ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

USG tętnic szyjnych i kręgowych w Krakowie

USG doppler stanowi precyzyjną metodę umożliwiającą ocenę zwężeń i zaburzeń przepływu w tętnicach doprowadzających krew do mózgu. Badanie dopplerowskie tętnic dogłowowych wykonywane jest u pacjentów z czynnikami podwyższonego ryzyka udaru niedokrwiennego, u osób po przebytym udarze oraz u osób cierpiących na zawroty głowy lub częste omdlenia. Wynik USG jest także pomocny w planowaniu i ocenie efektów zabiegu endarterektomii czyli usunięcia blaszki miażdżycowej z zajętego naczynia. Badanie USG tętnic szyjnych i kręgowych jest bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego można je dowolnie często powtarzać.

Umów wizytę teraz - do lekarza, który wykonuje USG tętnic szyjnych i kręgowych w naszym szpitalu

lek.med. Robert Muszyński - Chirurg naczyniowy, Flebolog


lek.med. Robert Muszyński - chirurg naczyniowy, flebolog, Kraków

lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy


lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

 

Wskazania do USG doppler tętnic dogłowowych

  • przebyty udar niedokrwienny mózgu,
  • przebyty przemijający atak ischemiczny (TIA, transient ischemic attack),
  • częste bóle i zawroty głowy, omdlenia,
  • miażdżyca,
  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • cukrzyca,
  • nieprawidłowy lipidogram krwi (np. zaburzony stosunek frakcji cholesterolu HDL/LDL),
  • kontrola tętnic po zabiegu usunięcia blaszek miażdżycowych (endarterektomii) lub po zabiegu założenia stentu do tętnicy,
  • stany pourazowe okolicy szyi.

Jak wygląda USG tętnic szyjnych?

Badanie USG tętnic dogłowowych nie wymaga specjalnego przygotowania. Podczas badania pacjent przebywa w pozycji leżącej. Konieczne jest lekkie odchylenie i skręcenie głowy w stronę przeciwną do badanej strony. Lekarz pokrywa szyję specjalnym żelem, a następnie przykłada głowicę USG. Badanie rozpoczyna się od okolicy nadobojczykowej, po czym głowica przesuwana jest stopniowo po przednio-bocznej części szyi w kierunku kąta żuchwy.

Co ocenia lekarz podczas badania USG?

Lekarz dokonuje oceny naczyń:

  • tętnic szyjnych wspólnych,
  • tętnic szyjnych wewnętrznych,
  • tętnic szyjnych zewnętrznych,
  • tętnic kręgowych.

Ocena blaszki miażdżycowej

Mianem blaszki miażdżycowej określa się w obrazie USG pogrubienie ściany naczynia powyżej 1,5mm. Lekarz dokonuje pomiaru grubości ściany tętnicy oraz długości odcinka, na którym zaobserwowano nieprawidłowości. Pozwala to ocenić progres zmian miażdżycowych w kolejnych badaniach USG lub zaplanować zabieg operacyjny. Lekarz określa także echogeniczność blaszki miażdżycowej – obecność nieregularnej powierzchni zwiększa ryzyko oderwania się blaszki i powstania materiału zatorowego.

Zwężenie tętnicy – ocena hemodynamiczna

Ocena hemodynamiczna służy czynnościowemu określeniu zaburzeń krążenia mózgowego. Dokonywane są m.in. pomiary prędkości krwi przepływającej w naczyniach dogłowowych. Pomiar odbywa się przy kącie 60° zawartym pomiędzy wiązką pomiarową fali USG a osią strumienia krwi przepływającej w tętnicy.

Na podstawie danych z USG pacjenci zostają zakwalifikowani do jednej z trzech grup:

  • zwężenie tętnicy poniżej 50%, interwencja chirurgiczna nie jest wymagana,
  • zwężenie tętnicy między 50% a 70%, zabieg chirurgiczny jest wymagany w wybranych przypadkach,
  • zwężenie tętnicy powyżej 70%, interwencja chirurgiczna stanowi metodę leczenia z wyboru.

Niedrożność tętnic dogłowowych

Brak przepływu krwi w naczyniu oznacza jego niedrożność. Obraz wczesnego etapu niedrożności naczynia cechuje wysokie zróżnicowanie echogeniczności blaszek miażdżycowych z widocznymi hipoechogenicznymi skrzeplinami. Wraz ze zwłóknieniem zmian echogeniczność wzrasta, a tętnice stają się trudniejsze do uwidocznienia.

Ocena tętnic szyjnych wspólnych

W okolicy poniżej 1cm od rozwidlenia się tętnicy szyjnej wspólnej na tętnicę szyjną zewnętrzną i wewnętrzną dokonuje się oceny grubości tzw. kompleksu intima-media. Jest to środkowa część ściany tętnicy wraz z błoną wewnętrzną. Lekarz ocenia grubość kompleksu intima-media tętnicy szyjnej wspólnej, odnosząc uzyskany wynik do określonych norm wiekowych.

 

Źródło:

Elwertowski M, Małek G, Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie zewnątrzczaszkowych odcinków tętnic szyjnych oraz kręgowych. Journal of Ultrasonography 2014; 14: 179-191.

Najczęściej zadawane pytania o USG tętnic szyjnych i kręgowych:

Jakie są wskazania do wykonania USG doppler tętnic szyjnych?

Wykonanie badania USG tętnic szyjnych wskazane jest u pacjentów z podwyższonym ryzykiem wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu. Powinny się mu poddać osoby cierpiące na częste bóle i zawroty głowy, omdlenia, a zwłaszcza pacjenci z nadciśnieniem, cukrzycą i/lub miażdżycą. Okresowa kontrola stanu tętnic szyjnych jest wskazana u osób po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu lub w przypadku rozpoznania tzw. przejściowych ataków ischemicznych (TIA). USG doppler wykorzystywane jest również do oceny efektów leczenia po operacyjnym usunięciu blaszki miażdżycowej.

Co pokazuje USG doppler tętnic szyjnych?

Badanie USG pozwala wykryć zaburzenia przepływu krwi w tętnicach doprowadzających krew do mózgu. W badaniu USG widoczne są blaszki miażdżycowe stanowiące potencjalne źródło materiału zatorowego. Dzięki temu można wcześnie zdiagnozować stan podwyższonego ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu. Badanie USG umożliwia regularną kontrolę stanu pacjenta i modyfikację metody leczenia w zależności od stopnia zaawansowania zmian w tętnicach.

Jak się przygotować do USG tętnic dogłowowych?

Badanie USG tętnic dogłowowych (szyjnych i kręgowych) nie wymaga specjalnego przygotowania. Konieczne jest odsłonięcie szyi i okolic nad obojczykami, dlatego warto zadbać o wygodny strój (np. rozpinaną bluzkę). Jeśli USG wykonywane jest po raz kolejny, należy przynieść ze sobą poprzednie wyniki badań.

Cena usługi: z konsultacją 340

Cena: z konsultacją 340 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka