ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Fiberoskopia u dzieci - badanie endoskopowe nosogardła, gardła, krtani

Fiberoskopia to badanie umożliwiające dokładną ocenę górnych dróg oddechowych, w tym również obszarów niewidocznych podczas standardowego zaglądania do nosa i ust pacjenta. Dzięki badaniu endoskopowemu lekarz może wykryć nieprawidłowe zmiany w błonie śluzowej nosogardła, obecność ciała obcego, jak również powiększenie migdałka gardłowego u dzieci. Fiberoskopia służy ponadto monitorowaniu efektów leczenia farmakologicznego, jak i ocenie gojenia tkanek po zabiegach laryngologicznych. 

Czym jest fiberoskopia i na czym polega?

Do badania nosogardła wykorzystuje się fiberoskop czyli rodzaj specjalnego miniaturowego giętkiego endoskopu z kamerą. Obraz z kamery przekazywany jest w czasie rzeczywistym do głównego urządzenia, które wyświetla ten obraz na ekranie monitora. Fiberoskop wprowadzany jest przez nozdrza do wnętrza nosa i kierowany dalej w kierunku nosogardła. 

Wskazania do wykonania fiberoskopii u starszych dzieci

  • podejrzenie przerostu migdałka gardłowego,
  • podejrzenie ciała obcego w nosie,
  • podejrzenie ciała obcego w okolicach gardła, krtani (np. ości), 
  • zapalenie zatok przynosowych,
  • zaburzenia połykania, 
  • zapalenie gardła i jego powikłania, 
  • niedrożność nosa, 
  • mowa nosowa, chrypka, 
  • bezdech senny, 
  • niedosłuch. 

Jaki lekarz wykonuje fiberoskopię?

Fiberoskopia wykonywana jest przez lekarza laryngologa dziecięcego

Przygotowanie dziecka do badania - czy jest konieczne?

Ze względu na możliwość wywołania odruchu wymiotnego u niektórych dzieci, nie zaleca się spożywania pokarmów na minimum 3 godziny przed badaniem. Poza tym inne specjalne przygotowanie do endoskopowego badania nosogardła nie jest wymagane. 

Istotne jest, aby wcześniej spokojnie opowiedzieć dziecku, jak będzie wyglądało badanie. Warto wspomnieć, że dziecko powinno pozostać w bezruchu podczas badania. Dzięki temu lekarz będzie mógł bezpiecznie i precyzyjnie ocenić zmiany w górnych dróg oddechowych. 

Przeciwskazania do fiberoskopii

Przeciwwskazaniem do fiberoskopii może być uporczywy i trudny do opanowania kaszel, który może utrudnić badanie, jak również doprowadzić do przypadkowego mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej przez wziernik z kamerą. 

Badanie endoskopowe nosogardła - przebieg badania

Czy fiberoskopia jest bolesna?

Fiberoskopia jest bezbolesnym badaniem. Badanie może powodować lekki dyskomfort i chęć kichnięcia, dlatego czasami u niektórych wysoko wrażliwych dzieci stosuje się miejscowo spray znieczulający. 

Jak wygląda badanie?

Dziecko pozostaje w pozycji siedzącej z głową opartą o zagłówek lub lekko przytrzymaną przed rodzica. Lekarz laryngolog wprowadza przez nozdrze giętką rurkę zakończoną miniaturową kamerą. Rurka jest elastyczna i dostosowuje swój kształt do otaczających struktur. 

Ile trwa badanie fiberoskopii?

Czas trwania fiberoskopii zależy od potrzeb diagnostycznych i podejrzeń stanu chorobowego. Czas badania endoskopowego nosogardła wynosi zwykle od kilkunastu sekund do 2-3 minut. 

Co pokazuje fiberoskopia?

Fiberoskopia pozwala na ocenę górnych dróg oddechowych nosa, nosogardła, gardła środkowego, krtani oraz gardła dolnego. Co ważne, badanie endoskopowe cienkim i giętkim fiberoskopem umożliwia dokładną ocenę zmian nawet w przypadku wad anatomicznych (np. krzywej przegrody nosa) oraz obrzęków i przerostów błony śluzowej. 

Cena usługi: 150

Cena: 150 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka