ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Przepukliny olbrzymie | CENA: 8000-22000 zł

Przepuklina to przemieszczenie narządów poza jamę brzuszną przez ubytek w powłokach brzucha. Zwykle naprawa prostych przepuklin jest zabiegiem standardowym. Inaczej rzecz się ma w przypadkach trudnych, nazywanych w piśmiennictwie polskim przepuklinami olbrzymimi. Tu naprawa staje się bardziej skomplikowana, wymaga przygotowania przed operacją i jest możliwa do wykonania w odpowiednio wyposażonych ośrodkach, przez chirurga wyspecjalizowanego w tego rodzaju operacjach - posiadającego odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie.  Ze względu na złożoność problemu w Unii Europejskiej toczą się obecnie rozmowy na temat stworzenia specjalizacji herniologiczej (hernia = przepuklina). 

 

 

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w leczeniu przepuklin olbrzymich w naszym szpitalu

dr n.med. Łukasz Bobrzyński - spec. chirurg ogólny, onkolog


Łukasz Bobrzyński, chirurg ogólny, Kraków

 

Czym jest przepuklina olbrzymia?

Używane w literaturze anglojęzycznej pojęcia „przepukliny kompleksowej” i „kompleksowych przypadków” dobrze oddają istotę problemu. W Polsce rozpowszechniło się pojęcie przepukliny olbrzymiej. Tymczasem nie tylko rozmiar decyduje o tym, czy do leczenia będzie można zastosować standardowe metody. Specjalnego podejścia do leczenie wymagają przepukliny:

  • o dużych wrotach, czyli takie, w których ubytek w ścianie brzucha jest tak duży, że wymaga dodatkowych zabiegów
  • o dużej objętości, stanowiącej ponad 40 % objętości jamy brzusznej
  • zlokalizowane w nietypowych miejscach np. po bokach brzucha czy w bezpośrednim sąsiedztwie kości 
  • nawrotowe, zwłaszcza te, które były już operowanie wielokrotnie
  • u pacjentów po licznych operacjach brzusznych, z wieloma bliznami
  • okołostomijne i brzuszne u pacjentów z wytworzoną stomią
  • którym towarzyszą przetoki jelitowe
  • u pacjentów obciążonych innymi schorzeniami, które będą miały wpływ na przebieg pooperacyjny
  • u pacjentów z otyłością 

Powłoki brzucha odgrywają rolę nie tylko jako „magazyn” i ochrona dla narządów jamy brzusznej, są też istotnym elementem narządu ruchu oraz wpływa na postawę. U pacjentów z dużymi przepuklinami mówimy o niewydolności przedniej ściany brzucha. Powoduje ona wiele dolegliwości i wpływa na codzienne funkcjonowanie. 

Czy przepuklinę olbrzymią można zoperować?

Tak, ale nie zawsze… 

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. 

Posiadanie aktualnej wiedzy o możliwościach postępowania, umiejętności oraz dostęp do odpowiedniego sprzętu pozwalają na chirurgiczne leczenie wielu chorych, którzy dawniej pozostawiani byli bez pomocy. Jednak pewna grupa chorych nie zostanie zakwalifikowana do leczenia operacyjnego, ponieważ korzyści z zabiegu będą mniejsze niż ryzyko powikłań. Operacje dużych przepuklin to rozległe zabiegi, które mogą się powikłać zaburzeniami gojenia rany, infekcją rany, wystąpieniem pooperacyjnej niewydolności układu oddechowego, krążenia. Dlatego odpowiedź postawione wyżej pytanie może zostać udzielona, dopiero po konsultacji chirurgicznej. Często będą konieczne dodatkowe konsultacje specjalistyczne, badania, wielu pacjentów będzie wymagało przygotowania do zabiegu. W przypadku pacjentów z otyłością konieczna będzie redukcja wagi, u chorych z cukrzyca optymalne wartości glikemii itp. 

Jeżeli masz dużą przepuklinę przygotuj się, że leczenie to nie tylko operacja, ale czasem długi okres przygotowania do niej i rehabilitacji.

Na czym polega operacja przepukliny olbrzymiej?

Również na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. 

Należy podkreślić, ze głównym celem operacji jest zamkniecie ubytku w powłokach, a następnie ich wzmocnienie wszczepieniem siatki. 

U niektórych pacjentów proste zaszycie ubytku nie będzie możliwe, ze względu na jego wielkość, a czasem narządy, które chcemy przemieścić z powrotem z przepukliny do brzucha się w nim nie zmieszczą. W takich i wielu innych przypadkach konieczne jest podjęcie dodatkowych działań. Mogą to być miedzy innymi: 

  • noszenie psa przepuklinowego  -  okresie przedoperacyjnym przyzwyczaja jamę brzuszna do tego, ze ma się w niej zmieścić więcej narządów po operacji
  • redukcja wagi - powoduje zmniejszenie ilości wewnątrzbrzusznej tkanki tłuszczowej i tym samym zmniejszenie objętości narządów brzucha
  • wstrzyknięcie pod kontrolą usg botoksu miesiąc przed operacją – rozluźnia mięśnie brzucha na około 6 miesięcy i zwiększa pojemność brzucha
  • odcięcie przyczepów niektórych bocznych mięśni brzucha w czasie operacji – przemieszcza je przyśrodkowo i pozwala zamknąć ubytek
  • jeżeli wszystkie dostępne metody zawodzą, można rozważyć częściowe zamknięcie ubytku

Każdorazowo właściwe postępowanie musi zostać dobrane indywidualnie dla chorego.

Cena usługi: 8000-22000 + cena siatki
+ Koszt implantu: 250 - 4000

Cena: 8000-22000 + cena siatki zł
+ Koszt implantu: 250 - 4000 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka