ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Ból stawów

Stawy

Układ kostno-stawowy człowieka składa się z trzech rodzajów połączeń kości między sobą. Są to połączenia ścisłe (nieruchome), półścisłe (słabo ruchome) i stawy właściwe (wolne). Do połączeń ścisłych zalicza się więzozrosty, czyli połączenia między łukami kręgowymi oraz chrząstkozrosty, czyli spojenie łonowe oraz połączenia trzonów kręgowych. Połączenia półścisłe oraz wolne tworzą elementy takie jak powierzchnia stawowa pokryta chrząstką oraz jama stawowa wypełniona płynem stawowym wraz z torebką stawową. Zespalają one kości o odmiennie ukształtowanych powierzchniach. W przypadku stawów półścisłych powierzchnie te są płaskie, a kości połączone przy pomocy więzadeł. Dzięki czemu mogą się tylko w małym stopniu przesuwać, przykładem są stawy krzyżowo-biodrowe lub stawy między kośćmi nadgarstka. Natomiast połączenia wolne kształtują zakrzywione powierzchnie stawowe, co pozwala na większą ruchomość stawów. Stawy wolne dzieli się na trzy grupy w zależności od możliwości ruchu. Pierwszą grupę stanowią stawy jednoosiowe u których może się odbywać ruch zginani, prostowania lub ruch obrotowy. Druga grupa to stawy dwuosiowe umożliwiające przywodzenie oraz odwodzenie. Trzecia grupa to stawy wieloosiowe, które pozwalają na wykonywanie wszystkich wymienionych rodzajów ruchów. Stawy obejmują: ramiona, biodra, łokcie oraz kolana. Staw buduje chrząstka szklista , która jest grubości od 1 do 7 mm. Pełni ona wraz z płynem stawowym rolę stabilizatora stawu oraz umożliwia przesuwanie się kości względem siebie. Chrząstka jest zbudowana z komórek tzw. chondrocytów, włókien, a także substancji podstawowej. Nie posiada naczyń ani nerwów, a powierzchnia jej styka się bezpośrednio z płynem stawowym. W skład torebki stawowej wchodzą dwie warstwy wewnętrzna i zewnętrzna. Wewnętrzna, czyli błona maziowa jest wyściółką wewnętrzną jam stawowych. Zawiera układ naczyń tzn. liczne połączenia tętniczo-żylne oraz sieć naczyń włosowatych, które pod wpływem niekorzystnych czynników takich jak zażywanie leków lub wysoka temperatura mogą zakłócić ich działanie. Zewnętrzna, czyli błona włóknista zbudowana głównie z włókien kolagenowych tworzących silną sieć połączoną z więzadłami oraz ścięgnami łączącymi się ze stawami mięśni. Ważnym elementem płynu stawowego jest kwas hialuronowy. Ponad to w płynie stawowym znajdują się także składniki komórkowe (monocyty, limfocyty, granulocyty). Ruch w stawach uzależniony jest od skurczu mięśni szkieletowych. Są to mięśnie poprzecznie prążkowane, które łączą się z kością poprzez ścięgna.

 

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w leczeniu bólu stawów w naszym szpitalu

lek.med. Anna Ficek - spec. reumatolog


lek.med. Anna Ficek - spec. reumatolog

 

Ból stawów

Bóle stawów tzw. artralgia jest często spotykaną dolegliwością u ludzi w podeszłym wieku, ale i również coraz częściej młode osoby skarżą się na tą przypadłość. Dolegliwość ta powstaje w wyniku pierwotnych zmian strukturalnych stawów lub w wyniku choroby narządów niedotyczącej układu mięśniowo- szkieletowego. Do głównej przyczyny bólu stawów zalicza się zmiany w tkankach otaczających, których rolą jest zapewnienie integralności stawu. Ból nasila się w wyniku choroby zwyrodnieniowej, zapalnej choroby tkanki łącznej takiej jak polimialgia reumatyczna, olbrzymio komórkowe zapalenie tętnic, chondrokalcynoza, choroby Forestiera, ostrego nawracającego symetrycznego seronegatywnego zapalenia błony maziowej z obrzękiem obwodowym oraz reumatyzm tkanek miękkich zespół kanału nadgarstka, zespół krętarzowy, bóle biodra, bóle barku. Ból stawów jest coraz częściej zaliczany do nocyceptorowych bólów, czyli takich które reagują na dany bodziec prowadząc do uszkodzenia tkanki.

Ból stawów po COVID-19

Infekcje wirusowe mogą przyczyniać się do zapalenia stawów. Przyczyniając się w ten sposób do spektrum objawów od bólu stawów poprzez przewlekłe zapalenie stawów. Dysfunkcja ze strony układu mięśniowo-szkieletowe może rozwinąć się podczas zakażania koronawirusem, podobnie jak w przypadku innych infekcji dróg oddechowych.  Zazwyczaj koronawirus przyczynia się do nasilenia bólów stawów oraz bólów mięśni. Chociaż nie jest to aż tak często spowodowane samym działaniem tego wirusa, ponieważ według najnowszych doniesień to objawy ze strony układu mięśniowo -szkieletowego pojawiają się u od 14% do 77% w zależności od skali czasowej, metody pomiaru i populacji.  Ogólnie rzecz biorąc COVID-19 objawia się łagodnymi lub umiarkowanymi objawami układu mięśniowo-szkieletowego lub powoduje komplikacje ze strony tego układu, które są nie do odróżnienia od objawów związanych z innymi wirusami układu oddechowego, takimi jak infekcja grypy. Pacjent może odczuwać ból rąk, nóg lub pleców, który rozwija się samoistnie bez konkretnych obrażeń wcześniejszych. Dosyć często w przypadku zakażenia koronawirusem ból zlokalizowany jest   raczej w mięśniach niż w stawach , lecz jeśli pacjent chorował w przeszłości na artretyzm, to wirus może wyolbrzymiać objawy. Ból może być silny i ograniczający. Wynika to z tego że wirus posiada zdolność bezpośredniego wnikania do nerwów. Procesy zapalne, takie jak zapalenie kaletki maziowej, zapalenie ścięgien, a nawet atak dny, to tylko kilka z przyczyn bólu mięśniowo-szkieletowego. Bóle mięśni są również znanym efektem ubocznym niektórych leków stosowanych podczas zakażania wirusem COVID-19.

Objawy bólu stawów

W niektórych przypadkach ból stawów wymaga wizyty u lekarza. Powinieneś umówić się na wizytę, jeśli masz ból stawów oraz występują inne niewyjaśnione objawy. Powinieneś również udać się do lekarza, jeśli:

- obszar wokół stawu jest spuchnięty, zaczerwieniony, tkliwy lub ciepły w dotyku;

- ból utrzymuje się przez trzy dni lub dłużej;

- masz gorączkę, ale nie ma innych objawów grypy.

Ból stawów po zaszczepieniu na COVID-19

Po zaszczepieniu mogą u pacjenta pojawiać się dolegliwości ze strony układu mięśniowo - szkieletowego. Informacje dotyczące tychże skutków ubocznych każdy producent zamieszcza na ulotce konkretnej szczepionki. Po wprowadzeniu szczepionki wywołana jest odpowiedź immunologiczną organizmu na patogen co w konsekwencji powoduje osłabienie organizmu w początkowej fazie. Dlatego przed przystąpieniem do zaszczepienia najlepiej poinformować lekarza o złym samopoczuciu, ponieważ do często wskazywanych przez producentów skutków ubocznych po zaszczepieniu należą m.in. bóle mięśni oraz stawów.

Rozpoznanie bólu stawów

W rozpoznaniu bólu stawów stosuje się bardzo często metody badań takie jak:

- Zdjęcie rentgenowskie potocznie zwane RTG stawów (zwężenie szpary stawowej, geody, sklerotyzacja, osteofity);

- Tomografia komputerowa (TK);

- Magnetyczny rezonans (MRI);

- Ultrasonografia (USG);

- Scyntygrafia

Głównie bóle w stawach kolanowych mogą być przyczyną zmian w stawie biodrowym, tak samo jak problemy ze stawem skokowym mogą być efektem zmian w stawie kolanowym. W tym drugim przypadku jest to spowodowane osłabieniem więzadeł bocznych stawu kolanowego wtedy niezbędne będzie zastosowanie stabilizatora stawu kolanowego.

Diagnostyka laboratoryjna bólu stawów

W diagnostyce przyczyn bólów w stawie kolanowym mogą być przydatne takie badania laboratoryjne do których zalicza się m.in. OB i CRP (białka ostrej fazy), co pozwala na ocenę poziomu stanu zapalnego w organizmie. Nie sugeruje to jednoznacznie na stan zapalny stawu kolanowego. Zawyżone parametry OB oraz CRP mogą wskazywać na chorobę nowotworową, zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli. Przydatnym badaniem jest również badanie morfologii krwi, której wynik może wykazać typowe zmiany w obrazie krwi dla konkretnych jednostek chorobowych. Aby wykluczyć reumatoidalne zapalenie stawów przeprowadza się badania immunologiczne, najczęściej jest to sprawdzenie występowania czynnika reumatoidalnego oraz antyCCP, czyli przeciwciał przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi. Co więcej zaleca się również badanie na występowanie przeciwciał przeciwjądrowych (ANA).

Leczenie bólu stawów

W leczeniu bólu stawów pomocne są:

- odpowiednia dieta;

- aktywność fizyczna;

- fizjoterapia;

- zaopatrzenie ortopedyczne;

- miejscowe leki przeciwbólowe lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych w celu zmniejszenia bólu, obrzęku i stanu zapalnego;

- przeprowadzenie operacji takich jak alloplastyka lub artrodeza.

- wykonywanie zabiegów regeneracyjnych chrząstki stawowej.

Bibliografia

  1. Georg Schett in. COVID-19 revisiting inflammatory pathways of arthritis. Nature Reviews Rheumatology 16, 465–470 (2020)
  2. http://www.wydawnictwopzwl.pl

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka