości bakteriostatyczne – co skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. Jednym z używanych obecnie klejów do zabiegu klejenia żylaków jest VenaBlock, który wyróżnia się krótkim czasem polimeryzacji, jak również zwartą strukturą polimeru. Zwykle, przy wyciskaniu go do żyły działa w czasie 2 cm na sekundę, co daje nam zamknięcie 50 cm w przeciągu 1 minuty.

Jacy pacjenci kwalifikują się do zabiegu klejenia żylaków?

Nie każdy pacjent może poddać się zabiegowi klejenia żylaków, gdyż do przeprowadzenia zabiegu niezbędne jest wprowadzenie dość długiego cewnika. Żyły nie mogą być więc zbyt kręte, a rozrost żylaków zbyt zaawansowany. To dlatego potencjalnymi kandydatami do przeprowadzenia tego typu zabiegów są ludzie młodzi, w początkowych stadiach rozwoju żylaków, którzy wykazują umiarkowane objawy kliniczne jak obrzęki nóg pod koniec dnia, czy skurcze łydek. Klejeniem żylaków można niwelować zarówno główne pnie żylne, jak i likwidować dodatkowe niewydolne żyły, czy żylaki atypowe.

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do zabiegu rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem oraz przeprowadzenia badania dopplerowskiego. USG Duplex Dopller umożliwia ocenę zarówno układu powierzchownego i głębokiego. Można dzięki niemu uzyskać dokładną topografię żył, odróżnić refluks w naczyniach powierzchownych oraz głębokich; odróżnić poszczególne odcinki niewydolnych naczyń, czy rozpoznać zakrzepicę żył głębokich. Jeśli np. w układzie głębokim stwierdzona jest zakrzepica, wówczas pacjent nie może być poddany zabiegowi. W trakcie wizyty lekarz specjalista ocenia też, czy pacjent nie ma zmian skórnych o podłożu alergicznym lub rozległych zmian skórnych, które towarzyszom chorobom układowym tkanki łącznej, gdyż one również są czynnikiem dyskwalifikującym od zabiegu klejenia żył.

Zalety metody klejenia żylaków

Zalety metody klejenia żylaków:
• nie wymaga znieczulenia tumescencyjnego;
• nie wymaga nacinania;
• nie daje efektu przegrzewania tkanek;
• po zabiegu nie trzeba nosić pończoch elastycznych w celu ucisku;
• można powrócić do normalnego funkcjonowania od razu po zabiegu;
• minimalne blizny lub ich brak;
• można nią skutecznie zamykać duże pnie żylne oraz żylaki o średnicy przekraczającej nawet 10 mm, co jest już niemożliwe w przypadku skleroterapii piankowej;
• cechuje ją wysoka skuteczność – daje nawet 97 % wyleczonych przypadków (pełne zamknięcie pnia żylnego).
Źródło:
• P. Siastała, Klejenie żył za pomocą systemów VenaBlock i Veinoff, „Magazyn medyczny CX News” 2017, nr 1/59, s. 15.
• A.A. Ramelet, Ph. Kern, M. Perrin, Żylaki i teleangiektazje, Gdańsk 2004, s. 130-131

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)   30 - 40 min 
 Badania wymagane do zabiegu Morfologia, INR, APTT
 Znieczulenie Miejscowe -miejsca założenia koszulki naczyniowej
Pobyt w Szpitalu  Nie jest wymagany
 Okres znacznej dysfunkcji -
Okres ograniczonej dysfunkcji 1 dzień
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta Nie zakłada się szwów, kontrola po 7 dniach
Zmiana opatrunków Plaster na miejsce założenia koszulki, 1 x dziennie
Przeciwwskazania do zabiegu

Zakrzepica żylna
Zaburzenia krzepnięcia

Cena usługi: 7000 - 9000

Cena: 7000 - 9000 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka