ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

USG nerek w Krakowie CENA: 260 zł

Badanie USG pozwala na wczesne wykrycie wielu chorób nerek. Zmiany widoczne w badaniu USG to m.in. złogi - tzw. kamienie w przebiegu kamicy nerkowej, nacieki zapalne, krwiaki, torbiele i guzy nowotworowe nerki. W niektórych przypadkach niezbędne jest poszerzenie diagnostyki innymi badaniami obrazowymi (tomografią komputerową, rezonansem magnetycznym). Wskazaniami do wykonania USG nerek i/lub układu moczowego są dolegliwości bólowe brzucha, bóle promieniujące wzdłuż kręgosłupa lędźwiowego, nieprawidłowy wynik badania moczu, krwiomocz lub zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi. Badanie USG nerek jest nieinwazyjne, w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz dzieci.

Umów wizytę u lekarza wykonującego USG nerek w naszym szpitalu w Krakowie

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek. med. Witold Smoleński - spec. urolog


lek. med. Witold Smoleński - urolog, Kraków

lek.med. Tomasz Dymowski - urolog


lek.med. Tomasz Dymowski - urolog

 

USG nerek - przygotowanie

Przygotowanie do USG nerek obejmuje zastosowanie się do poniższych zaleceń:

  1. W okresie 2 dni przed badaniem nie należy spożywać produktów ciężkostrawnych i wzdymających.
  2. W dniu poprzedzającym badanie oraz w dniu badania należy zażyć środek ograniczający gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym, np. Espumisan. Gazy gromadzące się w jelitach, szczególnie w zagięciu śledzionowym okrężnicy, mogą utrudniać ocenę miąższu nerek.
  3. W dniu badania należy:
    • być na czczo lub nie wolno nic jeść na 6 godzin przed badaniem,
    • wypić litr wody niegazowanej (4 szklanki) na około 1-2 godziny przed badaniem (pęcherz moczowy powinien był wypełniony podczas badania USG).

Jak się przygotować do USG nerek - wskazówki

Jak wygląda USG nerek?

Podczas badania pacjent leży na plecach, ewentualnie w przypadku trudności z zobrazowaniem nerek na boku, brzuchu lub w pozycji stojącej. Lekarz przykłada do ciała pacjenta głowicę USG emitującą fale ultradźwiękowe, uprzednio pokrywszy skórę specjalnym żelem. Głowica przesuwana jest w obszarze od podżebrza do tylnej okolicy dolnego odcinka klatki piersiowej. Badanie wykonywane jest po obu stronach – oceniane są zawsze obie nerki. Lekarz może w trakcie badania poprosić o chwilowe wstrzymanie powietrza na maksymalnym wdechu – nerki unoszą się podczas wydechu a opuszczają podczas wdechu. Czasami konieczne jest zagłębienie głowicy pod łukiem żebrowym. Jeśli lekarz podejrzewa nadmiernie ruchomą nerkę, badanie USG przeprowadzane jest także w pozycji stojącej. W trakcie oceny moczowodów i pęcherza moczowego głowica przykładana jest odpowiednio z boku kręgosłupa oraz w okolicy podbrzusza. W trakcie badania lekarz może poprosić pacjenta o skorzystanie z toalety – jest to konieczne dla oceny odpływu moczu z nerek i dróg moczowych.

USG nerek - jak wygląda badanie

USG nerek w ciąży - czy można wykonać?

USG nerek jest bezpieczne dla kobiety w ciąży i rozwijającego się dziecka. Lekarz bada nerki poprzez przyłożenie głowicy USG do okolicy lędźwiowej. Ultrasonografię nerek można więc wykonywać u kobiet w ciąży, jeżeli istnieją istotne wskazania. 

Co ocenia lekarz podczas USG nerek?

Lekarz podczas badania USG nerek ocenia m.in. położenie, wymiary, ruchomość, kształt nerek oraz szerokość ich miąższu w najgrubszej i najcieńszej części. Prawidłowa nerka posiada kształt zbliżony do fasoli. Położony obwodowo miąższ nerki składa się z warstwy korowej oraz rdzeniowej – w obrazie USG widoczny jest jako hipoechogeniczny obszar. Centrum nerki zajmuje układ kielichowo-miedniczkowy, którym mocz spływa do moczowodów, a także naczynia krwionośne oraz tkanka łączna. U osób starszych występuje w tym miejscu również pewna ilość tkanki tłuszczowej.

Po zbadaniu nerek lekarz ocenia nadnercza czyli gruczoły wydzielania wewnętrznego położone nad nerkami, okoliczne węzły chłonne oraz naczynia jamy brzusznej. Dodatkowo lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu pełnej oceny dróg moczowych (moczowodów, pęcherza moczowego, prostaty u mężczyzn).

Co wykrywa USG nerek?

Zmienione zapalnie nerki może cechować zatarcie zarysów oraz podwyższona echogeniczność miąższu względem otaczających narządów (wątroby oraz śledziony).

Poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego może świadczyć o zaburzonym odpływie moczu z nerki. Aby wykryć przyczynę zastoju, lekarz ocenia połączenie miedniczek z moczowodem oraz ujście pęcherzowe moczowodu. Zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego może stanowić skutek dysplazji tego połączenia lub wtórnego zwężenia przez ucisk naczyń nerkowych. Utrudniony odpływ krwi z nerki i poszerzenie miedniczki może wynikać także z anomalii anatomicznych miedniczki, stanu zatrzymania moczu, obecności guza lub obecności złogów kamieni w przebiegu kamicy nerkowej. Lekarz ocenia stopień ewentualnego poszerzenia układu kielichowo-miedniczkowego, określa wymiary zmienionych kielichów oraz grubość miąższu nerki. W przypadku wodonercza miąższ nerki ulega ścieńczeniu (w zastoju pozostaje w normie).

Gdy w trakcie badania zostanie rozpoznana kamica nerkowa, lekarz określa wielkość, liczbę i położenie złogów utrudniających odpływ moczu z nerki.

W razie stwierdzenia obecności zmian ogniskowych lekarz określa ich lokalizację, liczbę, wielkość, echogeniczność oraz odgraniczenie od miąższu nerkowego (guz otoczony torebką lub nie). Ponadto w badaniu dopplerowskim lekarz ocenia stopień unaczynienia zmiany.

Często spotykanymi zmianami w nerkach są torbiele. Pojedyncze małe torbiele z reguły nie są groźne i podlegają jedynie okresowej obserwacji. Rzadko występującym guzem łagodnym nerki jest angiomyolipoma (naczyniakomięśniakotłuszczak). Jeśli jego wymiary nie przekraczają 4 cm, wskazane jest monitorowanie rozmiarów guza w USG. Większe objawowe postaci angiomyolipoma mogą wymagać embolizacji lub chirurgicznego usunięcia.

Zmiany lite obecne w części centralnej nerki mogą wiązać się z obecnością nowotworu układu kielichowo-miedniczkowego (transitional cel carcinoma, TCC). Nowotwór ten nie zawsze udaje się uwidocznić w badaniu USG. W razie podejrzenia jakiejkolwiek zmiany nowotworowej lekarz ocenia także przyległe węzły chłonne, żyłę nerkową oraz żyłę główną dolną. Wszystkie zmiany lite, mnogie złożone torbiele oraz inne zmiany o niejednoznacznym obrazie USG stanowią wskazanie do wykonania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Jaki lekarz wykonuje USG nerek?

Badanie ultrasonograficzne nerek wykonywane jest przez lekarza urologa, chirurga ogólnego lub radiologa

Wyniki badania USG nerek

Opis badania USG nerek zakończony jest wnioskami diagnostycznymi oraz ewentualnymi zaleceniami co do wykonania innych badań obrazowych lub podjęcia konsultacji z lekarzem innej specjalności.

Ile kosztuje USG nerek prywatnie bez skierowania? Gdzie w Krakowie wykonam takie badanie?

USG nerek wykonasz w Krakowie, ul. Dworska 1B (Szpital Dworska). Cena badania USG nerek wynosi 235 zł. 

 -

Źródło:

Tyloch JF, Woźniak MM, Wieczorek AP. Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie nerek, moczowodów oraz pęcherza moczowego. Journal of Ultrasonography 2013; 13: 293-307

Najczęściej zadawane pytania o USG nerek:

Jakie są wskazania do USG nerek?

Najczęstszymi wskazaniami do wykonania badania USG nerek i dróg moczowych są dolegliwości bólowe brzucha, bóle promieniujące wzdłuż kręgosłupa lędźwiowego, nieprawidłowe wyniki badań moczu, ból podczas oddawania moczu, krwiomocz, zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi.

Jak się przygotować do USG nerek i dróg moczowych?

W okresie dwóch dni przed terminem USG należy zrezygnować ze spożywania produktów ciężkostrawnych i wzdymających. W dniu poprzedzającym badanie należy zażyć środek ograniczający gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym, np. Espumisan. Do USG należy przystąpić na czczo lub nie jeść przez 6 godzin przed badaniem. Wskazane jest, aby pęcherz moczowy był wypełniony podczas badania, dlatego na 1-2 godziny przed badaniem USG należy wypić jeden litr wody niegazowanej (4 szklanki).

Jak przebiega USG nerek i układu moczowego?

W trakcie badania pacjent leży na plecach; w przypadkach trudności z zobrazowaniem nerek w innych pozycjach (na boku, plecach, w pozycji stojącej). Lekarz przykłada do powłok ciała głowicę USG emitującą fale ultradźwiękowe. Głowica przesuwana jest w obszarze od podżebrza do tylnej okolicy dolnego odcinka klatki piersiowej, z boku kręgosłupa oraz po podbrzuszu. Obraz z wnętrza jamy brzusznej ukazuje się na ekranie monitora w czasie rzeczywistym. W trakcie badania lekarz może poprosić pacjenta o skorzystanie z toalety, po czym ponownie dokonuje oceny układu moczowego. Badanie USG trwa około 15-20 minut i jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne.

Potrzebujesz więcej informacji na temat badań USG układu moczowego przeprowadzanych w Szpitalu Dworska w Krakowie? Zadzwoń: 12 352 25 25

Cena usługi: 260

Cena: 260 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka