ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Maj miesiącem świadomości o EDS i HSD

Maj jest miesiącem świadomości o EDS i HSD dlatego pragniemy przybliżyć charakterystykę tych zaburzeń, aby rozpowszechnić wiedzę na ten temat. Na co dzień Pacjenci mierzą się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi i odwiedzają kolejnych specjalistów poszukując diagnozy, leczenia oraz zrozumienia ich złożonych problemów - co jak wiemy jest jedną z najbardziej pożądanych kwestii w diagnozowaniu, leczeniu oraz zapewnieniu komfortu psychicznego Pacjentów.


Chcemy powiedzieć, że problem jest nam dobrze znany. Nasi specjaliści z powodzeniem leczą setki osób z całej Polski. Jesteśmy tu, aby Wam pomóc! Dysponujemy szerokim zapleczem diagnostycznym, indywidualnym podejściem fizjoterapeutycznym oraz specjalistami, którzy na bieżąco śledzą nowe standardy radzenia sobie z szerokim spektrum zaburzeń jakie składają się na EDS i HSD.


Co to jest EDS i HSD?
Zespoły Ehlersa-Danlosa (EDS) to grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które różnią się sposobem oddziaływania na organizm i przyczynami genetycznymi. Podstawowym problemem jest nieprawidłowa struktura lub funkcja kolagenu i niektórych pokrewnych białek tkanki łącznej.


Charakteryzują się na ogół nadmierną ruchomością stawów (stawy poruszające się dalej niż normalnie), niestabilnością stawów (podwichnięcie [częściowe oddzielenie powierzchni stawowych stawu ] ) i zwichnięciami (pełne oddzielenie powierzchni stawu), skoliozą  i inne deformacje stawów, nadmierną rozciągliwość skóry (skóra, która może być rozciągnięta bardziej niż normalnie) i nieprawidłowe blizny oraz inne osłabienie strukturalne, takie jak przepukliny i wypadanie narządów przez dno miednicy. W rzadszych typach EDS występuje również osłabienie określonych tkanek, które mogą prowadzić na przykład do poważnych chorób dziąseł i zębów, chorób oczu, zaburzeń zastawki serca i korzenia aorty oraz zagrażających życiu narządów jamy brzusznej, macicy lub krwi pęknięcie naczynia.


Zespoły Ehlersa-Danlosa są obecnie podzielone na trzynaście typów. We wszystkich poza podtypem hipermobilnym ( hEDS ) jako przyczynę zaburzenia zidentyfikowano warianty genetyczne, które stanowią część kryteriów diagnostycznych. Od czasu publikacji kryteriów EDS z 2017 r . zidentyfikowano kilka innych genów opisujących dodatkowe nowe typy. W szczególności obejmują one EDS związane z AEBP1 oraz wariant genu COL1 A1/A2 powodujący nakładanie się EDS i Osteogeneza Imperfect a.
Każdy typ EDS ma zestaw kryteriów klinicznych, które pomagają kierować diagnozą; fizyczne oznaki i objawy pacjenta można dopasować do głównych i drugorzędnych kryteriów, aby zidentyfikować typ, który jest najbardziej dopasowany.

Zaburzenia ze spektrum hipermobilności (HSD) to zaburzenia tkanki łącznej charakteryzujące się objawową hipermobilnością stawów, której nie można wyjaśnić innymi schorzeniami.⁠ HSD są diagnozowane po wykluczeniu innych możliwych schorzeń, takich jak zespół Ehlersa-Danlosa (EDS), w tym hipermobilny EDS (hEDS).


HSD, podobnie jak hEDS, może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie. Bez względu na pojawiające się problemy, bez względu na diagnozę, ważne jest, aby te efekty były odpowiednio leczone i aby każda osoba była traktowana indywidualnie. Podobnie jak EDS, HSD wiąże się z kilkoma chorobami współistniejącymi. Wśród najczęstszych z nich są nudności, wymioty, refluks żołądkowy, wzdęcia, ból oraz obawy związane z wchłanianiem i nietolerancją pokarmową; zaburzenia autonomiczne częstości akcji serca i ciśnienia krwi, czynności jelit i pęcherza oraz regulacji temperatury; lęk, depresja i fobie; oraz zapalenie narządów/ustroju związane z aktywacją komórek tucznych .
Częstość występowania HSD może wynosić od 1 na 500 do 1 na 600 w oparciu o obszerne badanie populacyjne dokumentacji medycznej. HSD może być bardziej powszechne niż to, ponieważ może zostać pominięte lub błędnie zdiagnozowane jako coś innego.

HSD i hEDS mogą mieć ten sam stopień nasilenia, ale co ważniejsze, oba wymagają podobnego zarządzania, walidacji i opieki.

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka