ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Leczenie zachowawcze uszkodzeń chrząstki

Celem leczenia zachowawczego zwyrodnienia stawów jest złagodzenie bólu, poprawa funkcji oraz spowolnienie progresu choroby. Postępowanie obejmuje redukcję masy ciała, odciążenie stawu, rehabilitację oraz farmakoterapię. W przypadku, gdy pacjenci niewystarczająco reagują na doustne stosowanie leków lub gdy jest to niewskazane z powodów zdrowotnych, zastrzyki dostawowe stanowią bardzo dobrą metodę leczenia. Największą skutecznością przy jednoczesnym braku ryzyka związanego z powikłaniami cieszą się zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej. Jeżeli chcesz przeczytać więcej o tym w jaki sposób leczymy to w naszym szpitalu kliknij tutaj.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w leczeniu operacyjnym uszkodzeń chrząstki w naszym szpitalu

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda


dr n.med. Adam Podhorecki - spec.ortopeda

lek. med. Marcin Janeczek - spec. ortopeda


lek.med. Marcin Janeczek - ortopeda, Kraków

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda


 dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda

 

Zwyrodnienie stawów

Chorobę zwyrodnieniową cechuje kaskada zmian prowadzących do stopniowego zniszczenia struktur stawu. Pierwotnym miejscem patologii jest chrząstka stawowa, która pod wpływem działania różnych czynników ulega ścieńczeniu i uszkodzeniu aż do warstwy podchrzęstnej kości. Dochodzi do wtórnego stanu zapalnego, który wywołuje obrzęk, pogłębia dolegliwości bólowe oraz przyspiesza niszczenie stawu. Pogorszeniu ulegają także właściwości płynu stawowego (mazi stawowej), który nawilża i zmniejsza tarcie pomiędzy powierzchniami stawowymi, a ponadto stanowi źródło substancji odżywczych dla chrząstki stawowej. Płyn stawowy zdrowego stawu cechuje wysoka koncentracja kwasu hialuronowego o dużej masie cząsteczkowej, co determinuje jego dobrą smarowność i optymalną lepkość. Zmieniona zapalnie błona maziowa produkuje mniejsze ilości kwasu hialuronowego o obniżonej masie cząsteczkowej, a ponadto uwalnia mediatory stanu zapalnego oraz enzymy prowadzące do przyspieszenia procesów niszczenia chrząstki stawowej.

Czy istnieją leki na odbudowę chrząstki stawowej?

Ubytki tkanki chrzęstnej powierzchni stawowej mogą goić się w ograniczonym zakresie, co prowadzi do pogłębienia uszkodzeń i progresu zwyrodnienia stawu kolanowego czy skokowego. W związku z tym wskazane jest, aby za pomocą dostępnych metod stymulować procesy gojenia i naprawy chrząstki stawowej. Chrząstka stawowa jest chrząstką szklistą. Każdy proces gojenia i autonaprawy w jej obrębie prowadzi do wytworzenia chrząstki włóknistej o nieco innych właściwościach. Nie istnieją więc leki na chrząstkę stawową, które mogłyby doprowadzić do jej regeneracji czyli odtworzenia jej pierwotnej szklistej struktury. Zastosowane leczenie może natomiast poprawić jakość chrząstki, wyhamować przetrwały proces zapalny oraz przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych.

Wskazaniem do leczenia zachowawczego są niewielkie uszkodzenia chrząstki – I i II stopień zmian zwyrodnieniowych. III i IV stopień wymaga najczęściej podjęcia leczenia operacyjnego. W procesie kwalifikacji do danej formy leczenia brane jest także pod uwagę umiejscowienie uszkodzeń chrząstki (powierzchnia obciążana czy nieobciążana stawu), biomechanika stawu oraz zdrowotne uwarunkowania pacjenta.

Tabletki na stawy dostępne bez recepty

Skuteczność suplementów na stawy zawierających siarczan glukozaminy i/lub siarczan chondroityny pozostaje przedmiotem licznych dyskusji. Reklamy w mediach czy w prasie sugerują, że doustnie zażywane preparaty glukozaminy i chondroityny mogą łagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów poprzez poprawę właściwości chrząstki stawowej.

Siarczany glukozaminy / chondroityny należą do związków wchodzących w skład proteoglikanów, które stanowią składnik tkanki chrzęstnej. Ich obecność determinuje właściwą odporność mechaniczną chrząstki stawowej. Proponuje się, że preparaty na stawy zwiększają syntezę proteoglikanów i mogą w ten sposób hamować progres zmian zwyrodnieniowych. Nie ma jednak niezależnych długoterminowych badań klinicznych, które jednoznacznie wskazywałyby na skuteczność zażywania wspomnianych suplementów na stawy. Ulga w dolegliwościach bólowych obserwowana przez niektórych pacjentów jest w dużej mierze subiektywnym odczuciem, trudnym do precyzyjnego zmierzenia. Inni pacjenci z kolei nie zauważają żadnych pozytywnych efektów suplementacji glukozaminą / chondroityną.

Warto zaznaczyć, że zażywanie preparatów na chrząstkę ma sens jedynie w przypadku bardzo niewielkich zmian w chrząstce (zmian zwyrodnieniowych I stopnia). Mogą być one również stosowane celem wzmocnienia chrząstki w warunkach zwiększonego obciążenia stawów. Stąd tabletki na stawy dla sportowców oczekujących chondroprotekcyjnego efektu cieszą się dużym powodzeniem.

Podsumowując, suplementy na stawy nie mogą być traktowane jako samodzielna metoda leczenia. Mogą być one jedynie uzupełnieniem innych terapii, których skuteczność została potwierdzona klinicznie. Preparaty na stawy mogą być także formą profilaktyki opierającej się na chondroprotekcyjnym działaniu składników preparatu.

Inne strategie

  1. Fizjoterapia
    Obowiązkowym elementem procesu leczenia jest regularny udział w rehabilitacji. Dzięki zastosowaniu terapii manualnej aparat torebkowo-więzadłowy ulega uelastycznieniu, uzyskuje się normalizację napięcia mięśni, a przez to poprawę warunków biomechanicznych stawu. Odpowiednio dobrane ćwiczenia poprawiają zdolność do aktywnej stabilizacji stawu i tym samym chronią chrząstkę przed kolejnymi przeciążeniami.
  2. Ortezy stawu kolanowego
    W przypadku choroby zwyrodnieniowej kolana (gonartrozy) przydatne mogą okazać się ortezy, które odciążają wybrany przedział kolana, np. orteza hamująca nadmierne szpotawienie zmniejsza przeciążenia chrząstki po przyśrodkowej stronie stawu kolanowego.
  3. Wkładki ortopedyczne
    Indywidualnie wykonane wkładki ortopedyczne korygują nieprawidłowe ustawienie stopy i mogą wpływać na obciążenie wybranych obszarów chrząstki bloczka kości skokowej.
  4. Odciążenie stawu
    Odciążenie stawu można uzyskać poprzez:
    - redukcję masy ciała (u osób z nadwagą),
    - modyfikację aktywności fizycznej – zamiana biegania na rower lub pływanie,
    - odciążenie chorego stawu kulą podczas chodzenia.
  5. Blokada sterydowa
    Blokada sterydowa polega na podaniu silnego leku przeciwzapalnego i przeciwbólowego (sterydu). Metoda ta jest stosowana jedynie w przypadku braku powodzenia innych form leczenia zachowawczego.

Najczęściej zadawane pytania o leczenie zachowawcze uszkodzeń chrząstki stawowej:

Co jest dobre na stawy? Jak odbudować chrząstkę stawową?

Ze względu na złożoną kilkuwarstwową budowę chrząstki stawowej nie jest możliwe pełne odbudowanie chrząstki stawowej szklistej. Poprzez wykorzystanie metod leczenia z zakresu medycyny regeneracyjnej (osocze z stężonymi płytkami) możliwe jest natomiast przyspieszenie procesów gojenia i naprawy uszkodzonej chrząstki. Leczenie biologiczne jest skuteczne pod warunkiem odpowiedniej kwalifikacji pacjenta do terapii. Jeżeli chcesz przeczytać więcej o tym w jaki sposób leczymy to w naszym szpitalu kliknij tutaj.

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka