ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Jak dbać o skórę w ciąży?

jak dba

Zabiegi pielęgnacyjne/dermatologiczne możliwe do przeprowadzenia w ciąży. 

Ciąża jest okresem w życiu kobiety, który odznacza się szczególnym stanem fizjologicznym. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, które wpływają na kondycję skóry, włosów czy paznokci. Jednak w tym czasie odradza się wykonywanie większości profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych, a szczególnie tych intensywnych i dogłębnych. Mogą one, bowiem wywoływać reakcje niepożądane nawet, jeśli przed ciążą wykonywaliśmy je często. Ważne jest, by zachować szczególną ostrożność w doborze zabiegów kosmetycznych zwłaszcza w tak zwanym okresie ochronnym, czyli w przeciągu pierwszego trymestru ciąży.

Zabiegi pielęgnacyjne dla ciała w ciąży

Masaże

Ciało kobiety w trakcie ciąży zmienia się znacząco, przybierając na masie. Z czasem pojawiają się obrzęki i puchnięcie nóg oraz bóle kręgosłupa. Kobiety w ciąży mogą dla uśmierzenia bóli i zniwelowania uczucia ociężenia stosować profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne dla stóp i dłoni. Nie tworzy to żadnego ryzyka dla rozwoju ciąży, więc rytuały dla rąk i nóg są w pełni bezpieczne. Profilaktycznie można także korzystać z masaży, ale jedynie określonych rodzajów, które nie będą zbyt inwazyjne. Wśród nich wymieniany jest najczęściej masaż klasyczny czy drenaż limfatyczny, które dodatkowo powinny zostać dostosowane dla potrzeb kobiet ciężarnych. Bezpiecznym zabiegiem dla kobiet w ciąży jest również masaż próżniowy pod postacią endermologii, który będzie miał działanie ujędrniające i drenujące. Przyniesie ulgę, zmniejszając problem obrzęku nóg. Na endermologię składa się najczęściej delikatny peeling ciała, nawilżająca maska glinkowa oraz relaksujący masaż. Kobietom w ciąży poleca się rozpoczęcie profilaktyki przeciw rozstępom na ciele od czwartego miesiąca ciąży, ale zabiegi nie powinny być zbyt inwazyjne - odpadają zabiegi laserowe i chemiczne. Wszelkie zabiegi powinny być wykonywane przez profesjonalnych kosmetologów i fizjologów, a przed zapisaniem na jakikolwiek zabieg warto skonsultować
z lekarzem.

Peelingi

W trakcie ciąży najczęściej skóra przechodzi kryzys, którego efektami są utrata jędrności i elastyczności, rozstępy, widoczne naczynka czy zatkane pory. W dodatku, wszelkie peelingi i zabiegi oczyszczające opierające się na preparatach kwasowych i chemicznych są wzbronione w tym okresie, co może stanowić utrudnienie w dogłębnym oczyszczaniu i ujędrnianiu skóry w trakcie ciąży. Jednak w tym czasie możemy korzystać z delikatniejszych peelingów na bazie naturalnych preparatów, jak np. słodko-słony peeling do ciała sweet body scrub. Wykorzystuje on olejek pomarańczowy, cukier brązowy, sól morską oraz olejki eteryczne z basenu Morza Śródziemnego. Dzięki takiemu zestawieniu substancji skóra zostaje oczyszczona oraz odżywiona bez obaw o podrażnienia czy powodowanie zaburzeń w gospodarce organizmu. Peelingi naturalne, jak sweet body scrub, pozostawiają skórę ciała gładką, miękką i nawilżoną. Dodatkowo, tego typu zabiegi zapewniają chwilę relaksu i odpoczynku, wprowadzając w pozytywny nastrój. W trakcie ciąży poleca się wykonywanie jedynie delikatnych peelingów mechanicznych i enzymatycznych dla ciała i twarzy, które będą bazować na naturalnych substancjach.

Depilacja

Niektóre kobiety rezygnują na czas ciąży z profesjonalnych zabiegów usuwania owłosienia ciała, ale nie jest to konieczne. Oczywiście, metody laserowe czy woskowanie są odradzane w trakcie ciąży. Jednak dobrym rozwiązaniem na ten czas jest metoda depilacji z użyciem pasty cukrowej. Znana jest od stuleci, choć zdecydowanie przegrywa w konkurencji z laserowym usuwaniem owłosienia głównie ze względu na długość trwania efektu gładkiej skóry. Po depilacji pastą cukrową efekt utrzymuje się około 3-4 tygodnie. Specjalna pasta cukrowo-wodna okleja dokładnie włoski, ale nie przykleja się do skóry trwale. Dzięki temu odczucia bólowe są minimalne, a podrażnienia nie występują. Pasty cukrowe są najczęściej bezpieczne także dla alergików, więc oznacza to, że są łagodne i przyjazne wrażliwej skórze kobiet w ciąży. Metodę pasty cukrowej można wykorzystywać do depilacji całego ciała, także stref intymnych.

depi

Pielęgnacja dłoni

W czasie ciąży nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonywać zabiegi pielęgnacyjne dla dłoni i stóp. Kobiety ciężarne mogą skusić się zarówno na masaże, zabiegi regeneracyjne i pielęgnacyjne oraz na malowanie paznokci. Uwzględnia to także wybór lakierów hybrydowych. Jeżeli przed rozpoczęciem ciąży kobieta nie wykazywała reakcji alergicznych na tego typu lakiery i preparaty to korzystanie z niech w okresie ciąży nie powinno wywołać zmian. Najważniejsze jest, by poinformować kosmetyczkę o stanie (ciąży), gdyż będzie mogła w ten sposób wykluczyć z zabiegu wszelkie substancje drażniące (np. formaldehydy lub toluen). Istotne jest także, by korzystać z usług profesjonalistów i sprawdzonych salonów, które dbają o sterylizację sprzętu i zasady bezpieczeństwa, szczególnie teraz w czasach pandemii.

rece

Zabiegi dermatologiczne dla kobiet w ciąży

 

Ciało kobiety w czasie ciąży przechodzi duże zmiany, a głównie na największe trudy wystawiona jest skóra. Z czasem traci ona swoją jędrność, zaburzony zostaje proces wydzielania sebum w efekcie skóra może być albo nadmiernie tłusta albo przesuszona. Wynika to w dużej mierze ze zmian, jakie zachodzą w gospodarce hormonalnej w ciele kobiety w okresie ciąży. Jednak istnieją zabiegi pielęgnacyjne z zakresu dermatologii, które mogą być wykonywane w czasie ciąży i są w stanie zapobiegać lub zniwelować niekorzystne efekty.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja diamentowa jest dozwolona w czasie ciąży. Zabieg polega na mechanicznym usuwaniu warstwy rogowej naskórka. Gwarantuje to oczyszczenie cery i przyspieszanie jej regeneracji. Spłycone zostają drobne zmarszczki, blizny i rozstępy. Dodatkowo, mikrodermabrazja poprawia napięcie skóry oraz delikatnie ją rozjaśnia. Zabieg trwa najczęściej około 60 minut.

Marine Collagen Treatment

Zabieg zapewnia wygładzenie zmarszczek oraz głębokie nawilżenie. W trakcie zabiegu neutralizowane jest nadmierne napięcie skóry, na które ma wpływ zanieczyszczenie środowiska i powietrza oraz częste przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Rytuał pielęgnacyjny trwa około 60 minut i opiera się na stymulacji skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych. To sprawia, że skóra staje się gładsza, elastyczniejsza i pełna blasku.

Purete Marine Ritual

Podobnym zabiegiem do wyżej wymienionego jest Purete Marine Ritual, który dogłębnie oczyszcza skórę i działa przeciwtrądzikowo. To zabieg polecany szczególnie dla cery tłustej i ze skłonnościami do niedoskonałości. Pomaga oczyszczać ujścia gruczołów łojowych, dzięki czemu normalizuje wydzielanie sebum i matowi skórę. Oczyszczona w ten sposób skóra ma mniejsze skłonności do zapychania się porów skórnych, pojawiania zaskórników oraz stanów zapalnych.

Zabieg Puratore

Zabieg Puratore jest zabiegiem oczyszczająco-odżywczym, bazującym na substancjach aktywnych o ekologicznym pochodzeniu, jak olej różany czy olejek z nasion Inca Inchi. Zabieg polecany jest szczególnie dla cery szarej i ziemistej. Pomaga przywrócić blask zmęczonej skórze, dogłębnie ją regenerując i odbudowując równowagę lipidową. Zabieg poprawia przy tym elastyczność warstwy rogowej skóry, dotlenia ją oraz poprawia krążenie. Cały rytuał trwa około 70 minut, obejmując delikatny masaż.

Illuminating Radiance Facial Treatment

To ekspresowy zabieg rozświetlająco-upiększający, który trwa około 30 minut. Można go wykonać dla każdego rodzaju skóry. Obejmuje twarz, szyję i dekolt. Pozostawia cerę odświeżoną i dogłębnie nawilżoną. Poprawia także jej odżywienie, napięcie i skutecznie redukuje oznaki zmęczenia.

mawseczka

Ciąża jest czasem wyzwań dla organizmu kobiety ze względu na nietypowy stan fizjologiczny oraz zmiany zachodzące w ciele. Pielęgnacja ciała w ciąży także powinna być odpowiednio dopasowana do warunków i potrzeb zmieniającej się, a często kapryśnej skóry. Istnieje wiele profesjonalnych zabiegów, które pomogą zadbać o kondycję skóry przez cały jej okres trwania. Są to przede wszystkim zabiegi oczyszczające, pielęgnacyjne i nawilżające o łagodnym działaniu. Najważniejsze jest, by przed jakimkolwiek zabiegiem poinformować kosmetyczkę, fizjoterapeutę czy dermatologa o byciu w ciąży. Warto korzystać ze sprawdzonych usług i salonów oraz zdać się na profesjonalny dobór zabiegów bezpiecznych dla kobiet w ciąży.

 

Bibliografia:

Bień A, Turkosz A, Stadnicka S, Kasprzak J, Jamróg M. Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej. European Journal of Medical Technologies 2014, vol. 2(3): 66-71.

Chang AL, Agredano YZ, Kimball AB. Risk factors associated with striae gravidarum. Journal of the American Academy of Dermatology 2004, vol. 51(6): 881-885.

Kaczmarzyk D. Pielęgnacja skóry i włosów u kobiet w czasie ciąży oraz laktacji. Kosmetologia Estetyczna 2012, vol.3: 177-181.

Korgavkar K, Wang F. Stretch marks during pregnancy: a review of topical preven-tion. British Journal of Dermatology 2015, vol 172(3): 606-615.

  1. Noszczyk: Pielęgnacja skóry w okresie ciąży i u młodych matek, Dermatologia i Uroda, 2, 2015, 3-5.
  2. Rogulska: Dziewięć miesięcy próby: jak dbać o ciało w okresie ciąży, Medycyna Estetyczna i Anti-Aging, 1, 2009, 15-19.

Skorupińska A, Sekuła N. Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w c i ą ż y. Kosmetologia Estetyczna 2017, vol. 3: 283-286.

Tunzi M, Gray GR. Common skin conditions during pregnancy. American Family Physician 2007, vol. 75: 211-218.

Urtnowska K. Przegląd wybranych kosmetyków dla kobiet w ciąży i po porodzie dostępnych w drogeriach. Kosmetologia Estetyczna 2016, vol. 5(4), 483-488.

Załęska-Żyłka I. Cellulit jako problem medyczny. Problemy Higieny i Epidemiologii 2008, vol. 89(4): 487-491.

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka