ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Celiakia

Celiakia — co to jest za choroba?

Celiakia to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Jest spowodowana niewłaściwym działaniem układu odpornościowego - w wyniku czego organizm atakuje własne tkanki. Sytuację taką powoduję gluten, a dokładniej jego nietolerancja. Gluten to białko zbożowe zawarte w pszenicy, życie, jęczmieniu. Oznacza to, że jest obecny w większości produktów codziennego użytku takich jak min. pieczywo, makaron, wędliny. Dla osób chorych na celiakię, gluten to prawdziwa trucizna. Powoduje on zanik bardzo istotnych dla człowieka — kosmków jelitowych, które odpowiedzialne są za pozyskiwanie z pożywienia substancji odżywczych. Bezpośrednią przyczyną upośledzenia układu pokarmowego są niedobory, niedożywienie i zaburzenia wchłaniania, które prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Umów wizytę teraz - do genetyka przyjmującego w naszym szpitalu

dr n. med. Magdalena Janeczko - spec. genetyk, pediatra


Magdalena Janeczko, pediatra genetyk, Kraków

lek.med. Ewelina Preizner-Rzucidło - genetyk


lek.med. Ewelina Preizner-Rzucidło - genetyk

 

Celiakia — przyczyny, objawy

Celiakia to przede wszystkim choroba o podłożu genetycznym. Występuję u osób, które mają genotypy determinujące jej pojawienie się: HLA DQ2,2 i/lub HLA DQ2,5 lub HLA DQ8. Liczne badania wskazują, że celiakia może się wiązać z obciążeniem dziedzicznym.

Wiele osób kojarzy celiakię przede wszystkim z problemami gastrycznymi (biegunki, bóle brzucha etc.). Tego rodzaju symptomy pojawiają się jednak u stosunkowo niskiej liczby chorych. Tak naprawdę mówi się, że każdy ma inną celiakię. Mogą wystąpić np. anemia, zmęczenie, poronienia, bóle głowy, niepłodność czy problemy skórne.

Badania w kierunku celiakii, jakie wykonać?

Diagnostykę celiakii najlepiej rozpocząć od badań genetycznych, rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia (ESPGHAN) jako skuteczna metoda rozpoznawania celiakii.

Badanie na celiakię w Laboratorium testDNA obejmuje haplotypy: DQ2.2 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03).

Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię pacjent otrzymuje także zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego do wyniku.

Badania genetyczne w kierunku celiakii – dlaczego warto wykonać?

Brak genów DQ2,2, DQ2,5, DQ8 na wyniku badania genetycznego oznacza, że diagnostykę celiakii możemy zakończyć już na pierwszym kroku, co daje nam oszczędność czasu oraz pieniędzy. Ponadto test dna na celiakię jest badaniem, na którego wynik nie mają wpływu czynniki zewnętrzne takie jak stadium choroby, wiek czy dieta uboga w gluten. Jeśli analiza wykaże obecność choć jednego z genów, drugim krokiem jest wykonanie badań z krwi na przeciwciała. Z kompletem tych wyników należy udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Badanie genetyczne na celiakię jest również bardzo proste. Próbką do badania na celiakie jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Ponad to badanie to wykonuje się tylko raz w życiu – nie ma konieczności jego powtarzania, ponieważ nasze geny się nie zmieniają. Celiakia jest chorobą dziedziczna, zatem informacja o tym, czy posiadamy geny odpowiedzialne za chorobę jest także wskazówką diagnostyczną dla najbliższych członków naszej rodziny.

Cena badania na celiakie i czas realizacji

Co zawiera test DNA na celiakię:

  • Szeroki zakres badanych genów - DQ2,2 ,DQ2,5 , DQ8 w podjednostce α i β
  • Wynik badania już w 7 dni roboczych
  • Do wyniku badania otrzymuje się także pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
  • Badanie objęte jest gwarancją próbki

Cena badania na celiakię to 297 zł.

Pacjent może także wykonać badanie w trybie expressowym (wynik w5 dni roboczych) – cena 377 zł.

Można przeprowadzić także badanie pakietowe wraz z nietolerancją laktozy – Pakiet „Zdrowe Jelita” w cenie 494 zł.

Badanie na celiakie – 297 zł

Badanie na nietolerancje laktozy – 297 zł

Pakiet Zdrowe Jelita 494 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka