ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

USG barku, stawu ramiennego w Krakowie CENA: 235-300 zł

USG barku polega na ocenie struktur stawu ramiennego, stawu barkowo-obojczykowego, a także okolicznych ścięgien mięśni, więzadeł, torebki stawowej i kaletek z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych.  USG barku jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem, po którym pacjent może wrócić do codziennych czynności. Najczęstszymi wskazaniami do badania USG jest podejrzenie uszkodzenia stożka rotatorów, zespołu ciasnoty podbarkowej, zapalenia kaletki podbarkowej, patologii ścięgna głowy długiej bicepsa w bruździe międzyguzkowej, pozapalnego zwłóknienia torebki stawowej.  

Szczegółowe informacje dotyczące USG barku znajdziesz w NOWA ORTOPEDIA -> Badanie USG barku.

Umów wizytę teraz - do lekarza, który wykonuje USG barku w naszym szpitalu

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda


lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda, Kraków

dr hab. n. med. Henryk Liszka - spec. ortopeda


dr hab. n. med. Henryk Liszka - spec. ortopeda, Kraków

dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda


 dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda

 

Wskazania do wykonania badania USG barku, USG stawu ramiennego?

Badanie USG barku jest częstym badaniem wykonywanym u pacjentów z bólem barku i zaburzeniami czynnościowymi stawu ramiennego. Do podobnych objawów może prowadzić wiele różnych etiologii, od uszkodzenia stożka rotatorów po zapalenie błony maziowej, zapalenie kaletki podbarkowej czy podwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego. Rozwój ultrasonografii mięśniowo-szkieletowej, opartej na zaawansowanych możliwościach USG, umożliwił włączenie tej techniki jako podstawowego obrazowania ortopedycznego w kierunku diagnostyki bólu barku. 

Kiedy wykonać USG barku (stawu "barkowego")?

  • ból barku, 
  • trudności z unoszeniem ramienia ponad głowę, 
  • bolesne unoszenie barku (jak przy wzruszaniu ramionami), 
  • widoczne zniekształcenie barkowego końca obojczyka oraz ból w tym miejscu, 
  • uczucie niestabilności stawu ramiennego, 
  • częste przeciążenia mięśni - ból mięśni barku po wysiłku (np. ćwiczeniach na siłowni angażujących kończyny górne). 

USG barku, stawu ramiennego Kraków

Jak przebiega badanie USG barku

Lekarz ortopeda przykłada głowicę USG pokrytą żelem do badanej okolicy barku pacjenta. Fale ultradźwiękowe odbijające się od struktur anatomicznych generują obraz na ekranie monitora aparatu USG, dzięki czemu ortopeda może analizować strukturę, wydolność i ślizg tkanek w czasie rzeczywistym. Jest to tzw. badanie dynamiczne USG barku, podczas którego lekarz może poprosić o napięcie mięśnia lub wykonanie określonego ruchu ramieniem. 

USG barku rozpoczyna się od zbadania okolicy bruzdy międzyguzkowej tj. ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Pacjent siedzi twarzą do operatora, rękę ma opartą na udzie dłonią do góry. Obraz w osi krótkiej jest wykonywany przez umieszczenie głowicy nad proksymalną przynasadą kości ramiennej prostopadle do kości. Obraz USG ścięgna mięśnia barku w osi długiej uzyskuje się poprzez obrócenie głowicy do pozycji równoległej do trzonu kości ramiennej. Następnie wykonywane jest USG ścięgna mięśnia podłopatkowego. Ramię pacjenta może być odwiedzione i zrotowane na zewnętrz by lepiej uwidocznić badane ścięgno. Wykonywane są projekcje USG wzdłuż osi długiej i krótkiej ścięgna. W projekcji tylnej barku badane są w USG ścięgna mięśnia podgrzebieniowego i mięśnia obłego mniejszego. Pacjenta umieszcza rękę na przeciwległym barku, a lekarz ustawia głowicę w płaszczyźnie osiowej nad głową kości ramiennej. Staw ramienny jest również badany w tylnej projekcji USG barku. Lekarz przesuwa głowicę USG przyśrodkowo i doogonowo w płaszczyźnie poprzecznej, aż do zobaczenia tylnego brzegu stawu ramiennego. Ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego jest badane w projekcji przedniej USG stawu ramiennego. Ramię pacjenta układa się tyłu pleców, z dłonią ułożoną grzbietem na przeciwległym pośladku. Uzyskuje się widoki w osi długiej i krótkiej ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. USG stożka rotatorów jest następnie wykonywane podczas manewrów dynamicznych. Głowicę USG umieszcza się nad wyrostkiem barkowym. Ramię pacjenta zostaje odwiedzione z łokciem zgiętym do 90° lub/i ramię jest unoszone do przodu. Na koniec zostaje wykonane USG stawu barkowo-obojczykowego. Ręka pacjenta jest ułożona dłonią do góry na udzie. Głowica jest umieszczona na szczycie barku w płaszczyźnie czołowej. 

Po zakończeniu badania pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności lub wykonywanej pracy. Badanie USG może być bez przeszkód wykonywane u kobiet w ciąży.

Znajomość optymalnych technik USG, prawidłowej anatomii, biomechaniki oraz stanów patologicznych stawu ramiennego, barkowo-obojczykowego, mięśni i tkanek miękkich jest niezbędna do prawidłowego obrazowania i interpretacji USG przez lekarza. USG barku powinno przebiegać ściśle według najnowszych wytycznych protokołu obrazowania. Porównanie obrazów USG bolesnego barku i zdrowego barku przeciwległej kończyny może pomóc w wyciągnięciu wniosków diagnostycznych.

 

Co wykrywa USG barku (potocznie USG stawu barkowego)?

Najczęściej wykrywane problemy:

  • zespół ciasnoty podbarkowej, 
  • uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów, 
  • zwapnienia ścięgien mięśni, 
  • patologie głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia,
  • zapalenia kaletek,
  • zmiany zwyrodnieniowe lub podwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego. 

 

Wyniki badania USG barku

Obraz struktur barku jest analizowany i opisywany przez lekarza zaraz po badaniu. Wydrukowany opis z podsumowaniem badania USG otrzymasz zaraz po wizycie. 

Kiedy konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego barku?

W badaniu USG barku lekarz może ocenić zarysy kostne, ale aby w pełni zobrazować chrząstkę stawu czy obrąbek stawowy, czasami konieczne jest uzupełnienie diagnostyki o rezonans magnetyczny. 

 

Najczęściej zadawane pytania o USG barku:

Co pokazuje USG barku?

USG barku wykorzystywane jest głównie do oceny patologii i uszkodzeń w obrębie ścięgien mięśni– najczęściej ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego wchodzącego w skład tzw. stożka rotatorów. Dzięki badaniu USG barku można ponadto zdiagnozować patologie dotyczące pozostałych ścięgien mięśni barku, cechy zmian zwyrodnieniowych, stan zapalny kaletek maziowych oraz ogólny stan zapalny stawu, np. w przebiegu chorób układowych jak RZS.

Na czym polega dynamiczne badanie USG barku?

Dynamiczne badanie USG barku pozwala na ocenę wzajemnej relacji tkanek miękkich (ścięgien mięśni, kaletek) i elementów kostnych podczas wykonywania ruchów ramieniem. Badanie dynamiczne najczęściej służy ustaleniu przyczyny uszkodzeń ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego przebiegającego w przestrzeni podbarkowej. Dzięki USG możliwe jest zlokalizowanie struktur wchodzących w konflikt oraz wizualne określenie zaburzeń biomechaniki stawu ramiennego. USG dynamiczne ułatwia lekarzowi wybór odpowiedniej metody leczenia w zakresie większości patologii tkanek miękkich.

Co to jest sonochirurgia barku?

Sonochirurgia barku to termin określający zabiegi przezskórne wykonywane pod kontrolą USG. W obrębie barku USG wykorzystuje się do monitorowania położenia igły podczas podania leku do określonych struktur stawu. Najczęściej jest to podanie blokady sterydowej do zmienionej zapalenie kaletki podbarkowej oraz ostrzykiwanie przeciążonych ścięgien stożka rotatorów osoczem. Pod kontrolą USG wykonuje się także przezskórny zabieg usuwania zwapnień w obrębie ścięgien mięśni stożka rotatorów oraz punkcję stawu czyli pobranie płynu stawowego w celach diagnostycznych lub terapeutycznych.

Masz dodatkowe pytania lub chcesz umówić wizytę? Zadzwoń: 12 352 25 25

Cena usługi: 235-300

Cena: 235-300 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka