ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Najczęściej zadawane pytania przed zabiegiem

1. O której godzinie mam zabieg?
- o godzinie zabiegu pacjenci informowani są przez rejestrację szpitala na 24 godziny przed operacją. W przypadku zabiegów odbywających się w poniedziałek informacja przekazywana jest pacjentom w sobotę.

2. Co mam zrobić jeśli wynik COVID wyjdzie dodatni?

- w przypadku dodatniego wyniku w kierunku Sars-Cov-2 zabieg zostaje przeniesiony na termin uzgodniony z operatorem. Pacjent ma zastosować kwarantannę. W niektórych przypadkach, po przechorowaniu istnieje konieczność wykonywania kolejnego badania. 

3. Co mam zrobić jeśli nie mam zaświadczenia o szczepieniu na WZW B?

- zaświadczenie o szczepieniu można uzyskać od lekarza rodzinnego w przychodni. W przypadku braku szczepień podczas podpisywnia zgody na zabieg jest możliwość zaznaczenia wyrażenia zgody na zabieg bez aktualnych szczepień.

4. Co mam ze sobą zabrać do szpitala?

- wykonane badania krwi, dokumentację medyczną, dokument tożsamości (dowód osobisty), rzeczy osobiste (ręcznik, coś do przebrania, klapki, niezbędne kosmetyki).

5. Czy muszę zabrać swoją maszynkę do golenia?

- nie. Maszynkę pacjent dostaje przed zabiegiem i przed zabiegiem na oddziale ma ogolić operowaną kończynę.

6. Czy muszę mieć konsultację chirurga naczyniowego? 

- w przypadku większych zabiegów na kończynach dolnych (rekonstrukcja ACL, szycie łąkotki, artroskopia stawu skokowego)  konsultacja chirurga naczyniowego jest konieczna celem oceny ryzyka zakrzepicy.

7. Czy muszę mieć konsultację internisty i kardiologa?

- wystarczy konsultacja jednego ze specjalistów, chyba że pacjent leczy się przewlekle na inne choroby (cukrzyca, nadciśnienie, arytmia, inne)

8. Czy zostanę na noc w szpitalu?

- w przypadku dużych zabiegów takich jak artroskopia barku, biodra pacjent pozostaje w oddziale, niezależnie od godziny zabiegu. W przypadku innych zabiegów, jeśli zabieg odbywa się w godzinach dopołudniowych pacjent zostanie na noc wypisany do domu, o ile stan ogólny na to pozwoli.

9. Czy dostanę zwolnienie lekarskie?

- tak. Każdy lekarz wystawi zwolnienie na odpowiedni czas, należy jedynie zgłosić to operatorowi przed lub po zabiegu.

10. Czy dostanę receptę?

-tak. Przy wypisie jeśli istnieje taka konieczność pacjent dostaje receptę.

11. Czy muszę mieć wykonane EKG?

- EKG jest konieczne w przypadku wszystkich pacjentów powyżej 60 r.ż. oraz pacjentów leczących się kardiologicznie.

12. Czy mogę mieć pomalowane paznokcie?

- ze względów bezpieczeństwa prosimy o zmycie lakieru do paznokci, tym bardziej w przypadku paznokci hybrydowych/żelowych.

13. Czy muszę mieć ze sobą kule?

- w przypadku zabiegów na kończynach dolnych należy zabrać ze sobą kule.

14. Co mam zrobić jeśli nie mam kul? Czy mogę kupić u Państwa?

- tak. Zarówno kule, jak i cały pozostały sprzęt ortopedyczny można zakupić w naszym szpitalu.

15. Gdzie mogę wykonać badania do zabiegu?

- badania można wykonać w każdej placówce, która posiada punkt laboratoryjny/diagnostyczny. Badania można wykonać również w Szpitalu Dworska.

16. Czy muszę mieć badanie moczu?

- badanie moczu jest konieczne w przypadku zabiegów z zaplanowanym użyciem implantów np.: kotwice, śruby, płyty itp.

17. Jakie będę miał znieczulenie?

- w przypadku zabiegów na kończynach dolnych stosujemy znieczulenie podpajęczynówkowe (w kręgosłup), jeśli pacjent ma życzenie spać, anestezjolog stosuję dodatkowe leki. W przypadku zabiegów na kończynach górnych, zabiegów brzusznych, kręgosłupa oraz artroskopii biodra stosujemy znieczulenie ogólne. W przypadku drobniejszych zabiegów zakładamy tzw. blok (np. kończyna jest znieczulona od kolana w dół, od łokcia w dół itp.

18. Czy mogę zapłacić kartą za zabieg?

- tak. Płatności bezgotówkowe w dobie COVID są mile widziane ☺ Przyjmujemy płatności kartą, przelewem oraz gotówką.

19. Czy będę nosić ortezę po zabiegu? 

- o każdym unieruchomieniu operowanej kończyny ostatecznie decyduje operator. Przy artroskopii barku stosujemy specjalną ortezę z odwiedzeniem, przy szyciu łąkotki orteza zegarowa z regulacją kąta zgięcia, przy operacjach obojczyka najczęściej zwykły temblak, po haluksach specjalne buty ortopedyczne z odciążeniem przodostopia, po większych zabiegach korekcyjnych stopy oraz zabiegach w obrębie ścięgna Achillesa but pneumatyczny podudziowy, po zabiegach stabilizujących stawu skokowego orteza wiązana wspomagająca stabilizację stawu. Wszystkie ortezy można nabyć w naszym szpitalu zarówno ortezy podlegające refundacji jak i te za które w całości płaci pacjent.

20. Czy mój lekarz jest dobrym specjalistą?

- zapraszamy do zapoznania się z sylwetką lekarzy na naszej stronie internetowej. W naszym szpitalu pracują tylko i wyłącznie wyspecjalizowani lekarze, którzy cały okres zawodowy poświęcili na praktykę i doszkalanie sowich umiejętności. 

21. Czy może mi się coś stać podczas zabiegu?

- każdy zabieg obarczony jest ryzykiem, które jest wyszczególnione w zgodzie na zabieg. Przywiązujemy dużą uwagę do bezpieczeństwa pacjenta, dlatego wymagane są konsultacje różnych specjalistów, a w przypadku chorób przewlekłych, bądź osób starszych pełna dokumentacja z dotychczasowego leczenia, która zawsze jest przed zabiegiem dokładnie studiowana przez personel. 

22. Co z rehabilitacją?

- rehabilitacja jest jednym z najważniejszych czynników powrotu do sprawności. Najbezpieczniej pierwszą wizytę z fizjoterapeutą odbyć już przed zabiegiem, aby dostać instruktaż ćwiczeń przygotowujących do zabiegu oraz zalecenia do stosowania w pierwszych dniach po zabiegu. O rehabilitacji pozabiegowej pacjent zawsze jest informowany przez operatora oraz dostaje szczegółowe zalecenia po zabiegu. Rehabilitację można odbyć w naszym szpitalu, dla pacjentów operacyjnych mamy przygotowane specjalne pakiety zniżkowe, a nasi fizjoterapeuci są w stałym kontakcie z lekarzami, dzięki czemu znają sposób operowania każdego lekarza, oraz jego zalecenia, a dodatkowo w każdej chwili mogą poprosić lekarza o konsultację w trakcie rehabilitacji.

23. Czy mogę się napić kawy przed zabiegiem?

- w dniu zabiegu nie wolno spożywać żadnych posiłków ani płynów, za wyjątkiem niewielkiej ilości wody do popicia leków zażywanych na stałe.

24. Czy ktoś będzie mógł być ze mną na oddziale?

- obecnie w dobie epidemii obowiązuje całkowity zakaz odwiedzi. Pacjent w trakcie hospitalizacji jest pod opieką pielęgniarek, wyjątki stosujemy wobec osób starszych, wymagających stałej opieki oraz dzieci.

25. Czy posiadacie państwo depozyt?

- szpital nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione w oddziale przedmioty, dlatego prosimy o nie zabieranie ze sobą rzeczy wartościowych. Do dyspozycji pacjentów jest szafka przyłóżkowa, a także szafa duża na sali chorych.

26.  Kiedy mam zmieniać opatrunek?

- każdy pacjent dostaje dokładne instrukcje od lekarza operującego po zabiegu. Najczęściej zalecana jest zmiana opatrunku co 2 – 3 dni, w niektórych przypadkach opatrunek zmieniany jest przez lekarza na wizycie kontrolnej.

27. Czy po zabiegu mogę wrócić samochodem?

- prowadzenie pojazdów po zabiegu operacyjnym jest zabronione. 

28. Co mam zrobić, jeśli po zabiegu coś mi się dzieje?

- jeśli po zabiegu występują jakieś niepokojące dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się z operatorem. Jeśli pacjent nie posiada numeru do lekarza, należy zadzwonić na rejestrację szpitala i poprosić o pilny kontakt lekarza.

29. Jak długo potrwa mój zabieg?

- o czas zabiegu należy zawsze pytać lekarza prowadzącego. Nie należy się jednak kierować tylko czasem podanym przez operatora, czasem zabieg może się wydłużyć.

30.Czy ktoś zobaczy przed zabiegiem moje wyniki?

- wszystkie wyniki kierowane na maila [email protected] są szczegółowo sprawdzane przez wykwalifikowany personel pielęgniarski (w przypadku wątpliwości zawsze wynik konsultowany jest z anestezjologiem, lub lekarzem prowadzącym). Panie pielęgniarki zawsze odpisują na maile, jeśli jednak pacjent nie dostanie odpowiedzi oznacza to, że wszystko jest w porządku i nic nie uległo zmianie.

31. Jaki będzie koszt implantów do zabiegu?

- o cenę implantów zawsze można zapytać operatora, przedział cenowy podany jest na naszej stronie internetowej w zakładce cennik, zachęcamy do zobaczenia: https://dworska.pl/cennik-krakow Ostateczna cena implantów zawsze podawana jest po zabiegu, nigdy nie przekracza zakresów cenowych podanych na stronie.

Zachęcamy do zapoznania się z zakładką na naszej stronie internetowej zabiegi operacyjne oraz z galerią, gdzie możecie Państwo zobaczyć jak wygląda oddział oraz blok operacyjny: KLIKNIJ TUTAJ.

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka