ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Operacja stożka rotatorów w Krakowie

Stożek rotatorów, zwany tez kapturem lub pierścieniem rotatorów to grupa ścięgien i mięśni otaczających głowę kości ramiennej. Odpowiadają one za stabilizację kości ramiennej oraz ruch w stawie barkowym (ramienno-łopatkowym). W skład stożka rotatorów wchodzą: mięsień nadgrzebieniowy, mięsień podgrzebieniowy, mięsień obły mniejszy oraz mięsień podłopatkowy. Uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów w zależności od rozległości i czasu od uszkodzenia może być bardzo skąpoobjawowe, ale może też doprowadzić do bardzo znacznej dysfunkcji stawu z postępującym ograniczeniem ruchomości, osłabieniem siły w ruchach całej kończyny z bólem i sztywnością stawu.

Szczegółowe informacje dotyczące leczenia operacyjnego pierścienia rotatorów znajdziesz w NOWA ORTOPEDIA -> Operacja stożka rotatorów.

 

Umów wizytę u lekarza specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu zerwanego stożka rotatorów w naszym szpitalu

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda


dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda

lek. med. Marcin Janeczek - spec. ortopeda


lek.med. Marcin Janeczek - ortopeda, Kraków

dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda


 dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda

 
Operacja stożka rotatorow Kraków

Uszkodzenie ścięgna stożka rotatorów

Uszkodzenie ścięgna mięśni rotatorów może byś skutkiem urazu lub efektem zmian degeneracyjnych. Najczęściej uszkodzeniu ulega ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego. Mięsień ten odpowiada za ruch odwodzenia – czyli unoszenie ramienia bokiem oraz niskie pozycjonowanie głowy kości ramiennej (inaczej określając prawidłowe toczenie się głowy kości ramiennej w stawie).

Do uszkodzenia ścięgna dochodzi często wskutek upadku na wyprostowaną kończynę lub podczas dźwigania ciężkiego przedmiotu przy jednoczesnej rotacji ramienia. Na uszkodzenie ścięgna stożka rotatorów narażone są również osoby czynnie uprawiające sport (zwłaszcza te dyscypliny, które wymagają częstego unoszenia rąk, np. siatkówka) oraz osoby wykonujące pracę fizyczną, wymagającą częstego powtarzania tych samych ruchów, powodujących mikrourazy i przeciążenia w obrębie stawu barkowego. Czasami wystarczy niefortunnie sięgnąć po torebkę za fotelem w samochodzie lub gwałtownie odwieść ramię bez dodatkowego obciążenia - szczególnie jeżeli ścięgno jest już wyjściowo zmienione zwyrodnieniowo.

Zmiany degeneracyjne natomiast dotyczą zwykle osób po 40 roku życia i są pośrednio związane z naturalnym procesem zużywania się ścięgna, przewlekłym przeciążaniem w pracy, długotrwałe nierehabilitowaną ciasnotą podbarkową i innymi rzadziej występującymi patologiami.

Objawy uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów

Pacjenci, u których dochodzi do uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów, odczuwają bardzo zróżnicowane dolegliwości – czasami przy niewielkim uszkodzeniu ból jest bardzo silny a czasami, mimo poważnych uszkodzeń i zerwania ścięgien pacjent może nie odczuwać bólu i dość swobodnie poruszać kończyną. Często pacjenci odczuwają nagły spadek siły mięśniowej oraz ból, określany często jako kłujący, pojawiający się w okolicy naramiennej, czasami promieniujący w dół, aż do przedramienia. Ból może pojawiać się również w stanie spoczynku – np. podczas snu. Pacjenci mogą mieć trudności z poruszaniem kończyną, zwłaszcza z uniesieniem ręki.

Operacja stożka rotatorów w Krakowie

O kwalifikacji do leczenia operacyjnego stożka mięśni rotatorów decyduje lekarz, na podstawie wielu czynników. W przypadku niewielkich uszkodzeń stożka rotatorów do operacji kwalifikowani są zwykle pacjenci, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło efektów. W przypadku osób aktywnych sportowo lub wykonujących pracę fizyczną, szczególnie w zakresie dyscyplin czy zawodów obciążających bark, nawet "niewielkie" uszkodzenia kwalifikuje się do naprawy.

W przypadku znacznych uszkodzeń w zakresie ścięgien stożka rotatorów nie wykonanie operacji może prowadzić do stopniowego znacznego i trwałego ograniczenia ruchomości oraz przewlekłego bólu niezależnie od trybu życia.

Operacja stożka rotatorów najczęściej polega na ponownym przymocowaniu (reinsercji) oderwanego ścięgna lub kilku ścięgien do pierwotnego miejsca przyczepu.

Można tego dokonać na kilka sposobów, ale najbardziej powszechnie stosowanym jest zabieg artroskopowy z wykorzystaniem kotwic z niewchłanialnymi nićmi, które wkręca się do kości. Nie wykonuje się zabiegów usuwania tych implantów w późniejszym okresie.

Ważne jest, aby operacja została przeprowadzona w miarę krótkim czasie od urazu. W miarę upływu czasu ścięgna ulegają obkurczeniu, a mięśnie stopniowo zanikają. Zmiany te są nieodwracalne i po przekroczeniu pewnych kryteriów, które oceniamy badaniem MRI barku, zabieg naprawy ścięgien stożka staje się niemożliwy do wykonania.

Szczegółowe informacje dotyczące leczenia operacyjnego pierścienia rotatorów znajdziesz w NOWA ORTOPEDIA -> Operacja stożka rotatorów.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)   60 - 120 minut
Badania wymagane do zabiegu  podstawowe - zakładka przygotowanie do operacji
Znieczulenie  blok pachowy lub ogólne
Pobyt w Szpitalu  8 - 12 po operacji
Okres znacznej dysfunkcji  2 - 3 tygodni
Okres ograniczonej dysfunkcji  3 - 12 tygodni
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  12 - 16 dni
Zmiana opatrunków  co 3 - 4 dni
Przeciwwskazania do zabiegu  infekcje, uszkodzenia zastarzałe, nienaprawialne (powyżej 2 lat)

 

Najczęściej zadawane pytania o operację stożka rotatorów:

Co to jest stożek rotatorów?

Stożek rotatorów, zwany tez kapturem lub pierścieniem rotatorów to grupa mięśni otaczających głowę kości ramiennej. Odpowiadają one za stabilizację kości ramiennej w panewce łopatki oraz za ruchy w stawie ramiennym (głównie ruchy odwiedzenia i rotacje).

Jak dochodzi do uszkodzenia stożka rotatorów? 

Do uszkodzenia ścięgna dochodzi często wskutek upadku na wyprostowaną kończynę lub podczas dźwigania ciężkiego przedmiotu przy jednoczesnej rotacji ramienia. Na uszkodzenie ścięgna stożka rotatorów narażone są również osoby czynnie uprawiające sport (zwłaszcza te dyscypliny, które wymagają częstego unoszenia rąk, np. siatkówka) oraz osoby wykonujące pracę fizyczną, wymagającą częstego powtarzania tych samych ruchów, powodujących mikrourazy i przeciążenia w obrębie ścięgien stożka rotatorów.

Jakie są objawy uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów?

Pacjenci odczuwają spadek siły mięśniowej oraz ból, określany często jako kłujący, pojawiający się w okolicy górnej części barku, czasami promieniujący w dół, aż do przedramienia. Ból może pojawiać się również w stanie spoczynku – np. podczas snu. Pacjenci mogą mieć trudności z poruszaniem kończyną, zwłaszcza z uniesieniem ramienia do boku.

Kiedy konieczna jest operacja stożka mięśni rotatorów?

Do operacji kwalifikowani są zwykle pacjenci, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło efektów a także osoby aktywne sportowo, u których uszkodzenie stożka rotatorów jest efektem ostrego urazu. Zabieg operacyjny jest wskazany również w sytuacji, gdy uszkodzenia są na tyle rozległe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i mogą przyczynić się do powstania wtórnych zmian przeciążeniowych barku.

Na czym polega operacja stożka rotatorów?

Operacja stożka rotatorów polega najczęściej na zszyciu - przy pomocy specjalnych kotwic i szwów - ścięgien w ich anatomicznym ułożeniu.
Zabieg może obejmowac metody:

  • klasycznej (otwartej) rekonstrukcji stożka rotatorów
  • małoinwazyjnej operacji stożka rotatorów - zabieg typu mini-open
  • artroskopowego usunięcia zwapnień stożka rotatorów
  • artroskopowej rekonstrukcji stożka rotatorów

Umów wizytę u lekarza specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu zerwanego stożka rotatorów w naszym szpitalu

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda


dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda

lek. med. Marcin Janeczek - spec. ortopeda


lek.med. Marcin Janeczek - ortopeda, Kraków

 

Masz dodatkowe pytania lub chcesz umówić wizytę? Zadzwoń: 12 352 25 25

Cena usługi: 11500 - 13000
+ Koszt implantu: 400-1500

Cena: 11500 - 13000 zł
+ Koszt implantu: 400-1500 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka