ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Stulejka

Stulejka - co to jest?

Stulejka jest to brak możliwości całkowitego lub częściowego zsunięcia fałdu skórnego (napletka) z żołędzi penisa. Wśród noworodków jest to zjawisko powszechne. Może ona występować nawet w 90% przypadków. Powinna ono jednak ulec zanikowi w ciągu pierwszych lat życia. Gdy nie dojdzie do samoistnego zaniku stulejki należy skontaktować się z urologiem i wdrożyć leczenie. Pomimo tego, że stulejka dotyczy głównie noworodków, wystepuje ona także wśród dorosłych, lecz częstość występowania wynosi około 1%. W związku z występowaniem w określonych grupach wiekowych stulejkę dzieli się na dwa typy:

  1. fizjologiczną - dotyczącą pacjentów do 4 roku życia,
  2. patologiczną - dotyczącą pacjentów w starszym wieku.

Umów wizytę teraz - do lekarza wykonującego zabieg stulejki w naszym szpitalu

lek. med. Witold Smoleński - spec. urolog


lek. med. Witold Smoleński - urolog, Kraków

lek.med. Paweł Rzeczycki - spec. chirurg, chirurg dziecięcy


lek.med. Paweł Rzeczycki - chirurg ogólny, chirurg dziecięcy, Kraków

lek.med. Tomasz Dymowski - urolog


lek.med. Tomasz Dymowski - urolog

 

Objawy stulejki

Podstawowym, najbardziej charakterystycznym symptomem stulejki jest wspomniany wcześniej problem z całkowitym lub częściowym zsunięciem napletka z żołędzi penisa. Bardzo często w przypadku omawianego schorzenia obserwuje się zaczerwienienie w okolicy ujścia cewki moczowej. Konsekwencją jest: swędzenie oraz stan zapalny żołędzi prącia. Dotykają one głównie pacjentów starszych, u których stulejka występuje po osiągnięciu 3 roku życia.

Przyczyny stulejki

Napletek pełni przede wszystkim funkcje ochronne. Stanowi on mechaniczną barierę dla delikatnych struktur penisa. Jest to bardzo istotne w przypadku noworodków, gdyż pozwala na ochronę przed otarciami, bakteriami oraz innymi niekorzystnymi czynnikami. Reasumując, stulejka wśród małych dzieci jest normalnym zjawiskiem zwiększającym ochronę przed patologiami prącia oraz układu moczowo-płciowego. Jest ona jednak problemem, gdy nie zanika wraz z wiekiem. Systematyczne, delikatne zsuwanie napletka u dzieci, podczas zabiegów higienicznychzapobiega powstawaniu stulejki. Przebyte choroby dotykające układu moczowo-płciowego zwiększają ryzyko stulejki w wieku dorosłym. Są to najczęściej: zapalenie żołędzi oraz zapalenie napletka. Na skutek procesów zapalnych może dojść do trwałych zmian w obrębie tkanek prącia, co może predysponować do wystąpienia omawianej dolegliwości. Innymi przyczynami mogą być urazy mechaniczne. Częstą przyczyną stulejki u pacjentów w średnim i podeszłym wieku jest cukrzyca.

Następstwa stulejki

Problemy z oddawaniem moczu są najbardziej powszechnym utrudnieniem wynikającym ze stulejki. Brak możliwości zsunięcia napletka utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny w obrębie żołędzia prącia. To zwiększa ryzyko zakażeń bakteryjnych w jego obrębie, co może powodować także zakażenia innych struktur układu moczowo-płciowego, np. najądrzy lub pęcherza moczowego. Bolesne erekcje utrudniają aktywność seksualną, co może niekorzystnie wpływać na samopoczucie pacjenta. Samodzielne, siłowe próby zsunięcia napletka są często powodem jego mechanicznego uszkodzenia. W skrajnych przypadkach może doprowadzić to do tzw. załupka. Zjawiskiem tym określa się sytuację, w której napletek został zsunięty poza żołądź i nie ma możliwości przywrócenia go na pierwotną pozycję. W wyniku tego dochodzi do obrzęku struktur penisa powodując osłabienie krążenia krwi w obrębie jego szczytowych struktur co może doprowadzić do ich martwicy. Załupek jest stanem wymagającym pilnej interwencji chirurgicznej.

Leczenie stulejki

W przypadku pacjentów młodszych wskazana jest obserwacja, gdyż w początkowych latach zjawisko to jest powszechne i w zdecydowanej większości przypadków ulega zanikowi wraz z wiekiem. Dbanie o regularne odsuwanie napletka i codzienną higienę istotnie zmniejsza ryzyko powstania patologicznej stujeki.

W przypadku występowania schorzenia pozytywne skutki może przynieść stosowanie maści z kortykosteroidami, gdyż ich stosowanie może zwiększyć elastyczność skóry napletka. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny zwany obrzezaniem. Wyróżniamy dwa typy zabiegu:

  1. całkowite - polega na chirurgicznym usunięciu całego napletka
  2. częściowe - dotyczy usunięcia chirurgicznego tylko części fałdu skórnego otaczającego żołądź.

Wspomniana procedura jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (zazwyczaj w przypadku dzieci). Zabieg jest uznawany za bezpieczny, a ewentualne powikłania są bardzo rzadkie. Na podstawie wielu badań udowodniono, że przebyty zabieg obrzezania nie ma negatywnego wpływu na życie seksualne pacjenta.

Dobór strategii leczenia należy do lekarza urologa i jest indywidualny dla każdego pacjenta.

Stulejka u dzieci jest czymś normalnym i nie powinna budzić obaw. Jednak w przypadku gdy nie zanika ona wraz wiekiem, wskazana jest konsultacja urologiczna w celu diagnostyki problemu. Wczesna interwencja i zażegnanie dolegliwości podniesie komfort życia pacjenta i pozwoli uniknąć przykrych następstw w przyszłości. Metody diagnostyczne oraz sposoby leczenia są bezpieczne dla pacjenta i nie należy się ich obawiać. Doboru strategii leczenia dokonuje urolog na podstawie stanu pacjenta.

Źródło:

  • Phymosis – overview, Informed health, Institute for Quality and Efficiency in Health Care, 2015.
  • Mc Gregor TB. Pathologic and physiologic phimosis. Approach to the phimotic foreskin, 2007.
  • McGregor TB, Pike JG, Leonard MP. Phimosis - a diagnostic dilemma. Can J Urol. 2005;12(2):2598–602.
  • Morris BJ, Krieger JN. Does male circumcision affect sexual function, sensitivity, or satisfaction? - A systematic review. J Sex Med 2013; 10(11): 2644-2657
Cena usługi: 2000 - 3500

Cena: 2000 - 3500 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka