ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

USG opłucnej (płuc) w Krakowie CENA: 260 zł

Badanie ultrasonograficzne pozwala na rozpoznanie wielu chorób płuc i powikłań pourazowych klatki piersiowej bez narażenia pacjenta na promieniowanie rentgenowskie. Badanie USG wykorzystuje zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych od tkanek celem ich uwidocznienia. Metoda ta może być bezpiecznie stosowana w diagnostyce płuc u kobiet w ciąży i u małych dzieci.

Umów wizytę teraz - do lekarza, który wykonuje USG opłucnej (płuc) w naszym szpitalu

lek.med. Jolanta Hauer - spec. chirurg ogólny II , torakochirurg


lek.med. Jolanta Hauer - spec. chirurg ogólny II, torakochirurg

dr n.med. Łukasz Hauer - torakochirurg


dr n.med.  Łukasz Hauer - spec. chirurg ogólny, torakochirurg

 

Wskazania do USG płuc i opłucnej

  • urazy w obrębie klatki piersiowej,
  • przewlekły kaszel,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • problemy z oddychaniem, częste duszności,
  • krwioplucie.

Co wykazuje badanie USG płuc i opłucnej?

Badanie ultrasonograficzne pozwala na wykrycie stanów patologicznych takich jak:

  • odma opłucnowa,
  • obecność zwiększonej ilości płynu w jamie opłucnej,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie opłucnej,
  • zrosty opłucnej,
  • ropień płuca, ropniak opłucnej,
  • obrzęk płuc, np. w przebiegu przewlekłej niewydolności krążenia,
  • choroby śródmiąższowe płuc,
  • zatorowość płucna.

Ograniczenia USG płuc

USG umożliwia ocenę opłucnej oraz leżących powierzchownie części płuc. Aby uwidocznić zmiany położone w głębokich partiach płuc, konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej

Jak przebiega USG płuc i opłucnej?

Podczas badania pacjent przebywa w pozycji leżącej. Konieczne jest całkowite odsłonięcie klatki piersiowej. Lekarz pokrywa powierzchnię skóry pacjenta specjalnym żelem, a następnie przykłada głowicę ultrasonograficzną. Obraz tkanek obserwowany jest na ekranie monitora. Badanie jest bezbolesne i trwa około 15-20 minut.

Co ocenia lekarz podczas badania USG?

Płuca każdego człowieka otoczone są: opłucną płucną, opłucną ścienną i niewielką ilością płynu pomiędzy tymi błonami, który zmniejsza tarcie podczas zmiany objętości płuc w trakcie oddychania. Płuca fizjologicznie wypełnione są powietrzem, dlatego diagnostyka ultrasonograficzna płuc opiera się na interpretacji tzw. artefaktów czyli obrazów uzyskanych w wyniku przechodzenia fal ultradźwiękowych przez ośrodki o różnej oporności falowej. Opłucna widoczna jest w badaniu USG jako linijne hiperechogeniczne pasmo odgraniczające żebra klatki piersiowej od miąższu płuca. Lekarz umieszcza głowicę w kolejnych przestrzeniach międzyżebrowych, oceniając występowanie poszczególnych artefaktów, np.

  • objawu ślizgania – artefakt ten powstaje w wyniku fizjologicznego przemieszczania się opłucnej płucnej względem opłucnej ściennej w trakcie zmian w objętości płuca,
  • lung point – miejsce graniczne między objawem ślizgania a obszarem odmy opłucnowej (obecność lung point potwierdza obecność odmy opłucnowej),
  • artefakty linii A, B, Z.

Najczęściej zadawane pytania o USG opłucnej (płuc):

Jakie są wskazania do USG płuc?

Do niepokojących objawów, które warto skontrolować w badaniu USG płuc, należą: przewlekły kaszel, bóle w klatce piersiowej, duszności, problemy z oddychaniem, stany pourazowe klatki piersiowej oraz krwioplucie. USG jest łatwo dostępnym i bezpiecznym badaniem, które nie naraża pacjenta na promieniowanie rentgenowskie. Badanie USG można wykonywać u małych dzieci oraz u kobiet w ciąży.

Co wykrywa USG płuc?

W USG możliwa jest ocena opłucnej oraz obwodowych partii płuc. W zakesie dostępnym w badaniu lekarz może wykryć: zapalenie opłucnej i płuc, choroby śródmiąższowe płuc, obrzęk płuc, odmę opłucnową, obecność zrostów opłucnej, ropniaka opłucnej, ropnia płuca. Celem poszerzenia diagnostyki o zmiany położone w głębszych obszarach płuc zalecane jest wykonanie zdjęcia RTG płuc lub tomografii komputerowej.

Jak wygląda USG płuc?

Pacjent proszony jest o przyjęcie pozycji leżącej i odsłonięcie klatki piersiowej. Lekarz pokrywa powierzchnię skóry pacjenta specjalnym żelem, a następnie przykłada głowicę ultrasonograficzną. Obraz opłucnej i płuc w zakresie dostępnym w badaniu uwidoczniony jest na ekranie monitora. USG jest bezbolesne i trwa około 15-20 minut.

Cena usługi: 260

Cena: 260 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka