Tonsillotomia polega na przycięciu migdałków podniebiennych, co powoduje ich zmniejszenie. Część tkanki limfatycznej budującej migdałki zostaje pozostawiona, dzięki czemu może dalej brać udział w funkcjach odpornościowych organizmu. Poprzez zabieg zmniejszenia migdałków podniebiennych poprawiamy przepływ powietrza przez dolną część nosogardła, co powoduje, że dziecko może łatwiej oddychać przez nos. Ponadto dziecko może płynniej połykać i wyraźniej mówić, jeżeli przez zabiegiem problemy te były bezpośrednio związane z powiększeniem migdałków podniebiennych.
W Szpitalu Dworska w Krakowie przeprowadzamy operacje redukcji migdałków podniebiennych u dzieci z pisemnym skierowaniem lub po konsultacji u naszego laryngologa dziecięcego.
Zabieg tonsillotomii - umów konsultację u laryngologa dziecięcego
Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.
Wskazania do zmniejszenia migdałków podniebiennych
- bezdech senny - epizody zatrzymywania oddechu spowodowane zmniejszeniem drożności nosogardła przez powiększone migdałki podniebienne,
- zaburzenia mowy związane ze zwiększoną masą migdałków i wadami zgryzu powstałymi na skutek długotrwałego funkcjonowania dziecka z otwartymi ustami (jest mu wygodniej oddychać przez usta niż przez nos),
- trudności z połykaniem w związku z konfliktem przerośniętych migdałków z pokarmem,
- brak poprawy w zakresie objawów pomimo wdrożenia farmakoterapii.
Tonsillotomia - jak przebiega zabieg?
Zabieg tonsillotomii u dzieci przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym - podczas zabiegu dziecko pozostaje pod narkozą, jest nieprzytomne i nie czuje bólu. Lekarz laryngolog dziecięcy wprowadza przez usta dziecka miniaturowe narzędzia chirurgiczne, za pomocą których wycina część nadmiernie powiększonych migdałków. Najczęściej usuwane są jedynie te części migdałków, które wystają poza łuk podniebienia.
Zabieg zmniejszenia migdałków podniebiennych trwa około 30-40 minut. Operacja może się wydłużyć, jeżeli lekarz zaplanował także inne procedury chirurgiczne takie jak np. wycięcie migdałka gardłowego czy nacięcie i drenaż błon bębenkowych.
Kiedy dziecko zostaje wypisane ze szpitala?
Po zabiegu dziecko pozostaje w szpitalu pod obserwacją. Nie może nic pić ani jeść przez kilka godzin, dopóki lekarz na to nie zezwoli. Rodzice mogą towarzyszyć dziecku na sali. Aby umilić czas pobytu w szpitalu, w salach pacjentów dostępne są telewizory z dostępem do Netflix z szerokim wyborem bajek i programów edukacyjnych dla dzieci.
Najczęściej wypis następuje w następnym dniu po zabiegu. W niektórych przypadkach, jeśli dziecko przeszło zabieg tonsillotomii w godzinach przedpołudniowych, wypis może nastąpić w późnych godzinach wieczornych po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Rekonwalescencja po zabiegu zmniejszenia migdałków podniebiennych
W pierwszym tygodniu po zabiegu zmniejszenia migdałków mały pacjent pod kontrolą rodziców powinien stosować się do zaleceń lekarza:
- przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza (np. przeciwbólowych, antybiotyków);
- dieta półpłynna, pokarmy powinny być chłodne lub w temperaturze pokojowej, spożywanie np. lodów pomaga ograniczyć obrzęk i ułatwia przełykanie,
- należy unikać gorących potraw oraz pikantnych, z ostrymi przyprawami,
- odpoczynek, unikanie zbędnego wysiłku fizycznego.
Tydzień po tonsillotomii wskazana jest kontrola lekarska u laryngologa przeprowadzającego zabieg.
Możliwe powikłania
Dyskomfort w okolicy, gdzie wykonano tonsillotomię może utrzymywać się do około 2-3 tygodni. Jeżeli dolegliwości bólowe nasilają się pomimo utrzymywania zaleceń lekarza (pojawia się silny ból gardła, ropna wydzielina, gorączka), należy pilnie skontaktować się z lekarzem.
Tonsillotomia - zmniejszenie migdałków podniebiennych - umów konsultację u laryngologa dziecięcego
Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.