ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Tympanometria u dzieci - badanie słuchu

Tympanometria to badanie służące ocenie słuchu oparte na analizie podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia. Tympanometrię u dzieci wykonuje się najczęściej w przebiegu wysiękowego zapalenia ucha środkowego oraz przy podejrzeniu niedosłuchu. Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne. 

Tympanometria u dzieci w Krakowie - umów wizytę a laryngologa dziecięcego

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

 
 
0tympanometr 

Na czym polega badanie słuchu u dzieci - tympanometria?

Tympanometria, inaczej audiometria impedancyjna, to badanie słuchu oceniające ciśnienie w jamie bębenkowej. Diagnostykę przeprowadza się z wykorzystaniem tympanometru czyli specjalnego urządzenia zaopatrzonego w sondę pomiarową. Sonda umieszczona w uchu dziecka mierzy odbicie fal ultradźwiękowych od błony bębenkowej podczas zmian ciśnienia w kanale słuchowym. Badanie określa impedancję akustyczną ucha (sztywność błony bębenkowej).

 tympanometria badanie słuchu dzieci Kraków

Wskazania do badania słuchu metodą audiometrii impedancyjnej

Najczęstsze wskazania do wykonania badania tympanometrii obejmują:

  • wysiękowe zapalenie ucha środkowego, 
  • obecność płynu w jamie bębenkowej i związany z tym niedosłuch przewodzeniowy,
  • zaburzenia drożności trąbki słuchowej,
  • niedosłuch odbiorczy,
  • porażenie nerwu twarzowego. 

Przeciwwskazania do badania

Brak błony bębenkowej w uchu lub jej znaczna perforacja. 

Czy wymagane jest przygotowanie dziecka do badania audiometrii impedancyjnej?

Tympanometria nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed badaniem dziecko może normalnie jeść i pić, a także przyjąć na co dzień zażywane leki. Jeżeli dziecko wykazuje lęk przez różnego rodzaju badaniami, warto zadbać o wcześniejsze spokojne wytłumaczenie jego przebiegu oraz zabrać ulubioną zabawkę dziecka, aby podczas kilku minut badania mały pacjent mógł skupić uwagę na ulubionym przedmiocie. 

Jeżeli wcześniej wykonywane były inne badania (np. laryngologiczne, logopedyczne, ortodontyczne, inne), należy przynieść ze sobą pełną dokumentację medyczną dziecka. 

Jak przebiega badanie tympanometryczne?

Lekarz laryngolog umieszcza w kanale słuchowym zewnętrznym pacjenta sondę tympanometru. Lekarz może poprosić dziecko o przełknięcie śliny, zatkanie nosa lub wykonanie głębokiego wydechu podczas badania. Badanie słuchu tympanometrem trwa kilka minut. Podczas badania dziecko może odczuwać lekki dyskomfort związany z umieszczeniem sondy w uchu, ale samo badanie nie jest bolesne

Wyniki tympanometrii - co oznaczają?

Wyniki audiometrii impedancyjnej przedstawiane są w formie krzywej (tzw. tympanogramu). Krzywa jest prawidłowa, jeżeli szczyt krzywej znajduje się powyżej wartości ciśnienia równej 0. Zmiany w kształcie krzywej mogą świadczyć o nieprawidłowościach ciśnienia w jamie bębenkowej i wtórnych zaburzeniach w obrębie narządu słuchu.

Krzywa wypłaszczona, płaska - co oznacza?

Płaska krzywa może wiązać się z nadmiarem płynu w uchu środkowym lub całkowitą niedrożnością trąbki słuchowej. U dzieci najczęstszym powodem płaskiej krzywej w wyniku tympanometrii jest zapalenie wysiękowe ucha środkowego. 

Krzywa o kształcie litery C

Jeżeli szczyt krzywej jest wyraźnie przesunięty w lewo i zawiera się w ujemnych wartościach ciśnienia może to świadczyć o niedrożności trąbki słuchowej związanej, np. z przysłonięciem jej ujścia przez przerośnięty migdałek gardłowy. Inną przyczyną nieprawidłowego wyniku tympanometrii tego typu może być wklęśnięcie błony bębenkowej. 

Warto podkreślić, że wyniki tympanometrii powinny być interpretowane przez lekarza laryngologa dziecięcego. Najlepiej połączyć badanie tympanometryczne z wizytą konsultacyjną. 

Badanie tympanometryczne - umów wizytę u laryngologa dziecięcego

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka