ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Lipotransfer lub lipofilling to zabieg łączony, polegający na odsysaniu tłuszczu z miejsc ciała, w których nie jest on pożądany (brzuch, biodra, uda), a następnie podaniu go w miejsca, w których większa objętość tkanki tłuszczowej będzie pełnić funkcję modelującą (np. biust, pośladki, usta, pogłębione bruzdy na twarzy).

Umów wizytę u chirurga plastycznego wykonującego zabiegi lipotransfer, lipofilling w Krakowie

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Grzegorz Mocny -spec. chirurg plastyczny


dr n.med. Grzegorz Mocny - chirurg plastyczny, Kraków

 

 

Przeszczep tłuszczu - na czym polega?

Zabieg składa się z 3 etapów:

1. Pobranie tkanki tłuszczowej za pomocą miniaturowych kaniul z obszarów, w których występuje jej nadmiar. W tym celu chirurg plastyczny wykonuje niewielkie otwory w skórze wielkości około 2 mm. Celem pobrania tkanki tłuszczowej stosuje się podciśnienie o optymalnym stopniu tak, aby nie uszkodzić komórek tłuszczu. 

2. Przygotowanie preparatu autologicznych komórek tłuszczowych.

3. Iniekcja tkanki tłuszczowej w docelowe miejsce – za pomocą kaniul wstrzykuje się odpowiednio przygotowany preparat tkanki tłuszczowej.

Obecnie wykorzystywane nowoczesne metody lipotransferu są małoinwazyjne, delikatne dla skóry i charakteryzują się krótkim czasem rekonwalescencji. Z tego względu pacjenci często decydują się na zabieg kilku „stref problematycznych” podczas jednego zabiegu.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent/ka czuje się komfortowo w trakcie realizacji wyżej wymienionych procedur. 

Z jakich okolic ciała najczęściej pobiera się tłuszcz?

Tłuszcz można odessać z niemal każdej części ciała – najlepiej z okolicy, gdzie jest go wystarczająco dużo. Najczęściej tłuszcz pobierany jest z brzucha, bioder, uda, okolic kolana, ramion oraz podwójnego podbródka.

Rodzaje zabiegów lipotransfer - lipofilling

Gdzie najczęściej wstrzykuje się przeszczepiony tłuszcz?

Lipofilling ust

Jeśli tylko pełniejsze usta oddzielają Cię od upragnionego wyglądu, nie musisz godzić się na to, co zostało Ci dane naturalnie! Lipofilling nada Twoim ustom objętość w krótkim czasie i bez użycia substancji obcych dla Twojego organizmu. Wskazaniami do lipofillingu ust są najczęściej wąskie wargi, a także nierównowaga w objętości górnej i dolnej wargi wymagająca dyskretnego wyrównania. 

Lipofilling twarzy

Wskazaniami do lipofillingu twarzy najczęściej są:

 • pogłębione zmarszczki na czole,
 • zmarszczki wokół ust, 
 • pogłębione bruzdy nosowo-wargowe,
 • zapadnięte policzki,
 • worki pod oczami,
 • kurze łapki,
 • niektóre typy blizn (możliwe wyrównanie ich powierzchni, wypełnienie ubytku). 

Lipofilling piersi

Powiększanie piersi za pomocą przeszczepu tkanki tłuszczowej jest szczególnie odpowiednie dla kobiet, które chciałyby nadać swoim piersiom naturalnie wyglądający, długotrwały efekt pełności bez wprowadzania obcego materiału do organizmu. Zaletą tej metody są zachowanie naturalnych cech piersi w wyglądzie i dotyku. Zaletą jest również ryzyka problemów związanych z odpowiedzią immunologiczną, która może wystąpić w przypadku wszczepienia implantów silikonowych.

Lipofilling pośladków

Lipotransfer - Lipofilling pośladków pomaga przezwyciężyć skutki genetyki poprzez zmianę kształtu pośladków i okolic przyległych takich jak biodra, dolna część pleców oraz uda. Warto rozważyć lifting pośladków własną tkanką tłuszczową, aby:

 • zmniejszyć zbędne fałdki tłuszczu na biodrach, udach lub brzuchu, jednocześnie dodając pełnię pośladkom, 
 • nadać bardziej młodzieńczy, estetyczny kształt płaskim pośladkom, 
 • poprawić ułożenie ubrań na biodrach i pośladkach, 
 • poprawić linię bioder i ogólne proporcje ciała. 

Dla kogo zabieg lipotransfer będzie dobrym rozwiązaniem?

Przeszczep tłuszczu będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które:

 • chcą osiągnąć naturalny efekt wymodelowania danego obszaru ciała, 
 • chcą uniknąć wszczepienia sztucznych implantów (np. implantów piersi czy implantów pośladków) ze względu na wysokie ryzyko uczulenia na obcy materiał, 
 • posiadają wystarczające zapasy tłuszczu w innych partiach ciała, 
 • rozumieją cel zabiegu i mają realistyczne oczekiwania co do efektów lipofillingu - zgadzaja się z założeniami omówionymi wspólnie z lekarzem medycyny estetycznej podczas wizyty konsultacyjnej. 

Przeciwwskazania:

Osoby chude i bardzo szczupłe mogą mieć niewystarczającą ilość tkanki tłuszczowej wymaganą do przeszczepu, aby skutecznie powiększyć piersi czy wymodelować pośladki. W tym wypadku lekarz zaproponuje inną metodę modelowania problematycznych okolic ciała. 

Czy efekty lipotransfer są trwałe?

Po przeszczepieniu tkanki tłuszczowej w ciągu około 3 miesięcy dochodzi do spodziewanej przebudowy wszczepionej tkanki tłuszczowej. Ponieważ własny tłuszcz jest naturalną substancją dla organizmu, około 30% zastosowanego tłuszczu zostanie w tym czasie wchłonięte. Szybkość absorpcji tłuszczu jest kwestią indywidualną. Nowoczesne metody modelowania autologiczną tkanką tłuszczową stosowane w naszym szpitalu pozwalają na zwiększoną przeżywalność przeszczepionych komórek tłuszczowych. Element wchłaniania przeszczepionego tłuszczu jest uwzględniony w planowaniu przedzabiegowym tak, aby uzyskać optymalne efekty lipofillingu. 

Ponadto objętość przeszczepionego tłuszczu podlega naturalnym wahaniom w organizmie tak samo, jak cała pozostała podskórna tkanka tłuszczowa. Przy znacznej utracie wagi lub w wyniku naturalnego procesu starzenia wstrzyknięty tłuszcz ulega redukcji.

Ile tłuszczu pobiera się w zabiegach lipotransfer, lipofilling?

Wymagana ilość tkanki tłuszczowej zależy to od tego, które partie ciała będą modelowane oraz w jakim stopniu. Przykładowo, do naturalnego powiększenia piersi potrzeba około 150-300 ml tłuszczu na jedną pierś, w zależności od pierwotnego rozmiaru i planowanego efektu zabiegu.

Czy zabieg przeszczepu tkanki tłuszczowej trzeba powtarzać?

Warto podkreślić, że ilość tkanki tłuszczowej, jaką można bezpiecznie przeszczepić w ramach jednego zabiegu, jest ograniczona. Jeżeli obszar przeznaczony do wymodelowania wymaga wszczepienia dużej objętości tłuszczu, efekt zabiegu planuje się na kilka etapów, powtarzając lipofilling w ustalonych odstępach czasu. Jest to ważne, aby uzyskać jak najbardziej naturalny wygląd, bez nierównomiernego rozmieszczenia tłuszczu, a także, aby uniknąć tworzenia się zwapnień w obrębie tkanki tłuszczowej. 

Ponadto, jeżeli po zabiegu dojdzie do wchłonięcia znacznej części tłuszczu, istnieje możliwość powtórzenia lipofillingu dla uzyskania optymalnych efektów po 4-6 miesiącach. 

Rekonwalescencja

Po liposukcji na skórze mogą utrzymywać się: niewielkie siniaki, obrzęk oraz lekka tkliwość. Dolegliwości te są przejściowe i stopniowo zanikają w ciągu 1 do 2 tygodni. Organizm bardzo dobrze adaptuje przeszczepiony własny tłuszcz, niemniej jednak warto wiedzieć, jak dbać o modelowaną lipofillingiem okolicę w okresie rekonwalescencji. Przed wyjściem ze szpitala otrzymasz dokładne instrukcje, w jaki sposób należy pielęgnować  twarz, usta, piersi czy pośladki, aby ranki goiły się jak najszybciej i bez problemów. Do zajęć biurowych można powrócić już w drugim dniu po zabiegu. Wyjątek może stanowić lipofilling pośladków - po zabiegu nie można siedzieć na pośladkach do kilku tygodni. W przypadku lipofillingu pośladków lub piersi należy również unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez czas wskazany przez lekarza. 

Jakie są możliwe powikłania?

Jeśli zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, powikłania po lipotransferze zdarzają się rzadko. Możliwym powikłaniem jest infekcja w miejscu pobrania lub ostrzyknięcia. Jeżeli przestrzega się podstawowych zasady sterylności podczas zabiegu, a pacjent ściśle stosuje się do zaleceń pozabiegowych, ryzyko infekcji można zredukować prawie do minimum. 

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)  15-45 minut (zależnie od rodzaju i liczby okolic ciała poddawanych zabiegowi)
Badania wymagane do zabiegu ustalane z lekarzem podczas konsultacji kwalifikacyjnej
Znieczulenie miejscowe
Pobyt w Szpitalu Do kilku godzin
Okres znacznej dysfunkcji 1-3 dni
Okres ograniczonej dysfunkcji do ok 1-4 tyg. - w zależności od okolicy poddawanej zabiegowi
Zmiana opatrunków 1x dziennie
Przeciwwskazania do zabiegu Niewystarczająca ilość tkanki tłuszczowej do przeszczepu (osoby bardzo chude)
Uogólniona infekcja

Lipofilling - umów wizytę kwalifikującą u chirurga plastycznego

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Grzegorz Mocny -spec. chirurg plastyczny


dr n.med. Grzegorz Mocny - chirurg plastyczny, Kraków

 

Ginekomastia jest to nadmierne powiększenie piersi u mężczyzn. Stan ten może negatywnie wpływać na psychikę pacjenta, dlatego w wielu okolicznościach uzasadniona jest operacyjna korekcja zbyt dużych piersi u mężczyzny. Istnieje kilka systemów klasyfikacji ginekomastii. Chirurg plastyczny po zbadaniu piersi dokonuje wyboru najbardziej odpowiedniej metody operacyjnej i przedstawia je pacjentowi podczas wizyty konsultacyjnej. 

Umów wizytę u lekarza operującego ginekomastię w naszym szpitalu w Krakowie

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Grzegorz Mocny -spec. chirurg plastyczny


dr n.med. Grzegorz Mocny - chirurg plastyczny, Kraków

dr. Guido Libondi - chirurg plastyczny


dr. Guido Libondi - chirurg plastyczny, Kraków

 

Czym jest ginekomastia i jakie są jej objawy?

Ginekomastia objawia się nienaturalnym powiększeniem jednej lub obu piersi u mężczyzny. Piersi często powiększają się nierównomiernie, co dodatkowo pogłębia problem estetyczny. Objawy ginekomastii mogą przypominać inne schorzenia, m.in. raka piersi. Problem nietypowego wyglądu piersi u mężczyzny zawsze powinien zostać skonsultowany z lekarzem celem postawienia odpowiedniej diagnozy.

Przyczyny ginekomastii

Najczęstsza etiologia ginekomastii jest idiopatyczna (nie da się określić bezpośredniej przyczyny powiększenia piersi u mężczyzny). W pozostałych przypadkach ginekomastia może być spowodowana przez:

 • narażenie na substancje zawarte w lekach, środkach narkotycznych (np. spironolakton, ketokonazol, blokery kanału wapniowego i/lub marihuanę),
 • schorzenia współistniejące takie jak: marskość wątroby, nowotwory jąder lub nadnerczy oraz hipogonadyzm (nieprawidłowo małe jądra u mężczyzny).

W celu prawidłowego postępowania z mężczyzną cierpiącym na ginekomastię należy przeprowadzić szczegółowe badanie w celu ustalenia określonej etiologii, które jest dostosowane do wieku pacjenta i prezentowanych objawów — często wymaga to podejścia wielodyscyplinarnego.

Po zidentyfikowaniu i leczeniu przyczyny ginekomastii korekcja chirurgiczna może być nadal wymagana w celu złagodzenia objawów lub poprawy funkcjonowania psychospołecznego. 

 przerost piersi u mężczyzny leczenie

Kiedy najczęściej dochodzi do rozwoju ginekomastii?

Zidentyfikowano trzy przedziały wiekowe dotyczące rozwoju ginekomastii, z których wszystkie odpowiadają okresom fizjologicznych zmian hormonalnych u mężczyzn. Pierwszy szczyt przypada na okres noworodkowy, kiedy szacuje się, że u 60–90% mężczyzn rozwija się ginekomastia przejściowa związana z nadmiarem estrogenu przekazywanym przez łożysko matki. Ginekomastia u noworodków zwykle ustępuje w wieku 1 roku życia. Następny przedział wiekowy występuje w okresie dojrzewania u chłopców (w wieku 10–17 lat). U niektórych mężczyzn nie dochodzi do cofania się przerostu tkanki (np. po okresie dorastania) i zostają one powiększone przez resztę życia. Ostatni przedział zawiera się między 50 a 80 rokiem życia, przy czym najczęstszymi przyczynami ginekomastii w tej grupie wiekowej są hipogonadyzm i przewlekłe zażywanie niektórych leków. 

Diagnostyka powiększonych sutków u mężczyzn

Wstępna ocena przeprowadzona przez chirurga plastycznego powinna obejmować dokładny wywiad, który uwzględnia pytania o: moment powiększenia się piersi u mężczyzny, aktualnie przyjmowane leki, obecność przewlekłych schorzeń, obecność raka piersi w rodzinie, a także czy zauważono obecność wydzieliny z brodawki sutkowej. 

Ponadto konieczne jest wykluczenie nowotworu złośliwego sutka, który może występować również u mężczyzn (choć znacznie rzadziej niż u kobiet). Lekarz podczas wizyty może wykonać badanie USG piersi. W razie podejrzeń co do obecności guzka złośliwego, lekarz może zadecydować o poszerzeniu diagnostyki o biopsję (pobranie materiału do badania histopatologicznego). 

W przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych konieczne jest wykonanie badań krwi z określeniem poziomu męskich hormonów płciowych, a także USG jąder celem diagnostyki w kierunku hipogonadyzmu lub nabytych schorzeń jąder. 

Klasyfikacja ginekomastii

W literaturze opisano kilka systemów klasyfikacji charakteryzujących przerost piersi (sutka) u mężczyzn. Jeden z nich, system klasyfikacji Simona został opisany w 1973 roku i skupia się na jakościowej ocenie nadmiaru skóry i objętości piersi:

I: małe powiększenie piersi, brak nadmiaru skóry,
IIa: Średnie powiększenie piersi, brak nadmiaru skóry,
IIb: Umiarkowane powiększenie piersi, obecny nadmiar skóry,
III: Znaczne powiększenie piersi z obecnością nadmiaru skóry. 

Operacja ginekomastii

Opisano wiele metod chirurgicznego leczenia ginekomastii, które można podzielić na następujące grupy:

 1. techniki minimalnie inwazyjne, w tym liposukcja, mastektomia wspomagana próżniowo (VAM) i mastektomia endoskopowa (ESCM);
 2. mastektomia oszczędzająca skórę (SSPM), wykorzystująca pojedyncze małe nacięcie bez resekcji skóry;
 3. mastektomia z resekcją skóry (MSR);
 4. amputacja piersi/prosta mastektomia z wolnym przeszczepem brodawki sutkowej;
 5. dowolna kombinacja wcześniej wymienionych metod leczenia.

Na podstawie dokładnej oceny piersi podczas konsultacji lekarskiej, chirurg plastyczny dobiera najbardziej odpowiednią metodę zabiegu. 

ginekomastia operacja kraków

Jakie znieczulenie stosuje się podczas zabiegu?

Operacja korekcji piersi wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego - pacjent pozostaje uśpiony na czas zabiegu. 

Jak długo trzeba zostać w szpitalu?

Większość pacjentów opuszcza szpital 1 dzień po operacji

Ginekomastia operacja - cena

Orientacyjny koszt zabiegu korekcji zbyt dużych piersi u mężczyzn wynosi 8000 - 15000 zł. 

Rekonwalescencja po chirurgicznej korekcji ginekomastii

Długość okresu rekonwalescencji zależy od zastosowanej metody operacyjnej. W większości przypadków nie wolno wykonywać forsownych aktywności z udziałem kończyn górnych przez 2-3 tygodnie. Łagodny dyskomfort w okolicy operowanej utrzymują się do około 4 tygodni po zabiegu. Z tego względu lekarz może zalecić noszenie specjalnej kamizelki, która zapobiega narastaniu obrzęku, zapewnia wsparcie gojącym się tkankom i ułatwia retrakcję skóry. Kamizelka powinna być noszona jak najczęściej przez pierwsze 4 tygodnie po operacji, chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej. 

Kiedy można wrócić do pracy po operacji?

Większość pacjentów potrzebuje kilku dni wolnego przed powrotem do pracy siedzącej przy komputerze. Jeżeli pacjent wykonuje pracę fizyczną z udziałem kończyn górnych, powrót do aktywności zawodowej może nastąpić dopiero po pełnym wygojeniu ran i przywróceniu wymaganej siły mięśni ramion i klatki piersiowej. Najczęściej jest to 2-3 miesiąc po operacji, chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej. 

Kiedy można wrócić na siłownię po zabiegu korekcji ginekomastii?

Większość pacjentów może kontynuować ćwiczenia siłowe kończyn dolnych po minimum 2 tygodniach po operacji. W tym okresie nie wolno jednak jeszcze obciążać mięśni klatki piersiowej i kończyn górnych. Treningi górnych partii ciała mogą być kontynuowane po minimum 4 tygodniach od zabiegu. 

Należy pamiętać, że powyższe informacje dotyczące rekonwalescencji po operacji ginekomastii są zaleceniami ogólnymi i mogą nie być właściwe dla każdego pacjenta. Zalecenia co do okresu rekonwalescencji po zabiegu są zawsze omawiane indywidualnie z pacjentem w trakcie konsultacji lekarskiej. 

Cele zabiegu ginekomastii

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem powrotu do zdrowia po operacji ginekomastii jest aspekt psychiczny. Pomocnym ćwiczeniem służącym regeneracji psychicznej jest przyjmowanie prawidłowej wyprostowanej postawy. Dzięki lekkim odchyleniu barków do tyłu i utrzymaniu otwartej klatki piersiowej, pewność siebie wynikająca z usunięcia krępującego problemu będzie łatwiejsza do utrwalenia. 

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)  45 - 90 min 
Badania wymagane do zabiegu zakładka przygotowanie do operacji
Znieczulenie Ogólne
Pobyt w Szpitalu Do 24 godzin
Okres znacznej dysfunkcji 1-3 dni
Okres ograniczonej dysfunkcji do ok 2-3 tyg. - w zależności od wybranej metody operacyjnej
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta 8-14 dni
Zmiana opatrunków 1x dziennie
Przeciwwskazania do zabiegu Zaburzenia krzepnięcia
Uogólniona infekcja
Zaawansowana niewydolność serca

Umów wizytę u lekarza operującego ginekomastię w naszym szpitalu

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Grzegorz Mocny -spec. chirurg plastyczny


dr n.med. Grzegorz Mocny - chirurg plastyczny, Kraków

dr. Guido Libondi - chirurg plastyczny


dr. Guido Libondi - chirurg plastyczny, Kraków

 

-

Źródła:

 • Holzmer, S. W., Lewis, P. G., Landau, M. J., & Hill, M. E. (2020). Surgical Management of Gynecomastia: A Comprehensive Review of the Literature. Plastic and Reconstructive Surgery Global Open, 8(10). 

 

 

Cena usługi: 8000 - 15 000

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka