ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Usuwanie znamion, pieprzyków

Każdy z nas posiada na ciele od kilkunastu do kilkudziesięciu pieprzyków. Pieprzyki to inaczej znamiona barwnikowe, które są utworzone przez skupiska namnożonych melanocytów (komórek barwnikowych skóry). Pieprzyki są najczęściej łagodną zmianą na skórze i jeśli posiadają typowe cechy znamiona, nie należy się ich obawiać. Każdy pieprzyk należy jednak obserwować, ponieważ pod wpływem różnych czynników może przekształcić się w zmianę złośliwą. Pieprzyki o atypowych cechach i pieprzyki z podwyższonym ryzykiem transformacji nowotworowej stanowią wskazanie do ich usunięcia.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w usuwaniu znamion, pieprzyków w naszym szpitalu

dr n.med. Łukasz Bobrzyński - spec. chirurg ogólny, onkolog


Łukasz Bobrzyński, chirurg ogólny, Kraków

dr n. med. Piotr Wojciechowski - spec. chirurg ogólny, chirurg dziecięcy


dr n. med. Piotr Wojciechowski - chirurg dziecięcy, Kraków

lek.med. Paweł Rzeczycki - spec. chirurg, chirurg dziecięcy


lek.med. Paweł Rzeczycki - chirurg ogólny, chirurg dziecięcy, Kraków

lek.med. Joanna Dzigowska-Batycka - spec. chirurg ogólny, proktolog


lek.med. Joanna Dzigowska-Batycka - spec. chirurg ogólny, proktolog

 
Chirurgiczne usuwanie znamion jest złotym standardem leczenia znamion skórnych podejrzanych o transformację nowotworową. Po usunięciu pieprzyka wycinek poddawany jest badaniu histopatologicznemu. Chirurgiczne usunięcie małej zmiany skórnej może być wykonane w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Usunięcie rozległych znamion wymaga bardziej zaawansowanych procedur i może wiązać się z zastosowaniem znieczulenia ogólnego.

Jakie są przyczyny powstawania znamion?

Zmiany skórne zwane pieprzykami występują pod postacią ciemnych plamek – płaskich lub wystających ponad powierzchnię skóry. Pieprzyki mogą być zmianą wrodzoną – dziecko rodzi się ze znamieniem zlokalizowanym np. na plecach. Nowe pieprzyki mogą również powstawać w trakcie życia, zwykle w większych ilościach pojawiają się u dorastającej młodzieży. Znamiona nabyte w trakcie życia są przeważnie zlokalizowane na odsłoniętych częściach ciała, tj. na twarzy, szyi, stopach, rękach. Do czynników predysponujących do pojawienia się znamion skórnych należą: czynniki genetyczne, częsta ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe zawarte w promieniach słonecznych, czynniki chemiczne oraz mechaniczne podrażnienie skóry. Zmiany skórne o charakterze pieprzyka wykazują dużą zmienność co do wielkości, kształtu i zabarwienia. Najczęściej spotykane są kilkumilimetrowe pieprzyki, choć u niektórych osób mogą zajmować nawet kilkucentymetrowy obszar skóry. Znamiona barwnikowe występują pojedynczo lub w skupiskach. Zabarwienie z reguły jest ciemniejsze od otaczającej skóry. Może być ono ciemno- lub jasnobrązowe, czarne, a nawet granatowe.

Wskazania do chirurgicznego usunięcia zmian skórnych – pieprzyków

Wiele osób zastanawia się czy usuwać pieprzyki. Typowe pieprzyki są dobrze odgraniczone od skóry, nie rosną, a ich zabarwienie nie zmienia się. Każda zmiana skórna powinna być jednak regularnie obserwowana, zwłaszcza przez osoby często opalające się lub jeśli rak skóry występował w rodzinie. Jeśli dotychczas niewinnie wyglądający pieprzyk zacznie się powiększać, naciekać skórę lub zmieniać zabarwienie, stanowi to wskazanie do konsultacji dermatologicznej. Tak samo należy udać się do lekarza, jeśli znamię zacznie swędzieć, boleć lub krwawić. Lekarz dermatolog oceni zmianę skórną za pomocą dermatoskopu lub wideodermatoskopu. Jest to rodzaj mikroskopu, który pozwala obejrzeć znamiona skórne nawet pod stukrotnym powiększeniem obrazu. Dzięki temu możliwe jest wstępne odróżnienie zmian łagodnych od potencjalnie złośliwych. Głównymi wskazaniami do usunięcia pieprzyka jest:
  • Obecność zmian podejrzanych o charakter złośliwy (atypowy obraz zmiany widoczny w dermatoskopii),
  • Pieprzyki wrodzone o bardzo dużych rozmiarach (zwiększone ryzyko transformacji nowotworowej).
Transformacja nowotworowa może także zajść pod wpływem mechanicznego drażnienia, dlatego zaleca się usunięcie prawidłowych pieprzyków ocieranych przez ubranie lub pieprzyków na rękach drażnionych podczas wykonywania codziennych czynności. Czasem pieprzyki usuwa się z powodów czysto estetycznych, np. gdy znamię zlokalizowane jest na twarzy. Opcjonalną metodą jest laserowe usuwanie zmian skórnych – zabiegi takie wykonuje się w centrach medycyny estetycznej. W przypadku zmian dysplastycznych wykorzystanie lasera nie znajduje zastosowania, ponieważ i tak konieczne jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do zabiegu zależy od rodzaju znieczulenia zaplanowanego przez anestezjologa. Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, rzadziej w znieczuleniu ogólnym. Zakres badań, które należy wykonać przed zabiegiem ustala lekarz. Przeczytaj więcej o standardowym przygotowaniu do zabiegu operacyjnego. Nie należy samodzielnie golić owłosienia skóry w miejscu zabiegu. Nieodpowiednie golenie z zacięciem skóry zwiększa ryzyko zakażenia rany i może stanowić przeciwwskazanie do wykonania zabiegu. W razie konieczności usunięcie owłosienia przed operacją zostanie fachowo wykonane przez personel medyczny.

Chirurgiczne usuwanie znamion – przebieg zabiegu

Wybór techniki i rozległości zabiegu zależy od umiejscowienia, wielkości pieprzyka oraz stanu skóry w miejscu operowanym. Cięcie skóry wykonywane jest nad zmianą lub dookoła zmiany. Pieprzyk usuwany jest w całości. Jeśli wycięta zmiana posiadała cechy atypowe, pobrany wycinek przekazywany jest do badania histopatologicznego. Chirurg zakłada szwy i opatrunek zabezpieczający ranę. W większości przypadków (gdy zastosowano znieczulenie miejscowe) pacjent może powrócić do domu już w dniu zabiegu.

Po zabiegu usuwania pieprzyka

W miejscu wycięcia pieprzyka może pojawiać się uczucie swędzenia lub szczypania. Jest to naturalne i wiąże się z procesem gojenia się rany. W 10-14 dniu po zabiegu należy zgłosić się na kontrolę, kiedy to również następuje zdjęcie szwów i kontrola gojenia. Jeśli do tego czasu pojawi się obrzęk, zaczerwienienie, z rany zacznie wyciekać wydzielina lub pojawi się gorączka, należy od razu skonsultować się z lekarzem. Aby zmniejszyć widoczność blizny po usunięciu pieprzyka, wskazana jest jej mobilizacja, oklejanie kinesiotapingiem lub zabiegi z zakresu fizykoterapii. W tym celu warto skonsultować bliznę z fizjoterapeutą.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu ( zależny od metody) 

20 - 30 min
Badania wymagane do zabiegu -
Znieczulenie miejscowe
Pobyt w Szpitalu  -
Okres znacznej dysfunkcji -
Okres ograniczonej dysfunkcji -
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta 7 - 10 dni
Zmiana opatrunków codziennie
Przeciwwskazania do zabiegu leki przeciwkrzepliwe

 

Najczęściej zadawane pytania o usuwanie znamion:

Jak usunąć pieprzyki?

Pieprzyki ze względów kosmetycznych można usunąć za pomocą lasera. Gdy jednak pieprzyk posiada cechy atypowe grożące rozwojem raka skóry (czerniaka), wskazane jest chirurgiczne wycięcie zmiany. Pieprzyk usuwany jest w całości z zachowaniem granic zdrowych tkanek skóry, a pobrany materiał przekazywany jest do badań histopatologicznych.

Jak wygląda czerniak? Kiedy pieprzyk może okazać się rakiem skóry?

Do cech zmiany dysplastycznej należą: powiększenie rozmiarów i zmiana kształtu pieprzyka, zmiana zabarwienia oraz ból lub krwawienie z pieprzyka. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy skonsultować zmianę z lekarzem dermatologiem. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza - czerniak jest bardzo agresywnym nowotworem i zbyt późne rozpoznanie istotnie zmniejsza szanse na skuteczne wyleczenie.

Czy usuwanie pieprzyków jest bezpieczne?

Chirurgiczne usunięcie pieprzyka jest mało inwazyjnym zabiegiem przeprowadzanym najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Ryzyko jakichkolwiek powikłań jest niewielkie ze względu na wycięcie tkanek leżących powierzchownie. Zabieg trwa około 20-30 minut. Pacjent może wrócić do domu już 2-3 godziny po zabiegu.

Cena usługi: 530 - 1400

Cena: 530 - 1400 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka