ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Proteza powierzchniowa BioPoly

Opublikowano: 2018-02-21

Sprawdź jak możesz uratować kolano przed całkowitą protezą. Innowacyjna proteza powierzchniowa kolana BioPoly daje możliwość wypełnienia  sztucznym implantem tylko tego fragmentu kolana, gdzie doszło do uszkodzenia chrząstki.

Proteza powierzchniowa Bio Poly występuje w 3 rozmiarach -w zależności od miejsca i wielkości ubytku.

Jest jedyną tego rodzaju protezą, której powierzchnia pokryta jest grubą warstwą specjalnego polietylenu o gęstym krzyżowym układzie włókien (HCL PE - Highly Cross - Linked  PoliEthylene) , dzięki czemu kontaktująca się z nią druga powierzchnia stawowa nie jest obciążania metalem jak w przypadku innych tego rodzaju protez.

biopolyyyyyyy*Zdjęcie przedstawia trzy rozmiary protezy powierzchniowej BioPoly

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w leczeniu operacyjnym kolana w naszym szpitalu

lek. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

 

Ile trwa założenie protezy?

Zabieg trwa 30-40 minut i jest wykonywany do dostępu nie przekraczającego 5 cm. 

Czym różni się od całkowitej protezy kolana? Dlaczego jest lepsza?

Jest nieporównywalnie mniej obciążającą operacją ,zachowuje wszystkie struktury kolana - więzadła, łąkotki, dobrą chrząstkę pozostałych części kolana. Proteza daje możliwość wykonania jednoczasowo artroskopii kolana i dokonania innych  procedur naprawczych w jego pozostałych częściach - szycia łąkotek, usunięcie konfliktujących fałdów itp.

protezabp*Zdjęcie przedstawia implantację trzech rodzajów protez na sztucznych kościach, powierzchniowej, połowicznej, całkowitej.

biopoly3*Zdjęcie z operacji 66 letniej pacjentki - na zdjęciu widoczna założona proteza. Zabieg przeprowadził lek. med. Grzegorz Jarosławski.bliznyproteza* Po lewej stronie zdjęcie  tej samej pacjentki z widoczną blizną rok po zabiegu.* Po prawej stronie zdjęcie przedstawiające bliznę po zabiegu endoprotezoplastyki całkowitej kolana.

Kiedy można powrócić do pełnego obciążania?

Nasi pacjenci powracają do pełnego obciążenia po 4-6 tygodniach od zabiegu. Rozpoczęcie chodzenia z częściowym obciążeniem zalecane jest już OD NASTĘPNEGO DNIA PO OPERACJI.

Czy każde zwyrodnienie kolana można leczyć protezą powierzchniową BioPoly?

Niestety nie. Zabieg zarezerwowany jest do uszkodzeń w zakresie powierzchni obciążonej kości udowej lub ciężkich uszkodzeń bloczka kości udowej - czyli w obrębie stawu rzepkowo - udowego. W praktyce 85-90 procent procesu zwyrodnienia kolana zaczyna się właśnie od storny przyśrodkowej (czyli wewnętrznej). Stąd warto odpowiednio wcześniej skonsultować się i sprawdzić, czy Twoje kolano można wyleczyć jeszcze w ten sposób, zanim zwyrodnienie posunie się tak daleko, że jedynym możliwym zabiegiem do wykonania będzie całkowita endoprotezoplastyka stawu.

Jakie badanie jest potrzebne do zakwalifikowania?

Konieczne minimum, to RTG  w projekcji AP i boczne na stojąco kolana, które ortopeda połączy z oceną całościową stawu podczas badania na wizycie.

Jeżeli będą wątpliwości co do pozostałych struktur stawu lub osi kończyny, konieczne jest wykonanie badania posturograficznego  i lub MRI (czyli rezonansu magnetycznego kolana).

W jakim wieku można założyć protezę powierzchniową kolana BioPoly?

Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla założenia tego rodzaju protezy.

Jak długo trwa rehabilitacja po zabiegu? 

6-  8 tygodni, choć czas ten może się wydłużyć w przypadku wykonania dodatkowych procedur - np korekcji HTO osi kończyny.

Film przedstawia zakres ruchu kolana 6 tygodni po zabiegu założenia protezy powierzchniowej BioPoly

Czy proteza jest na stałe? Do końca życia? 

Tak.

Dlaczego operacja w Szpitalu Dworska?

Posiadamy duże doświadczenie w leczeniu operacyjnym stawu kolanowego. Nasi specjaliści stale podnoszą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kursach, konferencjach czy zjazdach ortopedycznych. 

Każdorazowo podchodzimy do kwalifikacji pacjenta do operacji z najwyższą starannością - dokładne zbadanie, ocena RTG, USG, MRI i posturograf - dają pewność, że proponujemy najlepszą procedurę dla Twojego stawu.

Przy zabiegach w okolicy kolana i stawu skokowego  pacjent zawsze po operacji ma założony specjalny mankiet chłodzący - Game ready, który posiada system chłodzenia kompresji, dzięki czemu minimalizujemy podawanie leków przeciwbólowych, zmniejszamy ryzyko krwawienia i  obrzęku. Pacjent po 4 -6 godzinach po zabiegu jest pionizowany i jeśli tylko się dobrze czuje może udać się do domu. 

W Szpitalu posiadamy zespół fizjoterapeutów przygotowany do pracy z pacjentem operacyjnym, mamy opracowany program rehabilitacji po każdym zabiegu, a także dbamy o stały kontakt operator - fizjoterapeuta - pacjent. biopoltt*Zdjęcie RTG AP kolana przedstawiające założony po stronie przyśrodkowej implant BioPoly.biopoly*Zdjęcie RTG kolana w projekcji bocznej, przedstawiające położenie implantu BioPoly.biopoly10*Zdjęcie RTG przedstawiające całkowitą protezę kolana. biopoly1*Obraz uszkodzenia chrząstki przedziału przyśrodkowego  kolana IV stopnia w rezonansie magnetycznym wysokopolowym  -  przekrój czołowym.

 biopoly2*Obraz uszkodzenia chrząstki przedziału przyśrodkowego kolana IV stopnia w rezonansie magnetycznym wysokopolowym  -  przekrój strzałkowy.

 

Cena usługi: 9000
+ Koszt implantu: 5900

Cena: 9000 zł
+ Koszt implantu: 5900 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka