ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Artroskopia stawu skokowego | CENA: 7500-13000 zł

Artroskopia (artros czyli staw, scope - wizjer) to małoinwazyjna metodą diagnozowania i leczenia, która pozwala na skontrolowanie stawu bez konieczności całkowitego otwierania powłok ciała. Choć podobne operacje były wykonywane już w 1918 roku, wciąż jest to dość młoda dziedzina. Przełomem okazało się zastosowanie tzw. toru wizyjnego w połowie lat 80. Zwiększyło to możliwości diagnostyczne i skuteczność przeprowadzanych zabiegów. Dzięki kolejnym usprawnieniom dziś artroskopia jest jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod diagnostyki stawów.

Należy pamiętać, że słowo artroskopia nie opisuje dokładnie rodzaju zabiegu. To jedynie metodologia -wziernikowanie stawu z użyciem bardzo dobrej jakości optyki powiększającej i soli fizjologicznej. W zależności od tego, jak wygląda uszkodzony staw dobierane są odpowiednie metody leczenia.

Umów wizytę teraz - do lekarza wykonującego ten zabieg w naszym szpitalu

dr hab. n. med. Henryk Liszka - spec. ortopeda


dr hab. n. med. Henryk Liszka - spec. ortopeda, Kraków

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

 

Rodzaje artroskopii stawu skokowego

Wśród rodzajów artroskopii można wyróżnić podział ze względu na miejsce przeprowadzenia zabiegu - na artroskopię przedziału tylnego i przedniego.

Najczęściej używając określenia „artroskopia stawu skokowego” mamy na myśli staw skokowy górny, ale trzeba też pamiętać, że wykonuje się również procedury w stawie podskokowym, czyli inaczej stawie skokowym dolnym.

Wskazania do wykonania artroskopii stawu skokowego

Dzięki artroskopii można wyleczyć większość patologii tkanek w obrębie stawu, w tym te najczęściej występujące:

  • konflikt kostny lub konflikt tkanek miękkich - przedni lub tylny,
  • uszkodzenie chrząstki,
  • uszkodzenie chrzęstno-kostne (Osteo-Chondral Defect - OCD), zwane również tzw. martwicą chrzęstno-kostną,
  • niektóre zerwania więzadeł,
  • złamanie kości skokowej z przemieszczeniem,
  • zwyrodnienie w ramach procedury usztywnienia artroskopowego stawu
  • konflikt fałdu lub blizn po urazach,
  • usunięcie wyrostka Stieda lub kostki trójkątnej.

W naszym Szpitalu wykonujemy również artroskopowo bardzo złożone zabiegi rekonstrukcji chrząstki i ubytków chrzęstno-kostnych w stawie. W Polsce i na świecie większość zabiegów rekonstrukcji chrząstki bloczka kości skokowej wykonywana jest klasycznie - na otwarto, niejednokrotnie z osteotomią kostki przyśrodkowej lub bocznej (czyli przecięciem kości i potem skręceniem śrubami lub płytką).

Posiadamy swoje wypracowane sprawdzone metody i dedykowane do tego rodzaju operacji narzędzia, dzięki którym jest to możliwe.

Artroskopowa operacja stawu skokowego może zostać wykonana w celu usunięcia resztek chrząstki stawowej w stawie - jako element procedury usztywnienia stawu skokowego lub skokowego górnego i dolnego – tzw. podwójnej artrodezy stawu skokowego. Operacje taką wykonujemy w celu doprowadzenia do zarośnięcia stawu (jego usztywnienia ) i w związku z tym ustąpienia nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zwyrodnieniem stawu skokowego.).

Artroskopię stawu skokowego rzadko wykonuje się osób poniżej 12 roku życia. Podobnie nie przeprowadza się operacji stawu skokowego w przypadku uszkodzeń, które rokują na samoistne wyleczenie, lub na leczenie rehabilitacyjne. Unikamy wykonywania zabiegu u pacjentów nie rozumiejących swojej choroby. Podobnie jest w przypadku, gdy pacjent nie rozumie, że po zabiegu trzeba dostosować się do pewnych zaleceń i poddać profesjonalnej rehabilitacji.

Przygotowanie do artroskopii

Odpowiednie przygotowanie do zabiegu należy rozpocząć około 14 dni przed wyznaczonym terminem artroskopii. Wśród badań, które należy wykonać jestm.in.: morfologia, poziom elektrolitów i cukru, próby wątrobowe oraz EKG i zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Przeważnie pacjent jest w stanie dopełnić wszystkich formalności w ciągu jednego dnia.

Jeżeli pacjent leczy się przewlekle, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą, który może zlecić dodatkowe badania. Przed samą artroskopią obowiązkowa jest także krótka wizyta u anestezjologa. Wykluczy on wszelkie przeciwwskazania wybierze odpowiednią metodę znieczulenia , odpowie na wszystkie pytania związane z znieczulaniem.

Nie ma konieczności przeprowadzania innych badań, jeśli nie zostały one zlecone przez lekarza. Tuż przed operacją należy być na czczo. Ostatni lekki posiłek można zjeść około 6 godzin przed zabiegiem. Spożycie płynów jest zabronione przez około 5 godzin poprzedzających artroskopię.

Przebieg artroskopii stawu skokowego

Artroskopię stawu skokowego wykonuje się w ramach procedury chirurgii jednego dnia. W większości przypadków zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym, czyli za pomocą zastrzyku do kręgosłupa, który znieczula jedną lub obie kończyny dolne. Znacznie rzadziej, przeważnie z przyczyn medycznych, wykonuje się zabieg w znieczuleniu ogólnym.

Lekarz przeprowadzający zabieg dokładnie omawia z pacjentem przebieg operacji oraz tłumaczy po kolei wszystkie konieczne do wykonania procedury. Ten sam lekarz przeprowadza operację i dalej kontynuuje prowadzenie po zabiegu. Na drodze kwalifikacji i operacji w ramach NFZ nie ma nigdy takiej pewności - zarówno jeśli chodzi o czas wykonania, operatora i rodzaj wykonanej procedury.

Rozpoczynając artroskopię stawu skokowego, lekarz wykonuje od dwóch do czterech nacięć o średnicy od 5 do 8 mm. Wprowadza przez nie do wnętrza stawu kamerę o bardzo wysokiej rozdzielczości oraz odpowiednie narzędzia artroskopowe. Dzięki wielokrotnemu powiększeniu i zastosowaniu roztworu soli fizjologicznej, chirurg widzi wnętrze operowanego stawu dużo dokładniej niż w przypadku zbiegu na otwarto.

Najczęściej pacjent podczas zabiegu jest przytomny i istnieje możliwość pokazania pacjentowi pewnych zmian, uszkodzonych struktur, jeżeli sytuacja tego wymaga.

Na czas trwania artroskopii ma wpływ wiele czynników, tak że czas zabiegu zawiera się pomiędzy 30 minut do 2,5 godziny w trudniejszych przypadkach.

Rehabilitacja po artroskopii stawu skokowego

Przebieg procesu rehabilitacji w dużym stopniu zależy od samego pacjenta i jego prawidłowego podejścia do procesu leczenia. W Szpitalu Dworska zarówno podczas przygotowań do zabiegu, a także na sali operacyjnej lekarze dokładnie tłumaczą, jakie działania mają zamiar podjąć i czemu one służą. Dzięki temat świadomość pacjenta na temat choroby i techniki rehabilitacji jest bardzo wysoka.

Nawet perfekcyjnie przeprowadzona operacja nie gwarantuje, że sukces leczenia będzie pełny. Wiele zależy od zaangażowania samego pacjenta. Stosowanie się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty ma ogromny wpływ na długość i skuteczność całego procesu leczenia. Pacjent powinien mieć świadomość, że właściwie przeprowadzona rehabilitacja jest równie istotna, co prawidłowo przeprowadzony zabieg.

W Szpitalu Dworska natychmiast po zabiegu stosuje się aparat Game-Ready, który przyspiesza znacznie redukuje obrzęk i ból operacyjny, tym samym przyspieszając rozpoczęcie wczesnej rehabilitacji. Game-Ready to specjalne urządzenie zakładane na nogę, które jednocześnie uciska i efektywnie chłodzi operowane miejsce. Jest to jedna z rzeczy wyróżniających Szpital Dworska wśród innych placówek medycznych.

W Szpitalu Dworska kładzie się duży nacisk na stałą obecność fizjoterapeutów, którzy już w ciągu pierwszych kilku godzin demonstrują podstawowe zasady samodzielnego ćwiczenia, a także, jeśli to konieczne, uczą pacjenta wstawania i poruszania się przy pomocy kuli.

Przez kilka dni po zabiegu pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe. Chcąc uniknąć zagrożenia wynikającego z możliwości zwiększenia się krwiaka pooperacyjnego, zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej do niezbędnego minimum w pierwszych dniach po zabiegu.

Po poprawnie przeprowadzonym zabiegu artroskopii pacjent powinien poruszać się przy pomocy kuli przez około 2-3 tygodni. Zwykle pełne obciążenie operowanej nogi jest jednak możliwe już po tygodniu od zabiegu, gdy ściągane są szwy zamykające ranę pooperacyjną. Czas, w którym pacjent dojdzie do pełnej sprawności jest zależny w dużej mierze od wielkości uszkodzeń i rozległości samej operacji. Zwykle proces rehabilitacji nie trwa dłużeni niż 6 tygodni.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)   40-120 min
 Badania wymagane do zabiegu

 podstawowe - zakładka przygotowanie do operacji

 Znieczulenie  standardowo podpajęczynówkowe lub blok okołokostkowy
Pobyt w Szpitalu   minimum 4 - 6 godzin po operacji
 Okres znacznej dysfunkcji ( chodzenie w ortezie, o kulach, elewacja, chłodzenie)  10 dni
Okres ograniczonej dysfunkcji (chodzenie z asekuracją kuli)  3-4 tygodnie
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  12-18 dni
Zmiana opatrunków   co 3-4 dni
Przeciwwskazania do zabiegu  otyłość, zaburzenia krzepliwości krwi, przeciwwskazania anestezjologiczne


Najczęściej zadawane pytania o artroskopię stawu skokowego

Co to jest artroskopia stawu skokowego i na czym polega?

Artroskopia stawu skokowego to zabieg wykonywany w ramach chirurgii jednego dnia. Ma on na celu diagnostykę oraz leczenie uszkodzonych struktur stawu. Całość polega na wprowadzeniu do stawu artroskopu i drobnych narzędzi, którymi manipuluje się, oglądając obraz stawu na ekranie monitora.

Jakie znieczulenie przy artroskopii stawu skokowego?

Zabieg wykonywany zwykle jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym, co oznacza, że pacjent jest cały czas przytomny i ma czasowo obezwładnione jedną lub obie kończyny dolne.

Ile trwa artroskopia stawu skokowego?

Długość zabiegu zależy od rodzaju przeprowadzanej artroskopii oraz stopnia uszkodzenia stawu skokowego a także zastosowanej metody leczenia. Przeważnie cały zabieg nie trwa dłużej niż 60 minut.

Cena usługi: 7500-13000
+ Koszt implantu: +

Cena: 7500-13000 zł
+ Koszt implantu: + zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka