ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Operacja przykurczu Dupuytrena | CENA: 2500 - 10000 zł

Choroba Dupuytrena, zwana również przykurczem Dupuytrena jest chorobą tkanki podskórnej a konkretnie rozcięgna dłoniowego, która powoduje zaburzenia w aparacie więzadłowo- stawowym ręki. Charakterystyczny jest obraz przykurczu zgięciowego palców-  najczęściej czwartego i piątego. Dolegliwość ta dotyka głównie mężczyzn po 50 roku życia i w zaawansowanym stadium choroby mocno ogranicza funkcjonowanie w życiu codziennym. We wczesnym okresie pacjenci mają do wyboru leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) w postaci fizjoterapii - ćwiczeń, masażu i fizykoterapii.  W okresie późniejszym, dużo bardziej skuteczne leczenie operacyjne  lub leczenie poprzez iniekcję kolagenazy. W naszym ośrodku możliwe jest też wykonanie częściowego uwolnienia przezskórnego - w przypadku ciężkiej deformacji IV stopnia jako pierwszy etap leczenia lub jako zabieg małoinwazyjny u ludzi z przeciwwskazaniami do pełnej operacji.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w leczeniu choroby Dupuytrena w naszym szpitalu

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

lek. med. Marcin Janeczek - spec. ortopeda


lek.med. Marcin Janeczek - ortopeda, Kraków

 

Czym jest przykurcz Dupuytrena?

Istotą schorzenia jest postępujące włóknienie rozcięgna dłoniowego, które powoduje przykurcz zgięciowy palców-  najczęściej serdecznego i małego oraz zaburzenia ukrwienia w obrębie ręki. Powyższe zmiany są spowodowane nadmierną produkcją kolagenu, czyli białka budulcowego w naszym organizmie znajdującego się między innymi w tkance łącznej, z której zbudowane jest rozcięgno dłoniowe jak i podeszwowe (na podeszwie stopy). Z czasem proces chorobowy nie dotyka tylko tkanek miękkich ale też obejmuje struktury kostne, czyli obserwujemy przykurcz w stawie w obrębie palców. Zmiany dotyczą stawów śródręczno-paliczkowych oraz międzypaliczkowych bliższych i dalszych.

Narażeni na zachorowanie są głównie mężczyźni powyżej 45 roku życia, wraz z wiekiem ryzyko rośnie. Sprzyjającymi czynnikami są także: hiperlipidemia, nadużywanie alkoholu i papierosów, padaczka, urazy, cukrzyca oraz wykonywanie specyficznej pracy, która przeciąża dłonie. Bardzo ważne są też uwarunkowania genetyczne, czyli przebieg choroby w rodzinie.

Diagnoza stawiana jest na podstawie wywiadu i badania palpacyjnego- lekarz pod skórą wyczuwa zgrubienia i pasma wynikające z przerostu rozcięgna oraz niewielkie guzki. Mierzony jest także stopień przykurczu palca, im jest większy tym większe jest prawdopodobieństwo zastosowania leczenia operacyjnego. Badania obrazowe (RTG, USG dłoni) na ogół nie mają zastosowania w wykryciu choroby Dupuytrena. Należy też wykluczyć inne przyczyny takich dolegliwości, np. dolegliwości ze strony splotu ramiennego (ucisk na korzenie nerwowe najczęściej wynikający z dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa, która powoduje promieniowanie bólu i drętwienie w obrębie palców), przeciążenie dłoni w wyniku pracy, guzki innego pochodzenia itd. W zależności od zaawansowania choroby wyróżnia sie IV stopnie.

Jak leczyć chorobę Dupuytrena?

Najskuteczniejszym i najpopularniejszym sposobem leczenia przykurczu jest zabieg operacyjny, natomiast stosuje się również, we wczesnych stadiach choroby, leczenie zachowawcze, czyli nieoperacyjne.

Leczenie nieoperacyjne

Uwolnienie przezskórne igłą

Jest to najmniej inwazyjna technika  polegająca na przezskórnym nacięciu włóknistych pasm w kilku miejscach. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Zamiast rany pooperacyjnej pozostają punktowe śladu po nakłuciu igłą, które znikają po kilku tygodniach. Metoda ta może wbyć zastsowana jako pierwszy etap z cieżkich przykurczach III i IV stopnia - doprowadzając do częściowego rozprostowania palców. Może też być jedynym, ostatecznym zabiegiem u ludzi z przeciwwskazaniami do leczenia operacyjnego albo pacjentów o mniejszych wymaganiach co do stopnia wyleczenia, odczuwania zgubień podskórnych.

Leczenie przezskórne nieoperacyjne (45 minut) choroby Dupuytrena - CENA 2500-3000 zł

Dłoń przed operacją

Dup1

Ta sama dłoń

Dup2

  Widok pasm włóknistych tej samej dłoni

Dup3

Miejscowe znieczulenie w warunkach gabinetu zabiegowego

znieczulenie1

Wynik 2 tygodnie po zabiegu uwolnienia przeskórnego w znieczuleniu miejscowym

Dup4

Ta sama dłoń po 2 tygodniach

Dup5

Ta sama dłoń po 2 tygodniach

Dup6

Pomocna może być również fizjoterapia - masaż głęboki oraz techniki powięziowe na okolicę przedramienia i ręki a nawet całej kończyny górnej, ćwiczenia rozciągające, rozluźniające i utrzymujące zakres ruchomości oraz ultradźwięki, naświetlania a także laseroterapia.

Zalecane jest niekiedy stosowanie sterydów oraz gamma-interferonu jako leczenie farmakologiczne.

Leczenie operacyjne

Stosowane są różne techniki operacyjne w przebiegu choroby Dupuytrena. Leczenie chirurgiczne jest to tak zwany złoty standard, czyli najpopularniejsza i najskuteczniejsza droga postępowania w danym schorzeniu. O tym jakim sposobem przeprowadzić leczenie decyduje chirurg po badaniu klinicznym i omówieniu rodzajów leczenia z pacjentem.

Aponeurotomia otwarta

Jest to rozwinięcie wyżej wymienionego zabiegu, różnica polega na bardziej rozległym cięciu - wykonaniu kilku drobnych nacięć z których usuwane są bliznowate pasma. Zabieg może być skuteczny tylko w przykurczach mnijeszego stopnia.

Fasciotomia

Jest to bardziej zaawansowana metoda. Podczas tej operacji chirurg wykonuje nacięcie w ręce i chorych palcach, a następnie usuwa znajdującą się pod skórą pogrubiałą tkankę łączną. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu obwodowym lub bloku pachowym - pacjent przez cały czas jest przytomny.  Fasciotomia jest metodą bardzo skuteczną a ryzyko nawrotu niewielkie.

 

Życie z chorobą Dupuytrena

Przebieg choroby Dupuytrena nie jest jednakowy,  czasami bardzo utrudnia czynności życia codziennego. W przypadku podejrzenia wymienionych w tekście objawów należy warto udać się do lekarza specjalisty, który zajmuje się leczeniem przykurczu wszystkimi metodami.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)  20 -120 minut
Badania wymagane do zabiegu  nie są wymagane lub podstawowe - w przypadku pełnego uwolnienia
Znieczulenie  blok przedramienny, miejscowe lub blok pachowy
Pobyt w Szpitalu  3-6 godzin po operacji
Okres znacznej dysfunkcji  12 - 21 dni
Okres ograniczonej dysfunkcji  3 - 8 tygodni po operacji
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  12 - 16 dni lub niedotyczy (met. przeskórna)
Zmiana opatrunków   co 3 - 4 dni lub nie wymagane przy uwolnieniu przeskórnym
Przeciwwskazania do zabiegu  infekcja

 

Najczęściej zadawane pytania o leczenie przykurczu Dupuytrena:

Jak leczyć przykurcz Dupuytrena?

Leczenie przykurczu Dupuytrena powinno być odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta przez lekarza specjalistę. Po postawieniu właściwej diagnozy pacjent kierowany jest najczęściej na zabieg operacyjny, który jest mało inwazyjny, dobrze znoszony przez pacjentów i daje długotrwałe, satysfakcjonujące efekty poprawiające jakość życia chorego. Po operacji powinno się wdrożyć postępowanie rehabilitacyjne, mające na celu utrzymanie zakresu ruchomości w stawach, rozluźnienie blizny pooperacyjnej i przyspieszenie powrotu do sprawności. Wykorzystuję się zaopatrzenie ortopedyczne w postaci szyny, która utrzymuje palce w wyproście dla utrwalenia efektu.

Jak rozpoznać przykurcz Dupuytrena?

Przebieg choroby jest zwykle niezauważalny we wczesnym stadium. Dopiero później pojawiają się pod skórą zgrubiałe pasma tkanki łącznej oraz wyczuwalne guzki. Charakterystyczny jest przykurcz zgięciowy palców IV i V czyli serdecznego i małego. Pojawiają się problemy z wyprostowaniem palców przy różnych czynnościach a z czasem wyprost przestaje być możliwy. Im wcześniej zgłosimy się do lekarza tym lepsze są rokowania i możliwy całkowity powrót do zdrowia.

Gdzie operować przykurcz Dupuytrena?

Każdy zabieg operacyjny jest ingerencją w nasz organizm i jest obarczony pewnym ryzykiem. Warto wybrać sprawdzoną placówkę, w której pacjent jest kwalifikowany do zabiegu i operowany przez doświadczonego chirurga. Ważna jest też dostępność fizjoterapeuty, który w konsultacji z lekarzem poprowadzi terapię manualną i nauczy odpowiednich ćwiczeń.

Cena usługi: 2300 - 9900

Cena: 2300 - 9900 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka