ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Przerost prostaty

Przerost prostaty - istota problemu oraz częstość jego występowania

Prostata, zwana inaczej gruczołem krokowym lub sterczem, jest narządem występującym u mężczyzn. To element układu moczowego znajdujący się poniżej pęcherza moczowego, otaczający cewkę moczową. Funkcją prostaty jest produkcja i wydzielanie płynu wchodzącego w skład nasienia (spermy). Powiększanie się gruczołu krokowego jest procesem naturalnym. Po 40 roku życia narząd ten ulega powiększeniu wraz z wiekiem. Szacuje się, że około 80% mężczyzn w wieku powyżej 75 lat jest dotkniętych tą przypadłością.

Umów wizytę teraz - do lekarza zajmującego się leczeniem przerostu prostaty w naszym szpitalu

lek. med. Witold Smoleński - spec. urolog


lek. med. Witold Smoleński - urolog, Kraków

lek.med. Tomasz Dymowski - urolog


lek.med. Tomasz Dymowski - urolog

 

Przyczyny, natura, objawy, powikłania

Obecnie nie znana jest przyczyna przerostu prostaty. Istnieje hipoteza, iż zmiany hormonalne odbywające się na przestrzeni lat mogą mieć istotny wkład w zwiększaniu objętości narządu. Objawy przerostu prostaty w większości przypadków nasilają się w czasie. Należą do nich:

  1. Zaburzenia związane z oddawaniem moczu.

Otaczający cewkę moczową stercz, w wyniku swojego powiększenia, zaczyna ją uciskać, zwężając jej światło, co powoduje problemy z oddawaniem moczu: Może się to objawiać poprzez:

- osłabienie strumienia moczu,

- przerywanie strumienia moczu,

-uczucie zalegania moczu w pęcherzu moczowym.

  1. Dolegliwości wynikające z podrażnienia pęcherza przez powiększony stercz:

Powiększony gruczoł krokowy ze względu na swoje bliskie położenie, podrażnia ściany pęcherza moczowego, czego wynikiem może być:

- częste oddawanie moczu,

- odczuwanie nagłej, pilnej potrzeby oddania moczu.

Symptomy te są bardzo uciążliwe dla chorego i znacznie obniżają komfort jego życia.

Powiększona prostata, która nie została poddana leczeniu może doprowadzić do poważnego powikłania - zatrzymania moczu. Polega ono na niemożności całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego na skutek mechanicznej ,,przeszkody” uniemożliwiającej przepływ moczu przez narządy układu moczowego. W przypadku omawianej dolegliwości jest to powiększony gruczoł krokowy, który powoduje miejscowe zwężenie cewki moczowej. Wyróżniamy ostre (kiedy objawy występują nagle) oraz przewlekłe (kiedy mają one miejsce przez dłuższy okres czasu) zatrzymanie moczu, które może prowadzić do kolejnych, poważnych następstw:

- zakażenie układu moczowego

- nefropatia zaporowa (upośledzenie czynności nerek na skutek trudności w odpływie moczu z układu moczowego)

W jaki sposób lekarz stawia rozpoznanie przerostu stercza?

Pierwszą kwestią, która zwraca uwagę lekarza na ten problem są charakterystyczne, omówione wcześniej, zgłaszane przez pacjenta dolegliwości. W celu potwierdzenia swoich podejrzeń, co do rozpoznania lekarz wykonuje badania dodatkowe:

- Badanie per rectum - polega ono na badaniu palcem wielkości oraz konsystencji prostaty poprzez odbyt. Procedura ta także pozwala na ocenę końcowego odcinka przewodu pokarmowego u mężczyzn, co jest istotne w profilaktyce nowotworów tego narządu.

- Badanie moczu

- Badanie stężenia PSA

- Badanie USG gruczołu krokowego

Jak wygląda badanie USG?

Pacjenci bardzo często boją się tej metody diagnostyki, gdyż utożsamiają ją z transrektalnym (przezodbytniczym) USG prostaty. Jest to mylna interpretacja, gdyż obecnie standardowo badanie to wykonuje się podobnie jak badanie ultrasonograficznego jamy brzusznej. Ocenę prostaty dokonuje się na podstawie obrazu narządów miednicy. Podczas badania głowica aparatu jest przykładana w okolicę podbrzusza. Procedura ta trwa maksymalnie 20 minut.

Dodatkowo, cennych informacji może także dostarczyć:

- Cystoskopia - polega na wprowadzeniu wziernika poprzez cewkę moczową do pęcherza celem oceny tych struktur,

- Badanie urodynamiczne - pozwala na ocenę pęcherza moczowego pod kątem jego czynności.

Czynniki ryzyka

Do czynników, które predysponują do wystąpienia przerostu stercza należą: wiek, skłonności genetyczne, dieta. Choroby przewlekłe takie jak: cukrzyca, choroby układu krążenia także zwiększają ryzyko wystąpienia omawianego schorzenia.

Leczenie

Wybór metody leczenia uzależniony jest od nasilenia objawów oraz stanu zdrowia chorego. W przypadku, gdy choroba nie jest w zaawansowanym stadium i symptomy nie upośledzają komfortu życia pacjenta w znacznym stopniu, możliwe jest postępowanie zachowawcze. Składają się na nie zmiany stylu życia oraz leczenie farmakologiczne. Wskazanym jest unikanie substancji, które mogą podrażniać pęcherz (nikotyna, kofeina) oraz rozsądne ograniczenie spożycia płynów moczopędnych np. herbaty. W leczeniu przerostu prostaty wykorzystuje się leki, których celem jest rozluźnienie mięśni gładkich ściany pęcherza moczowego, co pozwoli na ułatwienie wypływu moczu. Inną grupą środków są preparaty zmniejszające wielkość stercza. W przypadku braku poprawy zaleca się leczenie chirurgiczne. Do najczęstszych technik operacyjnych należą:

  • Przezcewkowe częściowe usunięcie stercza (TURP ang. transurethral resection of prostate). Polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową specjalnej elektrody, której celem jest zniszczenie części tkanki stercza poprzez działanie impulsów prądu elektrycznego o wysokim napięciu (elektroporacja). Zabiegowi poddawane są tkanki wokół cewki, co zmniejsza jej ucisk i poprawia możliwość odpływu moczu.

Ta metoda jest uważana za skuteczną oraz bezpieczną przez co jest ona najczęściej stosowana.

  • Przezcewkowe nacięcie prostaty. W przypadku nieznacznego powiększenia gruczołu krokowego możliwe jest nacięcie szyi pęcherza moczowego do okolicy torebki stercza. Zabieg ten (TUIP ang. transurethral incision of the prostate) zalecany jest mężczyzną młodszym.
  • Usunięcie prostaty:
  1. przy użyciu lasera, metodą przezcewkową
  2. klasyczną metodą chirurgiczną

Powiększenie gruczołu krokowego jest problemem, który dotyka znaczną część mężczyzn w wieku podeszłym. Niestety, fakt iż nasza populacja starzeje się sprawia, że chorych z tą dolegliwością będzie coraz więcej. W celu uniknięcia przykrych rezultatów nieleczonego przerostu prostaty zaleca się profilaktykę celem wyleczenia ewentualne dolegliwości na możliwie wczesnym etapie. Okresowe badanie pozwala także na wczesne wykrycie raka prostaty, który na pewnym etapie rozwoju może dawać podobne symptomy jak omawiany łagodny rozrost gruczołu krokowego.

Źródła:

  • Mitterberger M, Horninger W, Aigner F, Pinggera GP, Steppan I, Rehder P, Frauscher F. Ultrasound of the prostate. Cancer Imaging. 2010; 10(1): 40–48.
  • Dybowski B, Przezcewkowa resekcja stercza. Przegląd Urologiczny, 2009.
  • Welliver C, Helo S, McVary KT. Technique considerations and complication management in transurethral resection of the prostate and photoselective vaporization of the prostate. Transl Androl Urol. 2017 Aug; 6(4): 695–703.

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka