ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Gumkowanie hemoroidów

Gumkowanie guzków krwawniczych (hemoroidów) metodą Barrona to prosty, bezbolesny i bezpieczny zabieg, który pozwala na skuteczne usunięcie hemoroidów w ich wczesnym stadium. 

Umów wizytę u lekarza zajmującego się leczeniem hemoroidów w naszym szpitalu

lek.med. Joanna Dzigowska-Batycka - spec. chirurg ogólny, proktolog


lek.med. Joanna Dzigowska-Batycka - spec. chirurg ogólny, proktolog

lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy


lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

 

Czym są hemoroidy?

Guzki krwawnicze stanowią fizjologiczną strukturę odbytu każdego człowieka. Ich zadaniem jest uszczelnienie odbytu celem pełniejszej kontroli nad oddawaniem gazów i stolca. W pewnych warunkach dochodzi do nadmiernego przekrwienia i powiększenia guzków krwawniczych - stają się one wtedy hemoroidami (żylakami odbytu). 

Do powstania żylaków odbytu mogą predysponować czynniki takie jak:

  • przewlekłe zaparcia,
  • intensywne biegunki,
  • okres ciąży,
  • otyłość brzuszna,
  • intensywne uprawianie sportów z wysoką komponentą wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (np. podnoszenie ciężarów). 

Na czym polega gumkowanie hemoroidów?

Gumkowanie nie jest operacją, a prostym zabiegiem, który można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent po zabiegu może powrócić do codziennych obowiązków, nie jest konieczna hospitalizacja. 

Jak przebiega zabieg gumkowania hemoroidów?

Do odbytu wprowadzany jest niewielki przyrząd zwany ligatorem. Hemoroid na zasadzie podciśnienia jest zasysany do wnętrza ligatora. Następnie na szyjkę guzka krwawniczego zakładana jest gumkowana opaska, która odcina dopływ krwi do żylaka odbytu. W efekcie dochodzi do niedokrwienia i obumarcia hemoroidu. Obumarły guzek krwawniczy sam odpada po pewnym czasie. 

Gumkowanie hemoroidów - metoda leczenia żylaków odbytu

Ile trwa pojedynczy zabieg gumkowania?

Zabieg gumkowania trwa jedynie kilka minut. 

Czy gumkowaniu hemoroidów towarzyszy ból?

Z uwagi na fakt, że ligator i gumka przykładane są w obrębie tkanek pozbawionych unerwienia, pacjent nie powinien odczuwać w trakcie zabiegu gumkowania żadnego bólu. 

Jak wygląda kwalifikacja pacjenta do gumkowania hemoroidów?

Kwalifikacją do zabiegu gumkowania guzków krwawniczych odbytu metodą Barrona zajmuje się lekarz proktolog. W trakcie wizyty lekarz ogląda okolicę odbytu, a następnie przeprowadza badanie palpacyjne per rectum. Aby dokładniej ocenić stan zaawansowania hemoroidów konieczne jest wykonanie anoskopii (oceny kanału odbytu miniaturowym wziernikiem). Anoskopia przeprowadzana jest zwykle na kolejnej wizycie ze względu na konieczność odpowiedniego przygotowania do tego badania. Wszelkie niezbędne wskazówki w zakresie przygotowania do anoskopii otrzymasz od proktologa na pierwszej wizycie. 

U kogo można wykonać zabieg metodą Barrona?

Stopień zaawansowania hemoroidów określa IV stopniowa skala:

I - powiększone żylaki odbytu (hemoroidy) nie wychodzą poza kanał odbytu - guzki są wyczuwalne w badaniu palcem przez odbyt, a także są widoczne podczas anoskopii. Są to tzw. wewnętrzne żylaki odbytu. 

II - hemoroidy nieznacznie obniżają się, ale pozostają na poziomie kanału odbytu - są wyczuwalne palcem i widoczne w badaniu anoskopowym. Zmiany te są także określane wewnętrznymi żylakami odbytu. 

III - żylaki odbytu podczas parcia wychodzą na zewnątrz odbytu, ale można je potem manualnie odprowadzić do kanału odbytu. Są to tzw. zewnętrzne żylaki odbytu. 

IV - hemoroidy trwale wystają poza odbyt, nie da się ich manualnie odprowadzić. Zewnętrzne żylaki odbytu mogą być widoczne gołym okiem jako sinawe guzki w okolicy odbytu. 

Klasyfikacja hemoroidów na podstawie badania proktologicznego

Gumkowanie hemoroidów można przeprowadzić w I i II stadium choroby. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian może być konieczne podjęcie leczenia operacyjnego, które polega na chirurgicznym wycięciu żylaków odbytu. Jest to metoda bardziej inwazyjna, obarczona wyższym ryzykiem powikłań po operacji. Po wycięciu hemoroidów ranki w kanale odbytu muszą się zagoić, co może wiązać się z większymi dolegliwościami bólowymi w okresie rekonwalescencji. Warto więc zgłosić się do lekarza proktologa odpowiednio wcześnie - zaraz po zaobserwowaniu pierwszych krwawień z odbytu. Pozwoli to na zwiększenie szansy na wdrożenie leczenia nieinwazyjnego metodą gumkowania. 

Czy po gumkowaniu hemoroidów konieczna jest rekonwalescencja?

Po gumkowaniu żylaków odbytu metodą Barrona można normalnie funkcjonować. Nie ma konieczności korzystania ze zwolnienia lekarskiego, po zabiegu można iść od razu do pracy. W ciągu 2-3 dni u niektórych pacjentów może pojawić się przejściowy dyskomfort w okolicy odbytu, ale nie jest on na tyle nasilony, by utrudniać wykonywanie codziennych czynności. 

Jak często trzeba powtarzać gumkowanie?

W ramach jednego zabiegu metodą Barrona proktolog zakłada 1-3 opaski. Wiąże się to z optymalnym ograniczeniem obszaru martwicy żylaków odbytu. Podwiązanie wszystkich hemoroidów naraz mogłoby spowodować u pacjenta większe dolegliwości wynikające z możliwych powikłań zwiększonego obszaru martwicy. 

Z tego względu najlepiej jest założyć 1-3 gumki, a następnie powtórzyć zabieg za około 3-4 tygodnie. 

Jaka jest skuteczność gumkowania w leczeniu hemoroidów?

Leczenie żylaków odbytu metodą gumkowania cechuje bardzo wysoka skuteczność (około 80-90%). Efektem leczenia jest pozbycie się dyskomfortu i krwawień z odbytu podczas oddawania stolca. Warto pamiętać, aby po zabiegu stosować się do zaleceń lekarza mających na celu profilaktykę powstania nowych hemoroidów. W przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań lub wątpliwości umów się na wizytę u naszego doświadczonego proktologa w Krakowie. 

Umów wizytę u lekarza zajmującego się leczeniem hemoroidów w naszym szpitalu

lek.med. Joanna Dzigowska-Batycka - spec. chirurg ogólny, proktolog


lek.med. Joanna Dzigowska-Batycka - spec. chirurg ogólny, proktolog

lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy


lek.med. Wojciech Kowalewski - spec. chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka