ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

USG tarczycy w Krakowie CENA: 260 zł

Badanie USG tarczycy stanowi podstawową metodę diagnostyczną wykorzystywaną u pacjentów z podejrzeniem chorób tarczycy. Ultrasonografia umożliwia określenie umiejscowienia, wielkości oraz struktury gruczołu tarczowego. Dzięki badaniu USG tarczycy można wstępnie zbadać charakter podejrzanych zmian ogniskowych, np. guzków na tarczycy. Oceniane są także przyległe węzły chłonne szyi. Gdy zachodzi konieczność wykonania biopsji guzków tarczycy, USG służy monitorowaniu położenia igły biopsyjnej - umożliwia to precyzyjne pobranie materiału do badań oraz zapewnia bezpieczeństwo zabiegu.

Umów wizytę u lekarza, który wykonuje USG tarczycy w naszym szpitalu w Krakowie

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek.med. Jolanta Hauer - spec. chirurg ogólny II , torakochirurg


lek.med. Jolanta Hauer - spec. chirurg ogólny II, torakochirurg

dr n.med. Łukasz Hauer - torakochirurg


dr n.med. Łukasz Hauer - spec. chirurg ogólny, torakochirurg

dr n. med. Dorota Roztoczyńska - spec. endokrynolog, pediatra


dr n.med. Dorota Roztoczyńska, endokrynolog, pediatra, Kraków

lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy


lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

 

Badania tarczycy

Kiedy należy zbadać swoja tarczycę? Jakie objawy mogą wskazywać na choroby tarczycy?

Objawy niedoczynności tarczycy:

 • Uczucie zimna,
 • Sucha skóra, wypadanie włosów,
 • Depresja,
 • Uczucie zmęczenia, senność,
 • Nadwaga
 • Przewlekłe zaparcia

Objawy nadczynności tarczycy:

 • Przyspieszona akcja serca, uczucie kołatania serca,
 • Nerwowość, trudności w skupieniu uwagi,
 • Wzmożony apetyt, któremu towarzyszy utrzymanie niskiej masy ciała,
 • Częste biegunki,
 • Szybka męczliwość.

Wyczuwalne guzki na tarczycy:

Zdecydowana większość guzków na tarczycy to zmiany łagodne, które należy poddawać regularnej kontroli, wykonując badanie USG. Guzki mogą stanowić problem, gdy:

 • są odpowiedzialne za nadmiar produkcji hormonów, powodując nadczynność tarczycy,
 • posiadają cechy nowotworu złośliwego – stanowią pierwotne źródło raka tarczycy,
 • uciskają okoliczne struktury szyi.

Występowanie powyższych objawów powinno skłonić do wizyty u endokrynologa, który może zlecić badanie poziomu hormonów tarczycy we krwi i/lub wykonanie badania USG tarczycy.

Wskazania do USG tarczycy

Wskazaniami do wykonania badania USG tarczycy są:

 • Nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych określających poziom hormonów tarczycy (nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy),
 • Podejrzenie zapalenia tarczycy, inne choroby tarczycy,
 • Zwiększenie obwodu szyi wskazujące na możliwe powiększenie tarczycy,
 • Palpacyjnie wyczuwalne guzki na tarczycy,
 • Kontrola wielkości wcześniej stwierdzonych łagodnych guzków na tarczycy,
 • Kontrola wola guzkowego (wole guzkowe wskazuje na powiększenie tarczycy, w obrębie której uwidoczniono guzki),
 • Kontrola efektów leczenia wola miąższowego (wole miąższowe to powiększenie tarczycy bez obecności guzków),
 • Wykrycie patologicznej zmiany w obrębie gruczołu tarczowego przy okazji badania USG czy rezonansu magnetycznego wykonywanych z innych wskazań (np. podczas usg ślinianek),
 • Limfadenopatia szyjna,
 • Badanie przesiewowe u osób z obciążeniem rodzinnym (rak tarczycy występujący rodzinnie) lub u pracowników narażonych na promieniowanie jonizujące (chirurdzy),
 • Kontrola po chirurgicznej resekcji tarczycy z powodu wola guzkowego lub raka tarczycy.

USG tarczycy prywatnie bez skierowania - gdzie można wykonać?

USG gruczołu tarczowego (tarczycy) wykonasz w Krakowie ul. Dworska 1B (okolice Ronda Grunwaldzkiego) - zadzwoń, by umówić wizytę:  12 352 25 25

Ile kosztuje badanie ultrasonograficzne tarczycy?

Koszt wykonania USG tarczycy prywatnie wynosi 235 zł

Jak się przygotować do USG tarczycy?

Jeżeli wcześniej wykonywane już były badania diagnostyczne gruczołu tarczowego (np. poprzednie USG, scyntygrafia), ich wyniki należy przynieść ze sobą do okazania lekarzowi. Jest to szczególnie ważne, jeżeli celem badania jest monitorowanie łagodnych guzków na tarczycy lub innych zmian (np. nasilenia zapalenia tarczycy i powikłań strukturalnych z tym związanych). Ponadto przygotowanie do USG tarczycy nie wymaga żadnych dodatkowych czynności. Celem przyspieszenia rozpoczęcia badania należy zgłosić się na USG z odkrytą okolicą szyi, bez naszyjników, które i tak trzeba zdjąć do badania. 

USG tarczycy na czczo - czy jest to konieczne? Czy można jeść przed badaniem USG?

Z reguły nie ma konieczności zgłaszania się na USG gruczołu tarczowego na czczo, chyba że lekarz lub osoba rejestrująca wizytę wyraźnie wspomni o tym podczas rozmowy poprzedzającej badanie. W dniu badania tarczycy można normalnie jeść przed wizytą z USG.  

USG tarczycy w ciąży

Badanie tarczycy za pomocą USG można bez przeszkód wykonywać u kobiet w ciąży. Fale ultradźwiękowe emitowane przez głowicę USG nie zawierają promieniowania jonizującego (tak jak w RTG). Jak dotąd nie wykazano negatywnego wpłwyu ultrasonografii na organizm dziecka i matki. Badanie ultrasonograficzne można wykonywać również u kobiet karmiących piersią. 

USG tarczycy - w którym dniu cyklu?

W większości przypadków nie ma większego znaczenia, w którym dniu cyklu wykona się ultrasonografię tarczycy. Wyjątek może stanowić sytuacja, w której lekarz ginekolog-endokrynolog wyraźnie zaleci wykonanie USG w konkretnym dniu cyklu celem wykluczenia określonych zmian na tarczycy. 

Jak wygląda USG tarczycy?

USG tarczycy Kraków jak wygląda badanie

Badanie USG tarczycy jest w pełni bezpieczną i nieinwazyjną metodą diagnostyki obrazowej. USG tarczycy poprzedzone jest wywiadem oraz analizą wyników badań wskazujących na możliwość chorób tarczycy. Lekarz nakłada na przednią część szyi niewielką ilość żelu medycznego, a następnie przykłada głowicę USG. W trakcie badania lekarz ocenia:

 • Położenie gruczołu tarczowego (centralne lub przesunięcie gruczołu do boku),
 • Objętość tarczycy, wielkość poszczególnych płatów gruczołu (tarczyca prawidłowe lub tzw. wole),
 • Echogeniczność miąższu tarczycy,
 • Echogeniczność podejrzanych zmian (płynowe, lito-płynowe, lite),
 • Obecność zwapnień,
 • Unaczynienie miąższu tarczycy,
 • Węzły chłonne szyi, np. pod kątem obecności choroby nowotworowej.

Jaki lekarz wykonuje USG tarczycy?

Diagnostykę ultrasonograficzną tarczycy przeprowadza lekarz endokrynolog, chirurg ogólny lub radiolog. 

Co wykrywa USG tarczycy?

Wyniki USG gruczołu tarczowego zawierają opis nieprawidłowości w zakresie położenia i wielkości tarczycy oraz opis cech zmian patologicznych uwidocznionych w jej obrębie. Badanie USG tylko częściowo pozwala na odróżnienie guzków łagodnych (torbieli) od złośliwych (raka tarczycy) – aby precyzyjnie określić charakter tych zmian wymagane jest wykonanie biopsji tarczycy. W opisie USG tarczycy mogą zostać umieszczone zalecenia co do kontrolnego badania USG lub konieczności uzupełnienia diagnostyki o scyntygrafię czy tomografię komputerową tarczycy.

W opisie USG tarczycy nie umieszcza się rozpoznania chorób, np. „Choroba Graves-Basedowa” czy „choroba Hashimoto” – decyzja o ostatecznym rozpoznaniu choroby należy do lekarza prowadzącego, najczęściej endokrynologa.

Duże znaczenie ma jakość aparatu, na którym wykonywane jest USG tarczycy. Dysponując wysokiej jakości sprzętem lekarz ma szansę o wiele dokładniej opisać cechy morfologiczne tarczycy oraz monitorować ich zmiany w trakcie kolejnych badań. W Szpitalu Dworska w Krakowie dysponujemy najwyższej jakości sprzętem USG 3D General Electric® serii Voluson®, który pozwala na precyzyjną ocenę zmian na tarczycy. 

Jak często można wykonywać USG gruczołu tarczowego?

Ultrasonografię tarczycy można powtarzać dowolną liczbę razy. Badanie kontrolne USG może być wykonywane nawet codziennie (np. po operacjach na gruczole tarczowym). Jest to związane z nieinwazyjnością i brakiem szkodliwego wpływu USG na tkanki organizmu człowieka. 

Biopsja tarczycy

Cienkoigłowa biopsja tarczycy (BACC) umożliwia szybkie i komfortowe dla pacjenta pobranie materiału do badania histopatologicznego celem określenia złośliwości zmian. Biopsja tarczycy wykonywana jest pod kontrolą USG, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezpieczny.

Wskazania do wykonania biopsji cienkoigłowej:

 • Powiększanie się guzka w kolejnych badaniach USG tarczycy,
 • Pojawienie się guzka przed 20 lub po 60 roku życia,
 • Charakter lity guzka w badaniu USG,
 • Powiększenie węzłów chłonnych szyi,
 • Występowania raka tarczycy w rodzinie badanego,
 • Ekspozycja na promieniowanie jonizujące,
 • Chaotyczny przebieg naczyń w obrębie tarczycy widoczny w USG doppler tarczycy
 • Naciekanie przyległych tkanek szyi.

W przypadku niejednoznacznego wyniku biopsji cienkoigłowej wykonuje się tzw. biopsję gruboigłową (BG).

Wykonujemy również USG tarczycy u dzieci. 

-

Źródła:

Trzebińska A, Dobruch-Sobczak K, Jakubowski W, Jędrzejowski M. Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie ultrasonograficzne tarczycy oraz biopsja tarczycy pod kontrolą ultrasonografii. Journal of Ultrasonography 2014;14:49-60.

Najczęściej zadawane pytania o USG tarczycy:

USG tarczycy - jak się przygotować?

Badanie USG tarczycy jest nieinwazyjną i w pełni bezpieczną metodą obrazowania. Na badanie USG tarczycy należy przynieść poprzednie wyniki badań USG oraz wyniki badań laboratoryjnych wskazujących na zaburzenia czynności gruczołu tarczowego (oznaczenia poziomu hormonów tarczycy) – jeśli zostały wcześniej zlecone przez lekarza. Poza tym badanie USG tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania.

Jak wygląda USG tarczycy?

Podczas badania USG tarczycy lekarz radiolog przykłada do przedniej części szyi specjalną głowicę emitującą fale ultradźwiękowe. Badanie to jest nieinwazyjne i może być wielokrotnie powtarzane u dzieci oraz u kobiet w ciąży. USG tarczycy polega na obrazowaniu gruczołu tarczowego i przyległych tkanek wraz z węzłami chłonnymi szyi. USG tarczycy pozwala na obiektywny pomiar objętości gruczołu tarczowego i stwierdzenia powiększenia tarczyc (tzw. wola). USG umożliwia także określenie lokalizacji i wielkości ewentualnych guzków na tarczycy. Cechy morfologiczne guzków uwidocznione w badaniu USG wraz z obrazem klinicznym mogą decydować o konieczności wykonania biopsji tarczycy.

O czym świadczą wyczuwalne guzki na tarczycy?

Większość guzków w obrębie tarczycy to zmiany łagodne, które nie wywołują żadnych negatywnych skutków w organizmie. Każdy guzek wymaga jednak dokładnego zbadania, aby wykluczyć źródło zaburzeń hormonalnych czy raka tarczycy. W tym celu należy zgłosić się na USG tarczycy.

 

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat badań USG przeprowadzanych w Szpitalu Dworska w Krakowie? Zadzwoń: 12 352 25 25

Cena usługi: 260

Cena: 260 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka