ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Artroskopia kolana | CENA: 6600-9400 zł

Artroskopia kolana to małoinwazyjny zabieg operacyjny pozwalający na przeprowadzenie wielu procedur chirurgicznych wewnątrz stawu kolanowego z niewielkich punktowych dostępów (portali artroskopowych). Ortopeda wkłada przez portale kamerę (artroskop) oraz narzędzia chirurgiczne, kontrolując przebieg zabiegu na ekranie monitora kolumny artroskopowej. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych w ramach artroskopii kolana należą: leczenie uszkodzeń łąkotki (szycie łąkotki, meniscektomia, częściowy lub całkowity przeszczep łąkotki), leczenie uszkodzeń więzadeł krzyżowych ACL i PCL (naprawa metodą Internal Bracing lub rekonstrukcja więzadła z wykorzystaniem przeszczepu), leczenie uszkodzeń chrząstki, usunięcie wolnych ciał wewnątrzstawowych, usunięcie przerośniętej błony maziowej oraz patologicznych wyrośli kostnych. 

Szczegółowe informacje dotyczące zabiegu artroskopowego kolana znajdziesz w NOWA ORTOPEDIA -> ARTROSKOPIA STAWU KOLANOWEGO.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w artroskopii kolana w naszym szpitalu

lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda


lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda, Kraków

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

lek. med. Marcin Janeczek - spec. ortopeda


lek.med. Marcin Janeczek - ortopeda, Kraków

dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda


dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda


 dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda

 

Gdzie najszybciej w Krakowie można wykonać artroskopię stawu kolanowego?

W Szpitalu Dworska w Krakowie operują doświadczeni lekarze ortopedzi. Rozumiemy, że niektóre urazy kolana wymagają natychmiastowego zaopatrzenia, by sportowiec mógł jak najwcześniej powrócić do uprawiania sportu. Z tego względu operacje kolana traktujemy priorytetowo. Operacja jest poprzedzona potwierdzeniem kwalifikacji do zabiegu - konieczne umówienie wizyty u jednego z naszych ortopedów. Oferujemy szybkie terminy na artroskopię kolana - zadzwoń i zapytaj o najbliższy termin: +48 12 352 25 25

Artroskopia kolana na raty - gdzie można wykonać?

W naszym szpitalu możesz zrealizować zabieg artroskopii lub innej operacji kolana, płacąc za zabieg w ratach. Płatność w ratach za artroskopię kolana realizowana jest za pośrednictwem systemu Mediraty - zadzwoń i dowiedz się więcej o płatnościach na raty:  +48 12 352 25 25

Kiedy wykonuje się artroskopię kolana?

Do najczęstszych objawów, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza ortopedy należą: ból, przeskakiwanie w stawie, uczucie niestabilności, uciekania kolana, obrzęk (wysięk kolana). Po przeprowadzeniu diagnostyki funkcjonalnej, wykonaniu testów strukturalnych kolana i badania USG, a także analizy wyników badania rezonansu (MRI), lekarz podejmuje decyzję co do proponowanych metod leczenia. Dodatkowo wpływ na decyzję mają czynniki takie jak: poziom aktywności sportowej pacjenta i stopień zaawansowania zmian zwyrodnieniowych w kolanie.

Wskazania do artroskopii stawu kolanowego obejmują głownie uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych (np. łąkotek, więzadeł krzyżowych), których nie da się wyleczyć zachowawczo rehabilitacją czy zastrzykami w kolano. W trakcie wizyty lekarz ortopeda dokładnie tłumaczy, jakie procedury są wstępnie konieczne do przeprowadzenia w ramach artroskopii kolana, jakie wiąże się z tym ryzyko, a także jakich efektów leczenia należy się spodziewać.

Równie ważną kwestią jest zastanowienie się pacjenta nad tym, czy będzie miał czas na regularne uczestnictwo w rehabilitacji pooperacyjnej, która jest kluczowa w rekonwalescencji i powrocie do pełnej sprawności. 

Zalety artroskopii kolana

Doświadczeni i wysoko wykwalifikowani ortopedzi dążą do tego, aby każdą procedurę chirurgiczną wykonać z jak najmniejszym dostępem operacyjnym. Celem jest minimalizacja traumatyzacji tkanek miękkich, niższe ryzyko miejscowej infekcji, mniejsze nasilenie dolegliwości bólowych po zabiegu, a także niewielkie blizny po zabiegu. Ponadto pacjent po zabiegach artroskopowych może dużo wcześniej rozpocząć aktywną rehabilitacje polegającą nie tylko na terapii manualnej, ale także ćwiczeniach wykonywanych bez bólu. Dzięki temu pacjent ma szansę szybciej powrócić do pełnej sprawności po zabiegu. 

Obecnie większość procedur chirurgicznych na strukturach wewnątrzstawowych wykonuje się artroskopowo. Medycyna cały czas rozwija się, umożliwiając wdrażanie nowych innowacyjnych technik, które można przeprowadzić podczas artroskopii kolana. Nasz zespół ortopedów tworzą wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy na bieżąco rozwijają swoje praktyczne umiejętności w zakresie małoinwazyjnych artroskopowych operacji kolana.  

Artroskopia kolana a miesiączka

W przypadku zabiegu planowego termin artroskopii kolana najlepiej ustalać poza dniami miesiączki. Ze względu na zastosowanie znieczulenia podpajęczynówkowego (od pasa w dół), przez kilka godzin po zabiegu nie jest jeszcze możliwe pewne wstawanie i chodzenie (np. do toalety). Z tego względu, w trosce o komfort pacjentki i zachowanie higieny, wskazane jest planowanie zabiegu poza dniami okresu. Jeśli zabieg operacyjny jest wykonywany w trybie pilnym, operujemy mimo to, ale staramy się, aby artroskopia nie wypadała w pierwszych dniach miesiączki, kiedy krwawienie jest najbardziej obfite.

Przygotowanie do zabiegu artroskopii stawu kolanowego

Przygotowanie obejmuje wykonanie badań jak do większości innych operacji ortopedycznych - sprawdź wytyczne TUTAJ

Co zabrać do szpitala na zabieg artroskopii?

Należy zabrać ze sobą aktualnie zażywane leki, dokumentację medyczną oraz niezbędne rzeczy osobiste (kosmetyki, kapcie, bieliznę i ubranie na przebranie). Jeżeli lekarz zalecił korzystanie z kul i już je posiadasz, zabierz je ze sobą. Kule oraz ortezę stabilizującą kolano (jeśli będzie konieczna) można zakupić w naszym szpitalu (zakupu należy dokonać z wyprzedzeniem przed planowanym zabiegiem, a nie po). Prosimy o pozostawienie drogocennych przedmiotów (np. biżuterii) w domu.  

Ile trwa zabieg artroskopii kolana?

Czas zabiegu artroskopowego stawu kolanowego zależy od rozległości procedur realizowanych w trakcie operacji. W większości przypadków artroskopia trwa od 30 minut (usunięcie ciał wolnych albo wycięcie przerośniętej błony maziowej) do nawet 120 minut (rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL lub tylnego PCL albo szycie łąkotki). 

Ile dni w szpitalu trzeba zostać po artroskopii kolana?

Zabiegi artroskopowe cechuje małoinwazyjność przeprowadzanych operacji. Ponadto w większości przypadków zabieg wymaga zastosowania znieczulenia podpajęczynówkowego (w kręgosłup). W tym wypadku okres pobytu w szpitalu po artroskopii kolana może wynosić kilka godzin. Jeszcze w szpitalu nasz fizjoterapeuta uczy pacjenta bezpiecznej zmiany pozycji oraz ćwiczeń, które powinny być wykonywane w domu aż do wizyty kontrolnej. Jeżeli ortopeda operujący zlecił odciążanie nogi operowanej, fizjoterapeuta uczy pacjenta bezpiecznego poruszania się o kulach. Po zakończonym instruktażu pacjent otrzymuje wypis i może udać się do domu. W przypadku zastosowania znieczulenia ogólnego pobyt pacjenta na oddziale może się wydłużyć do około 1 doby. Wyjście do domu jest możliwe, gdy pacjent po ustaniu narkozy czuje się dobrze. 

Kiedy można chodzić bez kul po artroskopii kolana?

To, czy chodzenie o kulach po zabiegu jest konieczne i przez jaki okres czasu jest wymagane, zależy od rodzaju procedur przeprowadzonych w trakcie operacji. Bezwzględnego odciążenia kończyny operowanej wymagają procedury takie jak szycie łąkotki, wszczepienie implantu łąkotki oraz rekonstrukcje chrząstki stawu udowo-piszczelowego - odciążenie jest konieczne aż do momentu wygojenia się tkanek zaopatrywanych podczas zabiegu i obciążanych podczas chodzenia. Czasami odciążenia nogi operowanej wymagają stany po rekonstrukcjach więzadeł krzyżowych kolana - z reguły dozwolone jest częściowe obciążanie nogi w ramach tolerancji pacjenta, a kule stanowią jedynie element asekuracji.  

Nie ma konieczności stosowania kul po zabiegach takich jak: usunięcie wolnych ciał obcych, usunięcie przerośniętej błony maziowej, częściowa meniscektomia (jako izolowany zabieg). 

Jak złagodzić ból kolana po artroskopii stawu domowymi sposobami?

Należy podkreślić, że pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza, w tym ewentualnego przyjmowania leków przeciwbólowych po operacji. Nie wolno przyjmować żadnych dodatkowych leków bez konsultacji z lekarzem. W zakresie domowych sposobów na ból kolana po artroskopii, zaleca się:

  • stosowanie zimnych okładów z lodu zawiniętego w ręcznik (10-15 minut co 2-3 godziny),
  • ułożenie operowanej kończyny na podwyższeniu, co ułatwia odpływ krwi żylnej i ogranicza obrzęk pooperacyjny kolana.

W przypadku poniższych objawów należy pilnie skonsultować się z lekarzem:

  • znaczne nasilenie dolegliwości bólowych kolana pomimo zażywania leków zgodnie z zaleconym dawkowaniem, 
  • wystąpienie silnego obrzęku kolana, wyciek krwistego płynu z ranek po dostępach artroskopowych, 
  • gorączka powyżej 38 stopni.  

Kiedy możliwy jest powrót do pracy i sportu po artroskopii kolana?

Jeżeli pacjent wykonuje pracę siedzącą, np. przed komputerem i może wykonywać ją zdalnie w ramach home office, powrót do pracy może nastąpić już po około 1 tygodnia od zabiegu. Warto pamiętać, że po zabiegu mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe, które mogą rozpraszać w trakcie pracy. W tym celu lekarz ortopeda przepisuje leki przeciwbólowe poprawiające komfort funkcjonowania we wczesnym okresie pooperacyjnym. Warto zapytać lekarza o leki, które jak najmniej oddziałują na skupienie i koncentrację. Jeżeli pacjent wykonuje pracę związaną z częstym chodzeniem, przemieszczaniem się i podróżami, rekonwalescencja po zabiegu artroskopii kolana może trwać dłużej do około 3-6 miesiąca zależnie od realizowanej procedury chirurgicznej.  W przypadku podejmowania ciężkiej pracy fizycznej lub też powrotu do uprawiania sportu (bieganie, narciarstwo) wymagany czas rehabilitacji oraz ogólnej rekonwalescencji jest jeszcze dłuższy - waha się od 6-7 miesięcy (proste zabiegi artroskopowe) do aż 12-14 miesięcy (złożone zabiegi naprawcze i rekonstrukcyjne, np. operacja ACL/PCL, naprawa chrząstki stawowej). 

Artroskopia kolana a jazda na rowerze

Jazda na rowerku stacjonarnym to jeden z elementów rehabilitacji po artroskopii kolana. W trakcie rekonwalescencji Twój fizjoterapeuta powie Ci, z jakim obciążeniem i od kiedy możesz pedałować. Jeżeli Twoim celem jest powrót do wyczynowej jazdy na rowerze (kolarstwo szosowe lub górskie), okres powrotu do tej aktywności jest równy rozpoczęciu uprawiania sportu. Oznacza to okres od 3 miesięcy (proste zabiegi artroskopii) do 12 miesięcy (zaawansowane zabiegi naprawcze, rekonstrukcyjne).  

 

Najczęściej zadawane pytania o artroskopię kolana

Kiedy można zacząć chodzić po artroskopii kolana? Jak długo chodzić o kulach? Kiedy można wrócić do pracy i zacząć biegać? Jak długo trwa rehabilitacja?

W przypadku artroskopii stawu kolanowego nie można jednoznacznie powiedzieć, że do pełnej sprawności wróci się po 7 czy 10 dniach. To, jak długo będzie trwała rehabilitacja i kiedy po artroskopii pacjent będzie mógł wrócić do pracy w dużej mierze zależy od rodzaju wykonywanej artroskopii i zaangażowania pacjenta w proces rehabilitacji. Znacznie szybciej wraca się do zdrowia po artroskopii artroskopii sprowadzającej się do usunięcia ciała wolnego, częściowego usunięcia łękotki czy fałdu błony maziowej niż po zabiegach naprawczych, rekonstrukcyjnych. Zwykle obciążanie stawu jest możliwe już po 7 dniach od zabiegu, a kule można odstawić po okresie 2-3 tygodni. Powrót do całkowitej sprawności po artroskopii przeważnie zajmuje około 3-12 tygodni.

Jak przebiega artroskopia kolana? Jak wygląda zabieg? Jak długo przebywa się w szpitalu?

Artroskopię stawu kolanowego wykonuje się w ramach procedury chirurgii jednego dnia. Pacjent po zgłoszeniu się do szpitala spotyka się z anestezjologiem, który dobiera odpowiednią metodę znieczulenia. Najczęściej jest to znieczulenie podpajęczynówkowe, czyli zastrzyk do kręgosłupa, który znieczula kończyny dolne. Po znieczuleniu miejscowym lekarz wprowadza artroskop przez otwór o średnicy około 5 mm. Za jego pomocą można wykryć i zdiagnozować i „naprawić” zmiany patologiczne w stawie kolanowym. Pacjent podczas zabiegu jest cały czas przytomny.

Co po artroskopii kolana?

Po zabiegu należy przejść rehabilitację, podczas której ćwiczenia najczęściej mają za zadanie wzmocnienie mięśni i stawów. Fizjoterapeuta w konsultacji z lekarzem prowadzącym dobiera odpowiedni zestaw ćwiczeń, aby pacjent jak najszybciej wrócił do pełnej sprawności.

Jak się przygotować do artroskopii kolana?

Kilka dni przed terminem artroskopii należy wykonać pełną morfologię, zbadać poziom elektrolitów i cukrów, próby wątrobowe, a także zrobić EKG i zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Badania te można wykonać w ciągu jednego dnia. W przypadku chorób przewlekłych konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Przed samą artroskopią należy odbyć krótką wizytę u anestezjologa w celu wykluczenia przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia.

Co zabrać ze sobą do szpitala przed zabiegiem?

Należy zabrać ze sobą aktualne wyniki badań i odbytych konsultacji oraz kule łokciowe, podstawowe dokumenty - dowód osobisty.

Jak długo trwa artroskopia kolana?

W zależności od przyczyny zabiegu, artroskopia trwa przeważnie od pół do dwóch godzin.

Jak wygląda znieczulenie w czasie artroskopii kolana?

Rodzaj znieczulenia jest konsultowany z anestezjologiem. W większości przypadków artroskopia kolana wykonywana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym, polegającym na wykonaniu wkłucia w kręgosłup, dzięki czemu pacjent jest przytomny w czasie zabiegu, ma znieczulone i obezwładnione kończyny dolne. Bardzo rzadko, w wyjątkowych przypadkach, stosuje się znieczulenie ogólne.

Kiedy zacząć rehabilitację po artroskopii kolana?

Rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego powinna być rozpoczęta jak najszybciej. Konsultacja z fizjoterapeutą powinna nastąpić już kilka godzin po zabiegu. W ciągu pierwszych dni po zabiegu pacjent powinien wykonywać ćwiczenia pod ścisłym nadzorem rehabilitanta.

Czy artroskopia kolana jest bolesna?

Nie, zabieg jest wykonywany w znieczuleniu. Podczas powrotu do zdrowia po artroskopii stawu kolanowego, pacjent może odczuwać lekki ból i dyskomfort.

Jak długo trwa artroskopia kolana?

W zależności od przyczyny zabiegu, artroskopia trwa przeważnie od 30 minut do dwóch godzin.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od uszkodzeń kolana)  30 -120 minut 
Badania wymagane do zabiegu podstawowe - zakładka przygotowanie do operacji
Znieczulenie  podpajęczynówkowe
Pobyt w Szpitalu  3- 8 godzin po operacji
Okres znacznej dysfunkcji  5 - 21 dni
Okres ograniczonej dysfunkcji  3-10 tygodni
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  12 - 16 dni po operacji
Zmiana opatrunków co 3 - 4 dni
Przeciwwskazania do zabiegu  zwyrodnienie IV stopnia, otyłość

  

Masz dodatkowe pytania lub chcesz umówić wizytę u ortopedy wykonującego artroskopię kolana? Zadzwoń: 12 352 25 25

Cena usługi: 6600-9400

Cena: 6600-9400 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka