ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego

Zabieg usunięcia woreczka żółciowego jest aktualnie jedną z częściej wykonywanych operacji chirurgicznych. Bez względu na fakt czy jest wykonywany laparoskopowo czy metodą klasyczną, kluczowym jest wdrożenie spersonalizowanej diety po wycięciu woreczka żółciowego (cholecystektomii). Dieta po usunięciu woreczka (pęcherzyka) żółciowego powinna być oparta o zasady diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej. Jak wynika z danych literaturowych – utrzymanie odpowiednich zasad diety po operacji warunkuje skrócenie czasu hospitalizacji i szybszy powrót do zdrowia. 

W poniższym artykule nasz dietetyk kliniczny mgr Dominika Grońska przedstawi najważniejsze zasady diety po usunięciu pęcherzyka żółciowego.  Aby uzyskać konkretny jadłospis uwzględniający Twoje smakowe preferencje, aktualną masę ciała oraz obecność schorzeń współistniejących, umów się na wizytę - link znajdziesz poniżej. 

Umów wizytę teraz - do dietetyka przyjmującego w naszym szpitalu

mgr Dominika Grońska - dietetyk kliniczny


mgr Dominika Grońska - dietetyk kliniczny

 

Najczęstsze przyczyny usunięcia woreczka żółciowego

Uznaje się, że do powszechnych przyczyn usunięcia woreczka żółciowego należy kamica pęcherzyka żółciowego. Z reguły kamica żółciowa przebiega bezobjawowo. W populacji zachodniej diagnoza kamicy żółciowej jest stawiana u ok. 15-20% osób i występuje prawie 4 razy częściej w populacji kobiet. 

Charakterystycznym objawem kamicy pęcherzyka żółciowego jest kolka żółciowa, która manifestuje się bardzo silnym i stałym bólem w środkowym nadbrzuszu oraz za mostkiem i poniżej prawego łuku żebrowego. Ponadto często ból promieniuje w kierunku pleców i prawego barku. Wśród innych objawów wyróżnia się m.in.: wzdęcia powłok brzusznych, biegunki, zmianę konsystencji stolca, nudności i wymioty. 

Do innych przyczyn wystąpienia kamieni żółciowych należy zaliczyć: podeszły wiek, czynniki genetyczne i etniczne, brak aktywności fizycznej, otyłość, niektóre leki (klofibrat, IPP), stosowanie żywienia pozajelitowego, diagnozę cukrzycy czy zespołu metabolicznego w wywiadzie, zachodni model żywienia (zwiększone spożycie tłuszczu, węglowodany przetworzone i mała ilość błonnika pokarmowego, zbyt obfite posiłki np. śniadanie, kolacja, wysoki poziom spożycia mięsa, głównie czerwonego). 

Objawy ze strony układu pokarmowego po wycięciu woreczka żółciowego 

Zespół po cholecystektomii (po usunięciu woreczka żółciowego)

Zespół po usunięciu woreczka żółciowego charakteryzuje się występowaniem m.in objawów takich jak:

  • wymioty, 
  • mdłości, 
  • bóle brzucha, 
  • kolki, 
  • zaparcia, 
  • biegunki, 
  • uczucia pełności w jamie brzusznej, 
  • wzdęcia, 
  • gazy jelitowe 
  • nietolerancje pokarmów zawierających tłuszcz. 

Nieprzyjemne objawy po usunięciu woreczka żółciowego występują u prawie 5–40% pacjentów poddanych operacji. Jak wynika z badań, zaobserwowano związek między cholecystektomią a niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, zespołem metabolicznym i marskością wątroby, co tylko podkreśla kluczową rolę opieki dietetycznej w tym okresie. 

Co jeść po usunięciu woreczka żółciowego? Zasady diety po cholecystektomii

Dieta po cholecystektomii  powinna być bogata w produkty i potrawy o działaniu przeciwzapalnym i dostarczać wszystkich witamin i składników mineralnych do organizmu. 

Rekomendacje dietetyczne po usunięciu woreczka (pęcherzyka) żółciowego – podstawowe informacje

Podstawową zasadą w początkowym okresie leczenia jest zastosowanie diety normokalorycznej (niekiedy z niewielkim deficytem energetycznym), niskotłuszczowej, z mniejszą niż 200 mg dziennie podażą cholesterolu. 

Ile posiłków dziennie należy jeść podczas diety po operacji woreczka żółciowego? 

Jadłospis po usunięciu woreczka żółciowego powinien zawierać 4-5 posiłków, małych objętościowo i zawierać produkty i posiłki (potrawy) dozwolone w czasie stosowania diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej, tak aby dostarczyć do organizmu podstawowe składniki odżywcze. 

Jakie produkty można jeść po operacji? Czy trzeba ograniczyć spożycie tłuszczu po cholecystektomii? 

Jak wynika z badania Park i in. pacjenci, którzy nie stosowali zasad diety z ograniczeniem tłuszczu, częściej miewali epizody biegunek po cholecystektomii. Stąd kluczowym po usunięciu pęcherzyka żółciowego jest ograniczenie spożycia tłuszczu i jego równomierny rozkład na poszczególne posiłki w ciągu dnia do ilości tolerowanych przez pacjenta. 

W jaki sposób przygotowywać produkty?

Ponadto ważnym jest stosowanie odpowiednich technik przyrządzania posiłków i potraw, takich jak: gotowanie w wodzie, na parze czy duszenie. Zaleca się wykluczenie spożycia potraw smażonych (np. smażonego mięsa czy ziemniaków). 

Dieta płynna, półpłynna po operacji pęcherzyka żółciowego - jak długo stosować?

Często bezpośrednio po usunięciu pęcherzyka żółciowego zalecanym jest spożycie posiłków w formie płynnej lub półpłynnej np. zupa krem, koktajl lub żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (ONS/FSMP). 

Jadłospis po operacji woreczka żółciowego - kolejne tygodnie

W kolejnych miesiącach po usunięciu woreczka kluczowym jest stopniowe zwiększanie podaży tłuszczu w zależności od indywidualnej tolerancji pacjenta. Dodatkowo warto pamiętać o podaży białka (zwierzęce i roślinne) i węglowodanów złożonych (tolerowane produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce) w ilości wyliczonej indywidualnie dla pacjenta. Należy wykluczyć alkohol i inne używki. Docelowo dobrze jest wprowadzić do stylu życia, zdrowe nawyki żywieniowe, a swoją dietę opierać na zasadach przeciwzapalnej diety śródziemnomorskiej. 

co jeśc po operacji wycięcia woreczka żółciowego

Przykłady produktów, które można jeść po operacji woreczka:

  • chude mięso, 
  • chude ryby, 
  • gotowane ziemniaki, 
  • chudy nabiał (kefir, jogurt naturalny, twaróg chudy),  
  • białe pieczywo pszenne, 
  • gotowane warzywa,  
  • pieczone lub gotowane owoce.  

Uwaga - aby zapewnić dobre samopoczucie oraz w sposób optymalny dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych, konieczne jest ułożenie jadłospisu przez doświadczonego dietetyka klinicznego. Specjalista określi, co najlepiej jeść na śniadanie, obiad i kolację oraz jakie przekąski będą bezpieczne dla osoby po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Wczesny okres po operacji wycięcia woreczka żółciowego wymaga szczególnego podejścia dietetycznego. Obserwując objawy ze strony układu pokarmowego, wspólnie z dietetykiem ustalane jest przejście kolejnych etapów diety - w tym rozpoczęcie spożywania produktów stałych, poszerzenie diety o dodatkowe potrawy, konkretne warzywa i owoce oraz rodzaje mięsa. 

Przepisy na obiad po operacji woreczka

Podczas konsultacji dietetycznej otrzymasz przykładowe przepisy na obiad, które pozwolą Ci bezpiecznie przejść rekonwalescencję po operacji. Przepisy na konkretne dania mogą być wspólnie modyfikowane z dietetykiem tak, aby przygotowane posiłki były nie tylko zdrowe, ale również smaczne (szczególnie dla mężczyzny, który "musi czuć się pojedzony").  Dietetyk poradzi, jakie przyprawy i zioła można dodawać dla smaku i w którym tygodniu po operacji. Dowiesz się również, z jakich potraw i produktów należy zrezygnować całkowicie, aby nie wywoływać nieprzyjemnych bólów brzucha. 

Czy po operacji woreczka zaleca się stosowanie suplementów diety?

Często ważnym po usunięciu woreczka żółciowego jest wdrożenie suplementacji pre/probiotykami, w szczególności w przypadku wystąpienia biegunki, oraz witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach (A, D, E, K), jeśli ich podaż musiała zostać ograniczona, co również wiąże się z ograniczeniem spożycia tłuszczu. 

Czy po operacji pęcherzyka żółciowego można pić kawę i mocną czarną herbatę?

Po zabiegu wskazane jest trwałe odstawienie lub ograniczenie spożycia mocnej kawy i herbaty, Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez smaku "małej czarnej" o poranku, skonsultuj to ze swoim dietetykiem. Niektóre osoby mogą tolerować rozsądne ilości słabej kawy czy herbaty, wypijanej głównie dla smaku.  Kluczowe jest obserwowanie objawów i stopniowe wdrażanie kawy, herbaty w ciągu kolejnych tygodni diety. 

Ile trwa dieta po operacji woreczka?

Pewne zalecenia dietetyczne muszą być utrzymywane do końca życia. Inne ograniczenia co do diety obejmują jedynie kilka pierwszych tygodni i miesięcy po zabiegu cholecystektomii. Zalecenia mogą różnić się zależnie od konkretnej osoby i jej stanu zdrowia. 

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego - podsumowanie informacji

Podsumowując, u pacjentów po operacji wycięcia woreczka żółciowego kluczowym jest wdrożenie spersonalizowanej opieki żywieniowej, która uwzględnia zasady diety lekkostrawnej niskotłuszczowej z ograniczoną zawartością cukrów prostych, kawy, błonnika pokarmowego (produkty pełnoziarniste, kasza, makaron, warzywa czy owoce), potraw ostrych, kwaśnych czy wzdymających (potrawy na bazie grochu czy fasoli). Jednak spożywane posiłki jak i niekiedy konieczna suplementacja probiotyków i witamin, powinna być dostosowana indywidualnie do pacjenta po konsultacji z lekarzem oraz dietetykiem klinicznym. 

Dieta po operacji woreczka żółciowego - umów wizytę

Zapisz się na konsultację dietetyczną już dzisiaj. Nauczę Cię jak jeść po usunięciu pęcherzyka żółciowego, aby dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dieta po usunięciu woreczka żółciowego wcale nie musi być nudna! 

Umów wizytę teraz - do dietetyka przyjmującego w naszym szpitalu

mgr Dominika Grońska - dietetyk kliniczny


mgr Dominika Grońska - dietetyk kliniczny

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka