ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Omikron - nowy wariant koronawirusa

W naszej placówce wykonujemy testy wymazowe antygenowe na obecność w organizmie koronawirusa, które wykrywają wariant Omikron. Czytaj więcej o testach - KLIKNIJ TUTAJ.

Czym jest Omikron?

Omikron (a właściwie B.1.1.529), jest nowym wariantem koronawirusa, wykrytym 11 listopada 2021 roku w Afryce Południowej. Po kilku dniach odmianę tą wykryto również w m.in. Izraelu, RPA, Chinach, Wielkiej Brytanii czy Belgii. Odmiana ta wzbudziła obawy naukowców ze względu na swoją budowę, którą cechują liczne mutacje, predysponujące ten wariant wirusa do szybszego rozprzestrzeniania. 

Nieco dokładniej o zmienionej budowie

Omikron posiada aż 32 mutacje w rejonie kodującym białko (z ang. spike protein), które wiąże się z receptorami komórek nabłonka (z ang. ACE2, Angiotensin Converting Enzyme 2), znajdującego się w górnych drogach oddechowych. To znaczy, że odpowiedź odpornościowa  organizmu człowieka może być inna niż na pozostałe warianty, ponieważ sposób łączenia się wirusa z naszymi komórkami jest zmieniony. 

Aktualnie wariant Omikron jest badany przez liczne laboratoria na całym świecie, a Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organisation WHO), rozpoczęła poszukiwania kolejnych wariantów podobnej struktury genetycznej. 

Skąd tajemnicza nazwa tej odmiany koronawirusa?

Jak dotąd kolejne odmiany koronawirusa nazywano literami greckiego alfabetu (oprócz oczywiście nazwy zwyczajowej). Dlaczego zatem pominięto dwie kolejne litery greckiego alfabetu - Nu i Xi,  i ten wariant nazwano Omikron? To w zasadzie ciekawostka, nie mająca żadnego związku z potencjalną zjadliwością wirusa. Otóż ze względu na kwestie formalne związane z wymową, Nu, mogłoby kojarzyć się z angielskim słowem New, natomiast Xi z nazwiskiem chińskim np. przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping. 

Jakie są objawy zakażenia nowym wariantem Omikron?

Jak do tej pory u osób zakażonych nową odmianą koronawirusa stwierdzono łagodne objawy choroby. Objawy Omikrona łudząco przypominają objawy grypy, silne zmęczenie, ból głowy, mięśni, drapanie w gardle. Pacjenci nie wymagali hospitalizacji wg doniesień dr Angelique Coetzee, lekarki z RPA, która pierwsza przekazała informacje o nowym wariancie do WHO. Mimo to, należy mieć na uwadze, że była to niewielka grupa pacjentów, w 50% zaszczepionych i w młodym wieku, a ich stan zdrowia określono jako dobry. 

Podsumowując objawy:

  • silne zmęczenie
  • bóle mięśni
  • drapanie w gardle
  • ból głowy

Zachorowania odnotowano także u dzieci w wieku 6-12 lat, u których przebieg choroby przypominał grypę. U wszystkich osób chorujących na Omikron nie stwierdzono utraty smaku lub węchu. 

Lekarze i naukowcy apelują jednak: szczepmy się. Tylko tak możemy pozostać bezpieczni. Szczepionka nie gwarantuje braku zachorowalności, lecz zdecydowanie łagodniejszy przebieg choroby. Według danych statystycznych prowadzonych przez laboratoria zajmujące się detekcją koronawirusa 89% przypadków ciężko chorujących, wymagających hospitalizacji  pacjentów to osoby niezaszczepione. 

Bibliografia: 

  • WHO latest coronavirus data update 
  • BBC news from RPA 
  • Wirus SARS-CoV wykorzystuje receptory ACE2 i CD209L do zakażenia. Fatima Rachidi, Diabetologia Praktyczna 2021;7(3):194-195. 
Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka